Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 4891
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa o Staffie w muzeum Hauptmanna

Piątek, 1 listopada 2019, 10:04
Aktualizacja: Wtorek, 5 listopada 2019, 10:19
Autor: Manu
Jelenia Góra: Wystawa o Staffie w muzeum Hauptmanna
Fot. BM
W Muzeum Miejskim “Domu Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie prezentowana jest wystawa pt. “Polscy tłumacze Gerharta Hauptmanna – Leopold Staff”. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów rodzinnych i pochodzących z Muzeum Literatury w Warszawie.

Prezentowana ekspozycja to w znacznej mierze pamiątki po wybitnym polskim poecie z prywatnego zbioru bratanicy jednego z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku - Elżbiety Staff-Zielińskiej. Na wystawie można więc zobaczyć dotychczas zupełnie nieznane szerszemu odbiorcy: unikalne pamiątki, zdjęcia, wycinki prasowe, przetłumaczone i opatrzone obszernym wstępem książki (często w wydaniach bibliofilskich), dokumenty, przedmioty codziennego użytku, a nawet rękopisy wierszy. I choć Elżbieta Staff-Zielińska jest blisko spokrewniona z Leopoldem Staffem, nie tworzy wierszy, lecz często czyta jego poezję. Niewiele jednak może o swoim stryju opowiedzieć, bo kiedy zmarł - miała zaledwie osiem lat. Pamięta go jako niezwykle łagodnego człowieka z brodą, a najbardziej lubi jego wiersz “O szyby deszcz dzwoni”.

Leopold Staff jest drugą – po Marii Konopnickiej – postacią prezentowaną w cyklu wystawienniczym, poświęconym wybitnym polskim twórcom i znakomitym tłumaczom dzieł Gerharta Hauptmanna na język polski. Na wystawie o Leopoldzie Staffie znaleźć można unikalne pamiątki, zdjęcia, dokumenty i rodzinne wspomnienia po poecie. A dzięki prezentowanym na wystawie eksponatom, a także dostępnym materiałom możemy przybliżyć postać Staffa, nie tylko jako wybitnego poety, ale również jako tłumacza, dramatopisarza i eseisty - opowiada kurator wystawy Katarzyna Tembecka.

Podsumowano także konkurs plastyczny na ilustrację do utworu Leopolda Staffa “Deszcz jesienny”, który odbywał się w Muzeum Miejskim - Domu Gerharta Hauptmanna i wręczono ich laureatom nagrody. W konkursie staffowskim zwyciężył drugoklasista z jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza – Adam Góźdź.

Wystawę pt. “Polscy tłumacze Gerharta Hauptmanna - Leopold Staff” można zwiedzać w pokoju “obserwatorium” do 2 lutego 2020 roku. Potem planowana jest kolejna wystawa o innym polskim tłumaczu Gerharta Hauptmanna – Janie Kasprowiczu.

Twoja reakcja na artykuł?

7
78%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group