Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 4916
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wytrwali składają wnioski

Poniedziałek, 24 lutego 2020, 9:27
Aktualizacja: Środa, 26 lutego 2020, 9:50
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wytrwali składają wnioski
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (24.02) o godz. 8:00 w siedzicie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze rozpoczęło się przyjmowanie wniosków na wymianę źródeł ogrzewania. Jak już informowaliśmy, pierwsi chętni ustawiali się w kolejce już w piątkowy (21.02) poranek, a dzisiaj wychodzili szczęśliwi, że udało się przetrwać i złożyć wniosek.

Osoby, które od kilku dni oczekiwały na swoją kolej były wdzięczne Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego za wsparcie i udostępnienie obiektu wraz z częścią sanitarną.

Nie było zbyt komfortowo, ale dzięki władzom KARR nie musieliśmy stać w chłodzie i deszczu - powiedział pierwszy wnioskodawca, który pojawił się przy siedzibie agencji już w piątkowy poranek. - Przez te 3 dni dużo rozmawialiśmy, czytałem książkę ("Słynne ucieczki Polaków" Andrzeja Fedorowicza). Pamiętam te kolejki z minionej epoki - osobiście w nich stałem. Myślałem, że to się więcej nie powtórzy - wyznał Jerzy Kruszyński z Siedlęcina, który spędził w budynku przy ul. 1 Maja w Jeleniej Górze trzy noce, a w dzień "podmieniała" go żona.
Jesteśmy bardzo wdzięczni - to było ludzkie podejście. Atmosfera była rewelacyjna, rozmawialiśmy, wymienialiśmy kontakty, nawet zaczęły nawiązywać się przyjaźnie. Takie mieliśmy ostatki - mówił z uśmiechem jeden z pierwszych wnioskodawców. - Gdybyśmy dopiero dzisiaj stanęli z tymi wszystkimi ludźmi, to byłyby tu ranne osoby - dodał wytrwały mieszkaniec naszego regionu.

Osoby, które zdecydowały się przyjść dopiero w dniu przyjmowania wniosków nie były już w tak dobrych nastrojach.

Powinno to być inaczej rozwiązane - trzeba wyjść naprzeciw ludziom - powiedział jeden z oczekujących, który przyjechał ok. 100 km, aby złożyć wniosek.

Władze KARR przyznają, że są zaskoczone tym, że kolejka zaczęła się tworzyć w miniony piątek, a na kolejne terminy przyjmowania wniosków najprawdopodobniej będzie można zgłaszać się elektronicznie.

Jest to efekt długiej akcji informacyjnej i wielu spotkań w gminach. Sądziliśmy, że kolejka może się ustawić w poniedziałek z samego rana i byliśmy na to przygotowani, natomiast pierwsze osoby ustawiły się trzy dni przed terminem. Po rozmowach w piątkowy wieczór podjęliśmy decyzję z marszałkiem województwa o udostępnieniu pomieszczeń biurowych, dostępu do wody, holu, łazienki i toalety, aby stworzyć im jak najbardziej godne warunki - powiedział Hubert Papaj, prezes KARR-u. - Forma tradycyjna składania wniosków wynikła z tego, że wiele osób starszych zgłaszało nam, że nie mają dostępu do internetu i czy problemem z korzystania z mediów elektronicznych. Nie wykluczam, że w przyszłości - przynajmniej część - zrobimy w formie elektronicznej - deklaruje H. Papaj.

Dzisiaj był pierwszy z planowanych naborów, w którym do rozdysponowania przeznaczono 1,5 mln zł. Kolejne nabory odbędą się w sierpniu 2020 r. i na przełomie stycznia i lutego 2021 r. W sumie Urząd Marszałkowski przeznaczył na projekt wymiany źródeł ciepła ok. 6 mln zł. Istotnym atutem projektu - w odróżnieniu do programów Miasta Jelenia Góra czy rządowych - była wysokość dofinansowania (85 proc. kosztów, średnio 35 tys. zł).

Apelujemy do gmin, aby w swoich budżetach zwiększały środki na wymianę źródeł ciepła, bo zainteresowanie jest ogromne. W naszym projekcie można uzyskać kilka razy większe wsparcie, niż w "Kawce" i innych projektach - stąd takie zainteresowanie - dodał prezes agencji.

Nabór w pierwszym terminie trwał nieco ponad 2,5 godziny. Wiele osób będzie musiało spróbować przy następnej okazji.

Zgodnie z regulaminem rekrutacji wnioski przyjmowane były do wysokości 120 % alokacji. Przeznaczonych środków nie wystarczyło jednak dla wszystkich zainteresowanych. Do godziny 10:35 przyjęliśmy 50 wniosków. Ty samym pula pierwszej transzy się wyczerpała. Kolejny nabór do projektu odbędzie się w sierpniu. Serdecznie dziękujemy za Państwa wytrwałość i tak duże zainteresowanie naszym projektem. Pracownicy KARR S.A. na bieżąco do Pastwa dyspozycji - dodała Katarzyna Harbul-Bała z KARR.

Twoja reakcja na artykuł?

8
16%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
41
82%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (76)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1022
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group