Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9794
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa z okazji 100 lat praw wyborczych kobiet

Piątek, 7 września 2018, 12:13
Aktualizacja: Sobota, 8 września 2018, 6:37
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wystawa z okazji 100 lat praw wyborczych kobiet
Fot. Przemek Kaczałko
Na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze można oglądać wystawę zdjęć, przedstawiających 100 kobiet związanych w jakikolwiek sposób z miastem. Jest to część projektu w ramach obchodów 100–lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Dzisiaj (7.09) kolejne wydarzenie z tej okazji.

Podczas wernisażu można zobaczyć zdjęcia stu kobiet różnych zawodów. Bardzo często są to panie, które spotykamy na co dzień w ich miejscach pracy i nie widujemy ich w przekazach medialnych.

- 100 lat praw wyborczych kobiet obchodzimy bogato i nietypowo. Zaczynamy od fotografii, będą też spektakle czy wykład prof. Moniki Płatek dotyczący praw kobiet - powiedziała Luiza Laskowska, dyrektor Galerii BWA. - Na wystawie prezentujemy 100 fotografii autorstwa Roberta Czepielewskiego - są to kobiety, które tworzą kulturę, sztukę, zajmują się biznesem, sportem, oświatą i pchają świat do przodu - dodała L. Laskowska.

Dla pomysłodawczyń wydarzenia był to okres wytężonej pracy.

- Wystawa jest fundamentem tego projektu. Pracę rozpoczęłyśmy w maju od zaproszenia do udziału - trzeba było je najpierw znaleźć. Naszym założeniem było, żeby nie pokazywać kobiet, które na co dzień pojawiają się. Chciałyśmy pokazać inne kobiety, które tak samo tworzą szeroko pojęty biznes, kulturę, sport i to się udało - podkreśliła Aleksandra Głownia z Agencji Koncertowo-Wydawniczej Solo.

Jak zaznaczyły organizatorki, bardzo ważnym założeniem było, aby nie pokazywać kobiet aktywnych w polityce, bowiem rozpoczyna się kampania wyborcza, a nie chciały wpływać na decyzje jeleniogórzan.

- Bohaterki naszej wystawy spotykamy w banku, biurach obsługi klienta, w zakładach pracy. Rozpiętość wiekowa jest ogromna - mamy 19-latkę oraz panią, która w styczniu skończyła 100 lat (Mieczysława Dorożyńska), więc jest równolatką jubileuszu uzyskania praw wyborczych, jak i Polski Niepodległej - dodała Bożena Wachowicz-Makieła.

Wystawę pod budynkiem Ratusza można oglądać do 20 września. Z kolei dzisiaj (7.09, godz. 18:30) w Galerii BWA odbędzie się wykład prof. Moniki Płatek na temat praw kobiet.

Twoja reakcja na artykuł?

13
68%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
3
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
396
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group