Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 5518
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wzgórze Kościuszki z dnia na dzień pięknieje… częściowo (FOTO)

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 5 września 2012, 7:16
Aktualizacja: Czwartek, 6 września 2012, 8:47
Autor: mea
Fot. mea
– Niewykończone alejki i krzywa nawierzchnia, kamienie przy ścieżkach oraz metalowe elementy ławek bez siedzeń i oparć – to wszystko jest niebezpieczne, szczególnie dla bawiących się w parku dzieci – alarmuje mieszkaniec okolicy Wzgórza Kościuszki. – Większość prac w ramach projektu rozbudowy i doposażenia ścieżek przyrodniczych jest już zrobionych, trwają jeszcze wykończenia ścieżek, a w ławkach będą dopiero montowane nowe siedzenia i oparcia – informuje Mieczysław Wojtas, kierownik budowy.

Do 20 września mają zakończyć się prace w parku na Wzgórzu Kościuszki, które zakładały m.in. utworzenie ścieżek przyrodniczych, remont Wzgórza Szubienicznego, remont murków i schodów przy stawie, a także wykonanie oświetlenia w postaci ozdobnych latarni oraz remont ławek i ustawienie nowych. Trzeba pamiętać, że nie jest to rewitalizacja całego parku, a jedynie pewnych elementów, dlatego też nowe podłoże ścieżek, czy to asfaltowe, czy piaskowe, w wielu miejscach po prostu kończą się w połowie drogi. Możliwe, że w kolejnym projekcie będą wykańczane dalsze ich części.

- Wzgórze Szubieniczne prezentuje się pięknie, krąg gdzie niegdyś znajdowała się XVI-wieczna kamienna szubienica został uwypuklony, naturalne skały, znajdujące się na szczycie są oczyszczone, a na wzgórze prowadzą nowe, kamienne schody – mówiła Agnieszka, spacerowiczka z Jeleniej Góry.

Na Wzgórzu Szubienicznym będą jeszcze montowane barierki i ławki. Koszt całej inwestycji to ok. 2 mln zł. Podczas inwestycji zostało wykonanych ponad dwa kilometry ścieżek zarówno asfaltowych, jak i tzw. HansaGrand, czyli miękkie podłoże ze specjalnej mieszanki piasku, które z czasem powinno się utwardzić.

- Dodatkowo będzie zrobiona ścieżka fitness, której wykonanie potrwa jeszcze ok. półtora miesiąca, gdyż w projekcie pojawiła się nieco później. Czekamy na dziewięć, podświetlonych tablic tematycznych, także spacerowicze będą mogli poznać informacje na temat fauny i flory parku, jego historii, pięknej alei modrzewiowej, minerałów, oraz Wzgórza Szubienicznego – poinformował Janusz Petruch, inżynier kontraktu inwestycji.

Projekt obejmował również renowację ponad 900 m2 murków przy urokliwym stawie, odnowiony zostanie przekrój geologiczny oraz iglica. W parku stanęło 100 nowych latarni, 30 koszy na śmieci i ławki żeliwne. 30 z nich będzie odrestaurowanych, siedzenia i oparcia zostaną pomalowane w odcieniu brązu, a 20 nowych zostanie jeszcze dostawionych.

- Prace oceniam pozytywnie, jednak termin zbliża się nieubłaganie, więc trzeba dopilnować, by wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem. Inwestycja była trudna, pojawił się problem z transportem, gdyż jest to park i nie ma dróg dojazdowych, wstrzymywała nas także decyzja o realizacji Wzgórza Szubienicznego w takiej formie, jak teraz można je oglądać, prowadzone były również prace archeologiczne - dodał Janusz Petruch.

