Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8304
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa map w jeleniogórskim Archiwum

Środa, 3 stycznia 2018, 10:21
Autor: UM
W Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze trwa bardzo ciekawa wystawa map Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego. Stare druki uzupełniono o nowoczesne informacje, przygotowane z udziałem technologii cyfrowej.

Te drugie pozwalają prześledzić, jak się zmieniała zabudowa w tym obszarze i jak ludzka aktywność budowlana wpływała na zagospodarowywanie części z nich. Inna sprawa, że z biegiem lat niektóre obszary, dawniej zamieszkałe, pustoszały, czego najlepszym dowodem jest Izerka – miejscowość, wokół której osnuto wiele nie zawsze wiarygodnych opowieści.

- Zachęcamy do odwiedzin – mówi Ivo Łaborewicz, dyrektor placówki – bowiem poza wspomnianą wystawą mamy w dyspozycji ponad… 2,6 km akt! Zachowały się dokumenty dotyczące budowy niektórych domów i kompleksów zabudowy, mapy i stare druki, a wśród nich szczególnie efektowne z okresu secesji. Wielu Jeleniogórzan jest zaintrygowanych przeszłością swoich domów, a choć nie zawsze i nie każdego ciekawość możemy zaspokoić, to różnorodność zebranych u nas dokumentów jest na tyle duża, iż nie tylko profesjonalni pasjonaci historii znajdą tu informacje użyteczne dla siebie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group