Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7005
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENAI GÓRA: Z europosłem w labiryncie europeizmów

Piątek, 11 czerwca 2010, 14:37
Aktualizacja: 14:38
Autor: TEJO
JELENAI GÓRA: Z europosłem w labiryncie europeizmów
Fot. TEJO
Uczniowie dwóch jeleniogórskich liceów ogólnokształcących uczestniczyli dziś w zajęciach specjalnych, podczas których poznali możliwości czerpania środków z funduszy unijnych dzięki organizacjom pozarządowym. Gościem specjalnym był Piotr Borys, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie, które miało miejsce w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, rozpoczęło się jednak bez gościa, który spóźnił się nieco, bo miał debatę z młodzieżą w Lubinie. Młodzież z liceów im. Norwida i Żeromskiego – z towarzyszeniem opiekunów: dyrektor II LO Jadwigi Dąbrowskiej oraz nauczyciela historii z I LO Mariusza Kokotowskiego, wysłuchała prezentacji tyczącej organizacji pozarządowych i środków Unii Europejskiej.

Licealiści zostali wpuszczeni do kotła europejskiego slangu, specyficznego języka, w którym formułowane są aplikacje i wnioski. Była więc mowa o projektach, priorytetach, działaniach i poddziałaniach. Młodzi ludzie dowiedzieli się, na czym polega formułowanie wniosku i pozyskiwanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Przedstawiono im także cały wachlarz możliwości i korzyści wynikających z utworzenia organizacji pozarządowej.

Spóźniony europoseł Piotr Borys, który wszedł na salę witany oklaskami, zarysował przez młodzieżą jeleniogórską kolorową wizję przyszłości. Powiedział, że obecne władze UE pracują nad realizacją polityki, której głównym celem będzie jak najszersze udostępnienie młodym ludziom uzyskania wyższego wykształcenia, a co za tym idzie – możliwości lepszej płacy i udanej kariery. Europarlamentarzysta podzielił się także swoimi uwagami z zakresu gospodarki i kryzysu. Stwierdził, że obecnie gospodarka UE jest potęgą na świecie, choć czuje oddech chińskiej konkurencji.

W spotkaniu uczestniczyła także wiceprzewodnicząca rady miejskiej Anna Ragiel oraz radny Piotr Miedziński, asystent Piotra Borysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group