Spacerowicze, a szczególnie dzieci, są zadowoleni z remontu ścieżek. - Na razie wszystko jest w fasie prac, ale park nabrał już blasku, chociażby dzięki częściowym remontom ścieżek, które są równe, a co za tym idzie bezpieczne. Zdecydowanie jest więcej śmietników oraz pojemników dla psów, dzięki czemu będzie czyściej. No jedynie martwią metalowe elementy ławek, na których nie ma jeszcze siedzeń, ani oparć i mogą być niebezpieczne np. dla dzieci – powiedziała Małgorzata Nowak, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 7. – Zrobili twarde ścieżki, co mi się podoba, mogłoby być więcej fajnych urządzeń na placu zabaw – mówił 7-letni Klaudiusz, uczeń SP nr 7.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~ 5-09-2012 8:07
i mogliby koło placu zabaw postawić ze dwie toalety przenośne. O koszach na psie odchody miasto pomyślało, o dzieciach załatwiających się po krzakach już nie. A może po nich też trzeba sprzątać????
~wiewiórpark. 5-09-2012 8:17
Takiej dewastacji ciężkim sprzętem poszycia i piłami motorowymi drzewostanu ten park jeszcze nie widział panie Petruch. A tak swoją drogą jak można było rozpieprzyć cały park, a roboty wykonać częściowo po trochę z każdej strony. I tak ocenią Pańską pracę mieszkańcy. Obawiam się że raczej nie będzie to ocena pozytywna.
~Adamusssssssssssss 5-09-2012 8:26
Gratulacje dla Pana Obrębalskiego to jeszcze jego inwestycja. Szkoda że już nie rządzi naszym miastem przynajmniej miasto żyło i istniało jakoś a nie szara rzeczywistość :( smutne lecz prawdziwe Obrębalski wróć !!!
~17sqandal 5-09-2012 8:55
albo się coś robi do porządku albo się nie robi nic , przyroda sama da sobie rade a takie łatanie > dziur ..... to daremna robota , częściowa czyli co? znowu marazm i pieniądze wywalone w błoto
~crown 5-09-2012 10:26
Wyremontują tyle na ile starczyło kasy. Jak były kikuty latarń to wam nie przeszkadzało, jak menele kradli kable i stare słupy oświetleniowe to nikt na policje nie zadzwonił. Teraz stoją kosze dla psów, to nikt kup po pupilach nie sprząta i nawalone jak w klatce dla goryli. ! Głąby kapuściane, wam ściernisko do spacerowania a nie park!
~wiewiórpark. 5-09-2012 10:31
A ty gdzie * byłeś ? crown
~*chipo 5-09-2012 10:57
Wszystko fajnie, park zostanie odrestaurowany i co dalej? jeśli nikt nie będzie miał nad parkiem pieczy, po kilku latach znów będziemy mieli tylko wspomnienie parku. Nie sztuką jest zrobić remont, sztuką jest później ten wyremontowany park utrzymać w czystości, w doskonałym stanie technicznym...
~?! 5-09-2012 11:03
Przykro to widzieć. Znowu miliony w kamien i asfalt. Czy to juz jest park? Dzieciom trzeba co roku porzadkować plac zabaw, żeby było bezpiecznie. Teraz drzewa w okowach, albo scięte, ptaków nie słychać. Po co to?!
~ha! 5-09-2012 11:44
"Mieczysław Wojtas - kierownik budowy" buhahahahaha!!! a sprawdzał ktoś jego uprawnienia budowlane?
~zabobrzanin 5-09-2012 13:47
Wszystko ładnie, ale ten asfalt w parku, pasuje jak pięść do nosa. Wygląda to obrzydliwie, jak za komuny, gdzie wszystko co się dało asfaltowano.
~@ zabobrzani 5-09-2012 15:14
Ścieżki terenowe w parku zdrojowym - nie, bo błoto; ścieżki asfaltowe tutaj - nie, bo brzydkie. Wam ktokolwiek dogodzi??? :((( A poszli won na ściernisko, zgadzam się z crownem, niestety...
~sebe 5-09-2012 17:03
Powyzszy artykul, nie odzwieciedla rzeczywistosci zwiazanej z wykonywanymi pracami. bylem i widzialem nie wyglada to najlepiej. zapraszam wszystkich na spacer w sobote i niedziele. Odpowiedz nasunie sie sama. Szkoda tylko, ze Jelonka traci obiektywizm. Panie Radku, pan tam jest potrzebny!!!
~ 5-09-2012 21:03
A mi się podoba i jak będzie już wszystko skończone to będzie to o wiele lepiej wyglądało niż kiedyś... a przecież jak się komuś nie podoba to może pospacerować sam lub z dzieckiem po Al. Wojska Polskiego:)
~Stow.SAWPJG 5-09-2012 22:38
