Sobota, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 10835
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa zdjęć Andrzeja Szpaka

Środa, 18 listopada 2020, 12:20
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wystawa zdjęć Andrzeja Szpaka
Fot. Przemek Kaczałko
Na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze można oglądać wystawę cząstkę z tysięcy zdjęć autorstwa Andrzeja Szpaka, który przez 40 lat dokumentował miejsca i wydarzenia w Kotlinie Jeleniogórskiej, pracując jako dziennikarz. Szczególnie warto zwrócić uwagę na fotografie z lat 80. i 90.

W otwarciu wystawy, oprócz autora - uczestniczyli przedstawiciele Książnicy Karkonoskiej, której Andrzej Szpak przekazał swoje zbiory, a także prezydent Jeleniej Góry.

To mały fragment z ponad 10 tysięcy zdjęć przekazanych przez fotoreportera Andrzeja Szpaka, który jest również operatorem filmowym i przekazał nam ponad 100 kaset, które obrabiamy - powiedział Marcin Zawiła, zachęcając do odwiedzania Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie już zamieszczono ponad 2 tysiące zdjęć wspomnianego autora.
Dobrze, że to pozostało na trwałych nośnikach - zaznaczył Jerzy Łużniak, który apeluje do wszystkich, którzy obecnie robią zdjęcia, aby tworzyć trwałe kopie, aby można było do nich wrócić.

Zarchiwizowanie historii Jeleniej Góry i okolic z ostatnich 40 lat to ogrom pracy, szczególnie przy opisywaniu fotografii, aby było wiadomo przy jakiej okazji i kiedy zostały wykonane.

Wszystkie zdjęcia w pewnym momencie zacząłem opisywać. Wówczas nie było programów do archiwizowania, więc trzeba było to opisywać na tzw. wglądówkach. To zajmowało - jak w przypadku biurokracji - najwięcej czasu - wyznał Andrzej Szpak, który przede wszystkim kochał fotografować Karkonosze.
Na tym polega robota fotoreportera, że nie rozstaje się z aparatem. Teraz wystarczy telefon komórkowy, ale ich jakość jest słabsza przy powiększeniu od jakości zdjęć robionych aparatem fotograficznym - podkreślił autor.

Twoja reakcja na artykuł?

8
67%
Cieszy
2
17%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
560
Tak
87%
Nie
8%
To zależy od pogody
6%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – magia w centrum Uzdrowiska
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – gwarny Plac Piastowski
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – mapping na Teatrze
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – Opał i Gibbs na scenie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group