Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2699
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z gór bliżej do Pana Boga

Wiadomości: REGION
Niedziela, 18 kwietnia 2010, 14:40
Aktualizacja: 14:42
Autor: Ania
Fot. Ania
Rowerzyści z Kotliny Jeleniogórskiej zebrali się dzisiaj w południe na cmentarzu jeńców wojennych w Borowicach, aby uczcić ofiary tragicznego wypadku w Smoleńsku.

Spotkanie zorganizował Zbigniew Leszek, prezes Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Kolarsko-Narciarskiego i jego członkowie. Na cmentarzu miała odbyć się większa ceremonia, ponieważ Gmina Podgórzyn ufundowała obelisk, a Jeleniogórskie Forum Samorządowe oraz rowerzyści tablicę pamiątkową.

Zostaną one umieszczone na terenie obiektu w innym terminie. Obecnie uzgadniane są kwestie prawne. Cmentarz jest bowiem pod opieką Instytutu Pamięci Narodowej i Gmina Podgórzyn musi otrzymać jego zgodę na postawienie darów.
Rowerzyści zapalili znicze i uczcili ofiary tragedii minutą ciszy. Rozmawiali także na temat tego, co się wydarzyło w Katyniu.

– Dopiero po tej katastrofie ludzie na całym świecie inaczej postrzegają Polaków i myślę, że mają inne zdanie o historii tamtych czasów. Długo przeżywałem, że na temat Katynia tyle lat kłamano. Dwa dni temu byłem również w obozie Gross – Rosen, gdzie zapaliłem świeczkę. Tak jak wszyscy nie wytrzymałbym w domu, dlatego też postanowiłem tutaj dzisiaj przyjechać – mówi Andrzej Kwietnicki, jeden z organizatorów akcji.

W Borowicach spoczywają szczątki jeńców wojennych, którzy w latach okupacji ponieśli śmierć przy budowie Drogi Sudeckiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

