Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 9746
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa w BWA pamięci Ewy i Wojtka

Sobota, 22 września 2018, 8:31
Aktualizacja: Niedziela, 23 września 2018, 9:32
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wystawa w BWA pamięci Ewy i Wojtka
Fot. Przemek Kaczałko
Kulminacyjnym momentem jubileuszowego XX Biennale Fotografii Górskiej był wernisaż wystawy zdjęć autorstwa Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego, których już nie ma pośród nas, ale pozostały ich dzieła fotograficzne, które można od wczoraj (21.09) oglądać w Galerii BWA w Jeleniej Górze.

Podczas wystawy można oglądać fotografie górskie z Tatr, Karkonoszy, Gór Stołowych, Rudaw Janowickich i Pienin powstałych od lat 70. ubiegłego wieku do roku 2016. Fotografie wykonane zostały w sposób tradycyjny, w ciemni, metodą fotochemiczną z wielkoformatowych negatywów - podkreślają organizatorzy.

Jak podkreślił Tomasz Mielech z Jeleniogórskiego Centrum Kultury, czasu na przygotowanie wystawy było bardzo mało, a zbiory ogromne.

- Mamy nadzieję, że udało nam się dokonać w miarę obiektywnego wyboru, pokazującego najbardziej charakterystyczny rys ich twórczości jeśli chodzi o fotografię górską - powiedział T. Mielech.
- Jest mi ciężko i trudno, ale wiedziałem, że to się uda (wystawa - red.), bo dobrzy ludzie są tutaj - mówił Jan Zawadzki, który dziękował wszystkim zaangażowanym. W fotografiach Ewy było światło. Tutaj mamy fotografię górską i chciałbym, aby każdy, kto przejdzie przez te fotografie zaczął myśleć na temat światła, kamienia filozoficznego - może to jakiś klucz, a każdy ma swój klucz dotyczący obserwowania - dodał J. Zawadzki.

Z okazji wystawy wydano katalog z pracami obojga artystów, który dostępny będzie w Galerii BWA.

Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki to artyści związani z Jelenią Górą. Byli głównymi organizatorami życia artystyczno – fotograficznego w Jeleniej Górze. Ich rola w integracji środowiska fotograficznego w Polsce jest nieoceniona. Pracowali w Jeleniogórskim Centrum Kultury i tam zajmowali się przez wiele lat organizacją Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, górskich plenerów, wszechnic fotograficznych, prowadzili Galerię Korytarz, powołali szkołę fotografii przy JCK i przez całe życie byli aktywni twórczo. Propagowali tradycyjne techniki w fotografii, pracę w ciemni fotograficznej. Uczestniczyli we wszystkich najważniejszych prezentacjach fotografii w Polsce.

Twoja reakcja na artykuł?

11
79%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
596
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group