Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 2912
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

LWÓWEK ŚL.: Z Czarnej Wieży – hostel i restauracja

Środa, 25 listopada 2009, 8:59
Aktualizacja: 8:59
Autor: KAM
LWÓWEK ŚL.: Z Czarnej Wieży – hostel i restauracja
Fot. KAM
Jeden z najbardziej niszczejących zabytków w Lwówku Śląskim doczekał się w końcu remontu. Trwają zaawansowane prace na tak zwanej czarnej wieży, która jest najwyższą budowlą w Lwówku Śląskim i pozostałością po dawnym kościele ewangelickim. Są też plany na przyszłość zabytku.

O złym stanie technicznym budowli pochodzącej z połowy XIX wieku alarmowali mieszkańcy, którzy skarżyli się na odłamki tynku spadające na chodnik. Szczyt budowli zarosły krzewy. Na szczęście rozpoczęły się prace remontowe, które przewidziane są na wiele miesięcy. W pierwszej kolejności budynek jest zabezpieczany: wymieniane jest pokrycie dachu.

– Jeśli pogoda pozwoli, pokrycie dachu wymienione zostanie do końca bieżącego roku. Prace wykonuje firma, która specjalizuje się w tego typu inwestycjach i ma odpowiednie kwalifikacje. Zleciliśmy wykonawcy usunięcie wszystkich krzewów, które porastają zabytek – tłumaczy Iwona Ławińska-Tarsa, właścicielka wieży.

Po naprawie dachu inwestor przystąpi do prac wewnątrz budowli. Są już plany dotyczące przyszłości wieży. – Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, zamierzamy wybudować obok hostel z atrakcyjnymi cenami dla turystów. W środku może powstanie pub lub stylowa restauracja – zapowiada Iwona Ławińska-Tarsa.

Wewnątrz zabytku, na kilku kondygnacjach znajdują się drewniane schody. Dlatego należy spełnić szereg wymogów przeciwpożarowych. Nad całością czuwa też nadzór konserwatorski, który bardzo rygorystycznie podchodzi do prac remontowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
209
Tak
33%
Nie
61%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group