Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 9536
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Z” jak znieczulica

Wtorek, 17 sierpnia 2010, 7:44
Aktualizacja: Środa, 18 sierpnia 2010, 7:58
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: „Z” jak znieczulica
Bezstresowo na drugą stronę al. Wojska Polskiego można przejść jedynie na światłach.
Fot. TEJO
– Nikomu nawet nie przyszło na myśl, aby ustąpić mi miejsca w kolejce do specjalnej kasy przeznaczonej dla kobiet ciężarnych w jeleniogórskich hipermarketach – napisała do nas Czytelniczka, która była w zaawansowanej ciąży. Starsi ludzie na próżno czekają, aż ktoś ustąpi im miejsca w autobusie. Rzadko zdarza się kierowca, który zatrzyma się przed pasami i uprzejmym gestem wskaże pieszemu, że może przejść.

– Będąc tydzień przed planowanym porodem pojechałam na zakupy do w/w sklepów. Stanęłam oczywiście przy kasie z oznaczeniem dla kobiet w ciąży, gdzie stało wielu zwykłych klientów. Nikt nawet nie wpadł na pomysł, żeby mnie przepuścić w tej kolejce – napisała do nas Czytelniczka z Jeleniej Góry.

Postanowiła zadziałać na psychikę ludzi i udała, że czuje się bardzo źle, ale nie zrobiło to żadnego wrażenia na kolejkowiczach. Mogła postać trochę w kolejce, ale chciała zobaczyć, jak zareagują ludzie i kasjerka. Reakcji nie było żadnej. –Więc po co wiszą wielkie tablice z rysunkami kobiet w ciąży? – dodaje kobieta.

Przejawów znieczulicy jest znacznie więcej. W autobusie starsi ludzie próżno oczekują, aż – zgodnie z normą grzeczności – ktoś młodszy ustąpi im miejsca. Choć bywa także i tak, że młodsi pasażerowie skarżą się na starszych rozpychających się łokciami tylko po to, aby zająć fotel. – Nie byłoby takich sytuacji, gdyby ustępowanie miejsca tym, którzy nie mogą stać, było czymś normalnym – mówi pan Józef z Jeleniej Góry.

O tym, jak nieczuli są na los pieszego kierowcy, wiedzą ci przechodnie, którzy nawet kilka minut czekają przed zebrą, aż jakiś zmotoryzowany zlituje się i przepuści ich na drugą stronę ulicy. Tak bywa bardzo często w alei Wojska Polskiego. Kierowcy – choć i tak dotrą na miejsce przeznaczenia szybciej niż pieszy – stają przed przejściem niechętnie. – Bywa, że „wymuszam” na nich wciśnięcie hamulca, o ile nie pędzą za szybko – opowiada Małgorzata Jankiewicz, pobliska mieszkanka. – Spotykam się wtedy z pomstowaniem i wygrażaniem pięścią.

Grzeczności nie regulują żadne przepisy, próżno więc oczekiwać interwencji ze strony stróżów prawa. Niestety, jak wynika z przeprowadzonego przez nas krótkiego sondażu, z uprzejmością i wyrozumiałością jest wśród jeleniogórzan coraz gorzej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (144)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
848
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group