Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 2328
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Z góry widać znacznie lepiej

Środa, 24 września 2008, 8:40
Aktualizacja: 10:11
Autor: TEJO
REGION JELENIOGÓRSKI: Z góry widać znacznie lepiej
Fot. Archiwum
Wraca moda na wieże widokowe. Ta najwyższa w Karkonoszach powstanie po stronie czeskiej, gdzie w dobrym stanie uchowało się wiele podobnych budowli. W przyszłym roku nowa wyrośnie w Pecu pod Śnieżką.

Donosi o tym Polska Gazeta Wrocławska w środowym wydaniu. Wieża nie będzie szpeciła krajobrazu. Jej ażurowa konstrukcja zostanie zbudowana z belek wzmocnionych stalowymi kątownikami.

Sięgnie 27 metrów i będzie najwyższym tego typu obiektem w najwyższym paśmie Sudetów. Platforma widokowa znajdzie się pięć metrów niżej. Z wieży rozciągać się będzie imponująca panorama Karkonoszy ze Śnieżką, Pecem i doliną Wielkiej Upy. W sfinansowaniu budowy wieży pomoże Unia Europejska, a łączny koszt prac to pięć milionów koron (700 tysięcy złotych).

Gazeta wspomina także o możliwym remoncie wieży na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze. Będąca głównie celem wandali, a nie turystów, pochodząca z 1911 roku konstrukcja jest póki co mierną atrakcją. Szansa na poprawę tego stanu to zastrzyk gotówki z unijnego projektu "Szlak wież widokowych pogranicza polsko-czeskiego". W dalekosiężnych planach jest też budowa restauracji oraz objęcie dozorem obszaru wzgórza.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group