Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 4807
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyższa szkoła marzeń

Środa, 6 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 6 września 2006, 17:25
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: Wyższa szkoła marzeń
Fot. Angelika Grzywacz
Czy już niebawem Kolegium Karkonoskie stanie się potęgą wśród wyższych uczelni? Poza systematycznymi inwestycjami dodatkowym jego atutem ma być nowoczesna biblioteka i studenckie centrum kulturalne.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa swoje wielkie inwestycje zakończyć chce jeszcze przed pojawieniem się niżu demograficznego. Już poczyniono tu widoczne kroki na kwotę 600 tysięcy euro.

Za te pieniądze podczas wakacji doposażone zostały poszczególne instytuty w nowoczesny sprzęt komputerowy i multimedialny.
Dodatkowo wymieniane są dachówki w głównym budynku instytutu języków słowiańskich. Zakończenie największego projektu ma jednak nastąpić 30 kwietnia 2007 roku. W tym czasie Kolegium Karkonoskie będzie się już mogło poszczycić własną nowoczesną biblioteką dostępna nie tylko dla studentów.

– Z biblioteki będą mogli skorzystać nie tylko nasi studenci, ale również inni zainteresowani – mówi kanclerz Kolegium Karkonoskiego Grażyna Malczuk. Obiekt wyposażony będzie w windę, która umożliwi pełny dostęp do placówki ludziom niepełnosprawnym.

W kompleksie budynków biblioteki znajdzie się centrum komputerowe, centrum informacji naukowej, czytelnia, zespół opracowania zbiorów, archiwum i wypożyczalnia dostępna dla wszystkich.
Koszt modernizacji dawnej stołówki wojskowej, która tam właśnie działała przy nieistniejącym już Centrum Szkolenia Radioelektronicznego, to kwota dziesięciu milionów pięciuset złotych.

– Na pewno koszt takiej inwestycji jest bardzo duży, ale korzyści, jakie przyniesie nam ta biblioteka, będą o wiele większe – mówi Ania, studentka Kolegium Karkonoskiego. – Do tej pory musieliśmy korzystać z niezbyt dobrze zaopatrzonej obecnej biblioteki albo z książek dostępnych w bibliotekach w mieście.
– Cieszę się, że ta biblioteka powstaje – podkreśla studentka.

Uczelnia dzięki tej inwestycji na pewno zyska wielu nowych studentów. Ci, którzy już tam studiują, będą mieli dostęp do niezbędnych dziś dla studentów komputerów i literatury. To również podniesie poziom placówki.

Nowoczesna biblioteka nie jest jedyną zachętą dla przyszłych żaków.
– W planach mamy jeszcze pozyskanie pieniędzy na remont sali gimnastycznej oraz modernizację nieczynnego basenu – mówi Grażyna Malczuk. Ma nadzieję, że te pieniądze pojawią się już w rozdaniu środków na lata 2007/2013.

Poza podnoszeniem poziomu kształcenia swoich studentów, w zamierzeniach i marzeniach Grażyny Malczuk jest rozwój studenckiego życia kulturalnego.
– Marzy mi się studenckie centrum kultury, ale takie z prawdziwego zdarzenia – mówi pani kanclerz.
Chciałaby, żeby pojawiły się tam dyskoteka, miejsce prezentowania uzdolnień muzycznych, teatr kabaretowy, czy czasopismo studenckie.

– Jest w naszym kampusie odpowiedni budynek dla takiego centrum. Idealnie spełniłby on swoją funkcję. Niestety, na razie nie mamy jeszcze środków na ten cel. Potrzebny jest nam inwestor i człowiek, który poprowadziłby to wszystko. Wówczas byłoby to centrum kulturalne nie tylko dla studentów KK, ale również dla studentów innych uczelni – podsumowuje kanclerz G. Malczuk.

<b> Więcej kierunków, więcej możliwości </b>
W najbliższych latach studenci będą mieli dodatkowy wybór kierunków. Wśród nowo powstałych pojawią się : inżynieria produkcji, rolnictwo ekologiczne czyli tak zwany agrobiznes i edukacja artystyczna.
Procedura umożliwiająca powstanie tych kierunków została już rozpoczęta, ale teraz kolegium poczekać musi jeszcze na pieniądze z ministerstwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
513
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię suschi, ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Robią kolejne drogi
 
Aktualności
Pałac w Bukowcu pięknieje
 
Aktualności
Święto Karkonoskiego Parku Narodowego
 
Aktualności
Sprawny Jelonek
 
Piłka nożna
Finał Pucharu Polski w oku kamery!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group