Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9106
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawy na 50. Jubileusz Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze

Sobota, 13 października 2018, 9:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 października 2018, 12:46
Autor: TS
Jelenia Góra: Wystawy na 50. Jubileusz Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze
Fot. TS
Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zaprasza Jeleniogórzan na dwie wystawy poświęcone 50–letniej historii funkcjonowania najstarszej uczelni ekonomicznej w naszym mieście, mianowicie wystawę plenerową „50 lat uczelni ekonomicznej w Jeleniej Górze” zorganizowaną dzięki wsparciu Urzędu Miasta Jelenia Góra, zlokalizowaną na pl. Ratuszowym oraz wystawę znajdującą się w głównym budynku Wydziału przy ul. Nowowiejskiej 3, prezentującą liczne eksponaty ukazujące dorobek i rozwój Wydziału na przestrzeni minionych lat.

Obie wystawy dokumentują półwieczną historię uczelni w Jeleniej Górze, która rozpoczęła się od uruchomienia punktu konsultacyjnego. 22 kwietnia 1969 r. Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego wydał zarządzenie o utworzeniu w Jeleniej Górze filii Wyższej Szkoły Ekonomicznej, pierwszej w Polsce filii uczelni ekonomicznej. Pierwsza siedziba jeleniogórskiej filii, wówczas Wyższej Szkoły Ekonomicznej, znajdowała się w budynku Arsenału, obecnej siedzibie DODN. W pierwszych latach istnienia Wydziału skromną liczbę kadry naukowo-dydaktycznej wspomagali pracownicy z macierzystej uczelni z Wrocławia, a także ze Szkoły Głównej Planowania i Statystyki oraz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie wszystkie zajęcia dydaktyczne na studiach I, II i III stopnia, jak również studia podyplomowe prowadzą pracownicy naukowo-dydaktyczni jeleniogórskiego Wydziału.

W 1982 r. nastąpiło przekształcenie filii w zamiejscowy Wydział Gospodarki Miejskiej i Usług Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a w 1991 roku w Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze. Już w 1992 roku jeleniogórski Wydział otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii.

Wielkim sukcesem naukowym Wydziału było uzyskanie w 2006 r. pełni praw akademickich, tj. oprócz prawa do doktoryzowania, uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz prawa do występowania z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego profesora w zakresie nauk ekonomicznych.
W 2012 roku nastąpiła zmiana nazwy na Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Dodać należy, że kształcenie studentów odbywało się nie tylko w siedzibie głównej Wydziału w Jeleniej Górze, ale również od 1995 roku w Ośrodku Dydaktycznym w Wałbrzychu, a od 2000 roku także w Bolesławcu, natomiast w 2007 r. został uruchomiony przy Wydziale Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bolesławcu.
Wszystkie kierunki kształcenia poddawane były ocenie komisji akredytacyjnych, uzyskując pozytywną bądź wyróżniającą akredytację.

Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze jest laureatem wielu konkursów i wyróżnień, m.in. w 2013 r. za wygraną w konkursie na najlepsze programy kształcenia, otrzymał nagrodę w wysokości 1 miliona zł. W czerwcu 2018 r. uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Wydziałowi Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Złotej Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”, natomiast we wrześniu 2018 r. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry odbyło się wręczenie Wydziałowi tytułu „Zasłużony dla Miasta Jelenia Góra”.
Zaprezentowanie historii Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze przy siedzibie władz miejskich Jeleniej Góry ma w sposób szczególny i nieprzypadkowy podkreślić 50-letnią nieprzerwaną obecność naszej Uczelni w historii Jeleniej Góry i w świadomości jej mieszkańców.

Wystawę plenerową będzie można jeszcze zwiedzać do 14 października br., natomiast wystawę w głównym budynku Wydziału do dnia 17 października br. Obie wystawy stanowią początek cyklu imprez mających uświetnić obchody 50 lat funkcjonowania Wydziału w Jeleniej Górze.

Warto podkreślić, że w roku akademickim 2018/2019 na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze studiuje około 800 studentów wszystkich stopni studiów, przy czym na pierwszy rok zostało przyjętych blisko 400 osób, co tylko dowodzi jego popularności i renomy wśród młodych ludzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
360
Nigdy
19%
Rzadko
42%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group