Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7955
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z bezrobotnych w przedsiębiorców

Czwartek, 3 września 2009, 7:30
Aktualizacja: 7:31
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Z bezrobotnych w przedsiębiorców
Fot. .....
Ponad tysiąc jeleniogórzan bez stałego zatrudnienia skorzystało w ciągu trzech lat z dotacji na otworzenie firmy. Łącznie na ten cel przeznaczono ponad 15 mln. zł. Bezzwrotna pomoc to pieniądze z Unii Europejskiej i funduszu pracy. Jednorazowo można otrzymać niemal 19 tys. zł.

Warunkiem skorzystania z jednorazowej pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy, który rozdysponowuje pieniądze z dwóch źródeł: unijnego programu EFS oraz funduszu pracy, jest status bezrobotnego i pomysł a własny biznes. O ile w 2007 roku zgłosiło się 278 osób, o tyle już w pierwszej połowie bieżącego roku po pieniądze sięgnęło 303 osoby. Jak szacuje Urszula Filipczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze szansę na otrzymanie dotacji jeszcze w tym roku będzie miało 125 osób.

– Chciałbym otworzyć działalność gastronomiczną. W planach mam zakupienie przyczepy gastronomicznej z pełnym wyposażeniem. Mam trochę własnych, odłożonych pieniędzy. Nie wystarczyłyby na otworzenie interesu, ale jeśli dostanę pieniądze z urzędu pracy, to dam sobie radę. Nie chciałbym od razu „wchodzić” w kredyty, dlatego nie brałem pożyczki, złożyłem wniosek i czekam – mówi Daniel Janicki z Jeleniej Góry. Mam nadzieję, że będę jednym z tych szczęśliwców, którym tą dotację przyznają – mówi.

Od chwili złożenia kompletnego wniosku urząd pracy rozpatruje go w ciągu 30 dni. Po tym okresie bezrobotni dowiadują się czy otrzymali dotację, czy nie.
– Osoby bezrobotne, które złożyły wnioski niekompletne, proszone są o ich uzupełnienie o wymagane dokumenty, co oznacza, że termin ich rozpatrzenia przesuwa się i liczony jest od dnia uzupełnienia wniosku – mówi Urszula Filipczuk.

Ponadto urząd w uzasadnionych przypadkach ma prawo przesunąć termin rozpatrzenia wniosku, o czym informuje wnioskodawcę na piśmie. W przypadku pozytywnego rozwoju sprawy podpisanie umowy następuje w terminie uzgodnionym pomiędzy urzędem a wnioskodawcą.

Maksymalna kwota dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej wynosi 600 procent przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, co oznacza, że kwota się zmienia. Od września wynosi ona 18.488,88 zł., bowiem przeciętne wynagrodzenie w kraju za drugi kwartał br. wyniosło 3.081,48 zł – mówi Urszula Filipczuk.

W porównaniu do I kwartału kwota ta jest niższa. Pieniądze z dotacji bezrobotni mogą wykorzystać na zakup wyposażenia nowo otwieranej firmy, zarówno nowego, jak i używanego.

Z odrzuceniem wniosku mogą się liczyć osoby, które w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku odmówiły bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia pracy szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych, proponowanych przez urząd pracy. Dotacji nie otrzymają też bezrobotni, którzy już z takiej pomocy skorzystali wcześniej, prowadzili działalność gospodarczą w rok przed dniem złożenia wniosku, w ostatnich dwóch latach byli karani przeciwko obrotowi gospodarczemu, zawiesili działalność przed upływem roku od daty otrzymania wsparcia oraz nie złożyli kompletnego i prawidłowo sporządzonego wniosku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1076
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group