Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 11112
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa poświęcona historii i sztuce Jeleniej Góry – od piątku

Wtorek, 29 stycznia 2013, 10:34
Aktualizacja: Środa, 30 stycznia 2013, 9:38
Autor: Org
„Z historii Jeleniej Góry i regionu” – otwarcie wystawy o takim tytule – 1 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Ekspozycję zrealizowano w ramach projektu „Ożywienie czesko–polskiej tradycji szklarskiej na rzecz rozwoju turystyki” .

Wystawa stała „Z historii Jeleniej Góry i regionu” poświęcona jest historii, kulturze oraz sztuce miasta Jeleniej Góry i regionu. W części archeologicznej prezentuje, zarówno zabytki z najodleglejszych czasów, jak epokę kamienia czy epokę brązu oraz odtwarza życie miasta w czasie jego powstania i rozwoju w średniowieczu. W tym dziale istotnym eksponatem jest średniowieczny miecz, który według legendy miał należeć do księcia o i mieniu Bolko, który przekazał go władzom miejskim Jeleniej Góry.

Do II wojny światowej był prezentowany w Ratuszu jeleniogórskim jako rodzaj miejskiego insygnium. W dalszej części wystawa wkracza w czasy nowożytne, kiedy to Jelenia Góra w roku 1630 otrzymała ważny przywilej handlu woalami lnianymi, który doprowadził miasto do rozkwitu. Na wystawie prezentujemy unikatowy drewniany model kościoła Łaski wg. projektu Martina Frantza, który powstał w latach 1709-1718 jak również aranżację wyobrażającą wystrój salonu mieszczańskiego w 1 poł. XIX w. oraz grafiki z przedstawieniami wedut miast, uzdrowisk i panoram Karkonoszy. Dalsza część ekspozycji ukazuje najważniejsze problemy związane z dziejami miasta od połowy XIX w. do 1945 roku. Są to: rozwój przestrzenny miasta, komunikacja miejska i kolejowa, turystyka, usługi, stowarzyszenia, sport i kultura. W kolejnej części wystawy zatytułowanej „Ojczyzna stracona, ojczyzna odnaleziona” prześledzić można wielką zmianę kulturową, która nastąpiła na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej.

Uzupełnieniem wystawy są liczne elementy multimedialne tj. interaktywna mapa Jeleniej Góry czy pokazy archiwalnych zdjęć i grafik. Na wystawie można obejrzeć również filmy przedstawiające historię transportu w Jeleniej Górze, miasto po 1945 roku, etapy obróbki lnu, wybudowanej przy muzeum w 1914r. miniatury kamienicy z rynku jeleniogórskiego i okresie rozkwitu. Są również stanowiska gdzie można wysłuchać informacji o Chałupie Karkonoskiej oraz fragmentu kroniki Jeleniej Góry mówiącej o otwarciu nowego ratusza i średniowiecznym mieczu księcia Bolka.

Dla najmłodszych zwiedzających zostało zaprojektowane specjalne miejsce – kącik dziecięcy, gdzie będzie można poznać historię Jeleniej Góry w formie filmu, zrealizowanego na podstawie komiksu wydanego z okazji 900 lecie Jeleniej Góry. Będą również organizowane mini zawody w układaniu puzzli i „Muzealna zgaduj-zgadula” oraz różne zabawy edukacyjne w których zwycięzcy otrzymają nagrody.
W przyszłym roku Muzeum Karkonoskie będzie obchodziło 100 letni jubileusz, z tej okazji na podstawie stałej wystawy historycznej zostanie ogłoszony konkurs w którym nagrodę ufunduje Prezydent Miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
269
Jest nowy
8%
1-5 lat
13%
5-10 lat
19%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
18 zł za godzinę ślizgania
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group