Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 7424
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: XVII Muzyczny Ogród Liczyrzepy zakończony

Środa, 26 sierpnia 2020, 11:27
Aktualizacja: Piątek, 28 sierpnia 2020, 10:57
Autor: Krzysztof Tęcza
Powiat: XVII Muzyczny Ogród Liczyrzepy zakończony
Fot. Archiwum K. Tęczy
Koncertem finałowym w Bukowcu zakończono XVII edycję Muzycznego Ogrodu Liczyrzepy. Festiwal operowy w Karkonoszach odbywał się w dniach 14-23 sierpnia.

Pierwszy koncert miał miejsce 14 sierpnia w Kowarach, gdzie wykorzystano nowo zbudowaną muszlę koncertową. Koncert inauguracyjny nosił tytuł: „Młodzi soliści operowi w Krainie Ducha Gór”.

Drugi koncert odbył się 15 sierpnia w Mysłakowicach. Tym razem wykorzystano scenę znajdującą się w parku naprzeciw pałacu. Ze względu na przypadające w tym dniu święto, zaprezentowano utwory o tematyce kościelnej i patriotycznej. Występ w Mysłakowicach pt. „Ave Maria – koncert muzyki operowej i oratoryjnej” był jedynym podczas którego wraz z solistami zaśpiewał opiekun śpiewaków, prof. Bogdan Makal.

Trzeci koncert zorganizowano w Jeleniej Górze na Placu Ratuszowym. Ten występ objął swoim patronatem Prezydent Miasta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Ze względu na miejsce zatytułowano go: „Letni koncert muzyki europejskiej”.

Ostatni koncert pt.: „Od Arii do piosenki – od Opery do musicalu. Soliści operowi w Krainie Ducha Gór” odbył się w siedzibie Związku Gmin Karkonoskich w pałacu w Bukowcu. Początkowo, zgodnie z tradycją koncert miał odbyć się na świeżym powietrzu. Niestety, po raz pierwszy w historii imprezy, ze względu na pogodę, pracownicy ZGK wraz z wolontariuszami musieli w bardzo krótkim czasie przenieść część dekoracji oraz ponad 100 krzeseł do sali balowej. Dzięki temu widzowie, którzy przybyli tak licznie, że z ledwością pomieścili się w sali, mieli okazję usłyszeć wykonawców bez wspomagania głośnikami.

Koncert finałowy, tak jak i koncert w Jeleniej Górze, poprowadziła autorka „Zapisków muzycznych” Dominika Łukasiewicz. Jej wprowadzenie w świat opery było bardzo ciekawe i niezwykle realistyczne.

Finałowy koncert otworzył dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich Łukasz Hada, a zakończyła podziękowaniami przewodnicząca ZGK Elżbieta Zakrzewska – burmistrz Kowar. Wśród przybyłych był także wójt Gminy Jeżów Sudecki Edward Dudek oraz prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego Maria Zawartko.

Zaprezentowane w trakcie Festiwalu koncerty są zwieńczeniem „Kursu mistrzowskiego dla młodych śpiewaków operowych – Opera-Masterclas” przeprowadzonego w pałacu w Bukowcu w dniach 16-21 sierpnia 2020 roku. Kurs poprowadził prof. Bogdan Makal z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, który poza tym, że jest wybitnym wykładowcą potrafiącym wydobyć ukryte w młodych ludziach talenty oraz pomóc im nadać charakteru posiadanych głosów, które wpierw trzeba „oszlifować”, jest także solistą operowym i koncertowym oraz jurorem międzynarodowych konkursów wokalnych.

We wszystkich koncertach śpiewakom przybyłym z Polski, Ukrainy, Rosji, Izraela akompaniowała znakomita pianistka Barbara Sas. Widzowie podczas występów mogli wysłuchać arie operowe, duety, pieśni, romanse i canzony z różnych części Europy. Było także sporo dzieł Stanisława Moniuszki. Tym razem swoją obecnością zaszczycili nas: Marek Łusiak z Łodzi; Łukasz Klimczak solista Teatru Wielkiego w Warszawie, oper we Wrocławiu, Bytomiu i Krakowie; Jan Kubas z Bochni, laureat I nagrody w XII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. L. Różyckiego 2019 w Gliwicach; Pablo Kristal z Ukrainy; Olek Lebiediew studiujący obecnie w Hiszpanii; Stefan Zajączkowski z Poznania i Wrocławia; Paweł Horodyński z Olsztyna; Roksana Maciejczuk z Suwałk; Marek Kaczmarczyk z Zakopanego i Krakowa, Eugeniusz Wysoczański-Pietrusiewicz z Jeleniej Góry. Większość z występujących, mimo młodego wieku, była już nagradzana na międzynarodowych konkursach, a część z nich na co dzień śpiewa w znanych salach koncertowych.

Tegoroczny Festiwal operowy w Karkonoszach odbywający się w ramach Muzycznego Ogrodu Liczyrzepy,zainicjowanego przez panią Małgorzatę Mierczak został zorganizowany przez Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne we Wrocławiu i Związek Gmin Karkonoskich. Partnerzy organizatorów to: Miasto Jelenia Góra, Miasto Kowary, Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach.

Twoja reakcja na artykuł?

5
63%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group