Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 5481
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wznowiono prace przy budowie Galerii Sudeckiej

Czwartek, 14 sierpnia 2014, 11:02
Aktualizacja: Piątek, 15 sierpnia 2014, 8:24
Autor: Angela
Jelenia Góra: Wznowiono prace przy budowie Galerii Sudeckiej
Fot. Inwetor
Nadzór budowlany i jeleniogórska prokuratura wydały zgodę na kontynuowanie prac przy budowie Galerii Sudeckiej na jeleniogórskim Zabobrzu. Inwestycję wstrzymano po katastrofie, do której doszło we wtorek (12.08.) w nocy. Wówczas na czterech pracowników runęła ponad siedmiometrowa ściana o szerokości około 10 metrów. – Nakazaliśmy wydzielenie tego segmentu budowy, ale nie ma podstaw, by wstrzymywać prace całej inwestycji – mówi Hanna Jaśkiewicz, kierownik Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Jeleniej Górze.

Jak informuje inwestor, wykonawca stanu surowego inwestycji - Eiffage Polska Budownictwo - kontynuuje prace na budowie Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze.

- Budowa odbywa się z wyłączeniem jedynie niewielkiego fragmentu, na którym prowadzone są czynności mające na celu wyjaśnienie przyczyny zawalenia się jednej ze ścian budynku kinowego – informuje Wojciech Gepner z Echo Investment. - Po zakończeniu prac komisji będzie wiadomo w jakim czasie zostanie odbudowany uszkodzony fragment, a także zostanie określony wpływ zdarzenia na ewentualną zmianę harmonogramu realizacji inwestycji – dodaje.

Hanna Jaśkiewicz wyjaśnia, że przyczyną katastrofy budowlanej była utrata stateczności szalunków podczas betonowanie jednej ze ścian wewnętrznych o wysokości ponad 6 m i szerokości 10 m.

- Przy budowie każdej ściany, robi się jej zbrojenie w postaci prętów metalowych montowanych na krzyż – wyjaśnia obrazowo kierownik Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Jeleniej Górze. - Następnie obudowuje się to szalunkami, czyli gotowymi płytami, które odpowiednio przymocowane mają to wszystko przytrzymywać. W środek wlewa się beton i tak powstają żelbetonowe ściany. Najprawdopodobniej nie doszłoby do katastrofy, gdyby szalunki były stabilne, czyli dobrze przymocowane, ale co dokładnie zawiodło, wyjaśni rzeczoznawca. My prowadzimy obecnie swoje postępowanie na postawie analiz i dokumentów. Winnego ma ustalić prokuratura – dodaje H. Jaśkiewicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group