aristo 18-04-2010 15:28
Jeszcze bliżej jest ze stacji kosmicznej
~Zbigniew Leszek 18-04-2010 15:57
Oświadczenie Informujemy, że to miejsce jest po opieką Instytutu Pamięci Narodowej - planowane postawienie pamiątkowego obelisku upamiętniające ofiary Katynia i Smoleńska podlegają procedurom prawnym - urząd Gminy Podgórzyn wystąpił już do instytutu o wydanie takiej zgody. Uroczystość odsłonięcia obelisku została w związku z tym przełożona na inny dogodny termin. Przepraszamy za zamieszanie, byliśmy w swych działaniach zbyt szybcy, ale intencje mieliśmy szczere, kierowały nami barzdiej emocje chwili niz zdrowy wymagany prawem rozsądek. Rowerzyści z okolic kotliny jeleniogórskiej
*piipi* 18-04-2010 16:05
~KŁAMSTWO ! ..nawet "obcy" o *tym wie ! .."Niebo nie znajduje się ani wysoko,ani na prawo,ani na lewo.Niebo jest dokładnie pośrodku w pierśi człowieka,który ma Wiarę" .. bo Niebo,to Bóg !
~JACK 18-04-2010 18:56
Trzeba przyznać > bardzo sympatyczny gest ze strony Jeleniogórskich cyklistów !!!
~z gór bliżej do samorządu 18-04-2010 19:00
i tak się robi karierę samorządowca, popelina, hipokryzja i do przodu...
~jelgór 18-04-2010 20:24
myślę, że ipn odmówi i słusznie, bo przez takie działania robi się bałagan historyczny i zatraca się kulturowy sens pomników- pamiętajmy, ze to jest pomnik ofiar nazizmu, które budowały górską drogę - i żadne inne ofiary żadnych innych zdarzeń, czy to trzęsień ziemi czy upadłych promów kosmicznych czy innych tragedii nie powinny tu występować, bo to nie ich miejsce - podobnie jak nie zagłusza się zabytku współczesnymi dobudówkami (sorry, zbyszku)
*piipi* 18-04-2010 21:19
~SMUTNE .. fotka nr.1 itd. ! ..*Cykliści w kaskach rowerowych przed grobem !
*piipi* 18-04-2010 21:20
~SMUTNA .. fotka nr.1 itd .. ! ..*Cykliści w kaskach rowerowych przed grobem !
~odp~jelgór 18-04-2010 21:49
Wiem i dlatego jest to oświadczenie - po prostu czuliśmy, aby dzisiaj być w jakimś szczególnym miejscu godnym uczczenia tamtych wydarzeń. Myślę że taki pamiątkowy obelisk mógłby gdzieś stanąć - niekoniecznie w tym własnie miejscu. Zginęli tam bardzo wartościowi Polacy - 95 grobów - warto o nich w każdą następną rocznice pamiętać - Zajmuje się od 5 lat Szlakiem Papieskim Rowerowym na Dolnym Śląsku - w rozmowach z ludźmi, których spotykam, czuję, że już o Janie Pawle II powoli zapominają - tak będzie za kilka lat z tym wydarzeniem. Przytoczę cytat niedawno wypowiedziany -,, Boże jeśli my o nich zapomnimy - Ty zapomnij o nas, - Zbigniew Leszek
rymcycymcy 18-04-2010 22:57
21:49 | ~odp~jelgór | ...dlaczego Zbigniewie Leszku pisząc o "wartościowych" ofiarach kraksy pod Smoleńskiem pomijasz jedną osobę ? ...chodzi o pilota ? :)
rymcycymcy 18-04-2010 23:05
16:05 | *piipi* | ...uwierz, że dla bardzo wielu osób ON nadal buja się gdzieś między cumulostratusami.
aristo 19-04-2010 0:11
Aniu, a nie zauważyłaś, że najbliżej do Pana Boga jest z samolotu? Ad tematu: Sądzę, że tylko brak zimnego prysznica po przegrzaniu p...łowaniem może skutkować tak niedorzecznymi pomysłami. Pomysł ten potwierdza stwierdzenie, że każdy powinien zajmować się tym, czym potrafi najlepiej. Cylkiści niech więc zajmą się p...łowaniem, albo może p...łami, bo to dużo bliższe ich domeny. Wykorzystanie cmentarza jeńców wojennych którzy zginęłi przy budowie drogi, do upamiętniania innych wydarzeń jest po prostu mo...lnym nadużyciem. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to należy tylko współczuć, no ale cóż może to kaski za małe i tak wrosły w głowę, że upośledzają myślenie ( dowodem może być ta parada w kaskach na cmentarzu). Co by było, gdyby rosjanie na terenie cmentarza katyńskiego postawili np tablice upamiętniającą rosyjskich więżniów którzy zginęli w radzieckich kamieniołomach? Dziwi też postawa gminy Podgórzyn. Czyżby już perspektywa wyborów aż tak zaćmiła lokalne władze. Na pewno wzorem Janopawłomanii, ruszy Katyniomania. Jedni będą chcieli zbić na tym kapitał polityczny, inni tylko zaistnieć. Jak z powyższego wynika - wyścig szczurów rozpoczęty.
~socjalista 19-04-2010 8:05
Mam pomysł;Utworzyć w kraju kilkanaście tysięcy takich pomników ,zatrudnić dozorców na 3 zmiany ,zmniejszy się bezrobocie,a jeszcze jedna sprawa ,pokutnicy, biczownicy,krucjaty,witam w nowoczesnym średniowieczu! Polska myśl techniczna ;płodzenie dzieci nauka ,emigracja zarobkowa,transfer waluty,i budowa świątyń .Cud ustrojowy nad Wisłą.
~do rymcyc........ 19-04-2010 19:53
Kask jest strojem cyklisty jak czapka u żołnierza i nikomu to nie przeszkadza. Dużo osób w tym dniu było na tym małym cmentarzyku przed godz 14. Postawili znicze i stanęli w zadumie. To był akt patriotyzmu i solidarności z Polakami uczestnikami pogrzebu w Krakowie. Co powiesz o ludziach i kuracjuszach którzy licznie w tym dniu bawili się w Parku Zdrojowym w Cieplicach dokładnie o godzinie czternastej!!!!
~heretyk 19-04-2010 20:57
=>~odp~jelgór;pominąleś jednego widocznie pastora Adama Pilcha. Daj adras to Ci wyśle włóczke na berecik mocherowy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group