Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 6335
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KRAJ: Wyższe kary dla łamiących przepisy

Poniedziałek, 1 grudnia 2008, 9:08
Aktualizacja: 15:44
Autor: TEJO
KRAJ: Wyższe kary dla łamiących przepisy
Wyższe mandaty będą mogli nakładać także strażnicy miejscy.
Fot. TEJO
Od minionego weekendu kierowcy, którzy są na bakier z przepisami kodeksu drogowego, muszą głębiej sięgnąć do kieszeni. Obowiązuje nowy, wyższy taryfikator mandatów. Z jednym wyjątkiem: mniej zapłacą piesi, którzy przechodzą na czerwonym świetle: zamiast 250 zł "jedynie" 100 zł.

Kto wjeżdża na skrzyżowanie na czerwonym świetle, jeździ bez świateł mijania, parkuje w miejscu dla niepełnosprawnych bez odpowiedniego zezwolenia, zapłaci za to więcej niż do minionej soboty.

Kary za niektóre wykroczenia wzrosły drastycznie. Za parkowanie w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych trzeba będzie zapłacić aż pięć razy więcej: zamiast 100 – 500 złotych. Przy okazji zmian taryfikatora uzupełniono także niektóre luki prawne.

– Chodzi o mandaty za brak świateł mijania, które zgodnie z przepisami powinny być włączone przez cały rok. Do tej pory w przepisach mandat za załamanie tego przepisu można było dostać tylko od października do końca marca – zauważa „Dziennik” w dzisiejszym wydaniu. Teraz przez cały rok zapominalscy muszą się liczyć z tym, że roztargnienie będzie ich kosztowało 100 złotych.

Nie zmieniły się przepisy dotyczące dróg wewnętrznych, czyli – między innymi – parkingów przed hipermarketami. Tam policjanci i strażnicy miejscy nie mają prawa ukarać nieposłusznych kierowców, choćby za zajęcie miejsca na kopercie dla niepełnosprawnego. Mogą jedyni pouczyć o niestosowności takiego zachowania. Jak zapowiada "Dziennik", ma to jednak ulec zmianom. Komenda Główna Policja przygotowała już propozycje, które zlikwidują wspomniany przepis.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group