Stow. Mieszk.i Sympatyków Al.Woj.Polskiego w JG jest oburzone ,że znowu zapomniano o osobach niepełnosprawnych w tym parku. O tuż chodzi o to wzg.z szubienicą. Dla projektanta by się chyba ono przydało. Z dwóch stron wykonano schody. Z drugiej strony można było zrobić podjazd dla osób niepełnosprawnych bo są do tego warunki. @ sprawa to chodzi o alejki.Tam gdzie płasko to jest asfalt. A tam gdzie jest spadek terenu to szuter z piaskiem. To wszystko rozmyje pierwszy większy deszcz lub roztopy. Miało to już miejsce w lipcu kiedy nasz region doświadczył już jaką potęgą jest woda. po tych deszczach brygada alejki robiła od nowa. Na początku wykonawcy byli załamani. Utwardzali malutkim walczykiem . Do takich robót w terenie górzystym jest potrzebny ,,WALEC" a nie.... Miejmy nadzieję ,że wykonaw
~cd SAWPJG 5-09-2012 22:51
jest potrzebny ,,WALEC" a nie.... Miejmy nadzieję ,że wykonawca będzie ubezpieczony i będzie gwarantował swoje wykonanie prac na ileś czasu. Schody poniżej LOK-u są w fatalnym stanie. Tędy chodzą rodzice z dziećmi ,petenci do sądu, wagarowicze itp. te schody TRZEBA też naprawić. Wykonawcy mówili ,że miasto nie dało kasy to tak robią na ile są możliwości A cha. TANIO TESCO Dziękujemy też za wycięcie kilku zdrowych drzew. Rzekomo aby nie przeszkadzały widoku kamerom. Za każdym drzewem i tak wróg czeka ( wagarowicz ). Można by pisać i pisać. Wystarczy dzięki Stow. ,,SAWPJG" sawpjg@onet.eu
~metylek 5-09-2012 23:28
Fakt , można było wykonać więcej. Odrestaurować szubienicę, wyciąć wokół niej drzewa aby była widoczna z daleka i przywrócić funkcje kata miejskiego. Z definicji wieszać każdego ....... który będzie dewastował park i mienie komunalne, powinien podyndać aby jego truchło było przestrogą dla innych amatorów złomu czy recydywistów prowadzenia furek po pijaku. Koniec z wczasowiskiem na nasz koszt. Tak to wyglądało na rycinie z XVIIIwieku http://wroclaw.hydral.com.pl/photo.action?view=&id=620007&idEntity=517033 A co do drzew to bez przesady, to ma być PARK a nie Puszcza Cavalierberge. W parku drzewa nie powinny być zbyt duże i za gęsto, skutkiem czego jest ciemno i nawet trawa nie urośnie a tylko chaszcze. Od narożnika cmentarza, obok WCtu, nad stawem i do placu zabaw to jest park.
~do metylek 6-09-2012 0:34
( z 23.28) OCH dasz się lubić nawet i po północy
~Dźwne... 6-09-2012 8:04
http://wroclaw.hydral.com.pl/photo.action?view=&id=620007&idEntity=517033 - ??? to wtedy dżewa ne rosuły ??
~17sqandal 6-09-2012 9:28
no niech nie przesadzają Te niepełnosprawni , wszędzie ich pełno na szubienice nawet się pchają a zrobić sobie zdjęcie szubienicy ( poprosić pełnosprawnego ) i powiesić na ścianie a nie wózkiem pchać się na góre można orzy tym spaść i szubienica nie będzie potrzebna
~do sawpig-u 6-09-2012 18:38
Postarajcie się aby ponownie wyczyścili tą kamienną rynne z liści.W Parku To coś co odprowadza wodę do stawu z Hydroforni
~lemur 6-09-2012 23:39
Już nie ma czego odprowadzać, jest tak wyregulowane że nic się nie przelewa. Daaawno temu, przed laty to woda waliła jak z wodospadu Niagara .... A roweczek oczyścić nalezy, teraz to liście do niego grabią, aby z oczu :((((
~wariatka 7-09-2012 19:39
Błagam tylko nie róbcie tam ścieżki fitness! Znów pojawią się dziwni ludzie z kijami... To jedno z niewielu miejsc gdzie można pospacerować w ciszy i zadumie, proszę też nie czyścić naturalnych formacji skalnych, przecież takie porośnięte mchem są najpiękniejsze. Ja wiem, że trzeba trochępoprawić to i owo ale nie róbcie w tego miejsca kolejnego fit albo spa.
~wariatka 7-09-2012 19:48
Smutne że wszystko wokół musi być od linijki, trawka przycięta jak na amerykańskim ogródku przed domkiem... A jak za mało zielona to się podrasuje... Więcej romantyzmu. I niech mi tylko nie ruszą tych powykręcanyh drzewek przy alejce w stronę loku. A zaraz za nimi w dole stał dom..... Stare czasy....
~ja tylkpytam 8-09-2012 22:52
A czy będzie bankiecik związany zakończeniem remontu. Czy będzie można będzie na rowerach ???
~świr 14-09-2012 19:01
a mam już dośc komentowania "popisów"władz Czerwonej Doliny!!!,my się wkurzamy a oni czyt.komuchy pod przykrywką demokracji ponownie nas wyrolowali,i rolowac będą,no cóż pozwoliliśmy na to,chyba to jest kara-bo Polak to podobno,złodziej,cwaniak itd...-coś w tym jest,więc narodzie drogi w niedzielę do kościoła i spowiedzi oczywiście a w dzień powszedni hulaj dusza piekła nie ma,he,he,he..............

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group