Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 5415
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wystawa już w komplecie

Sobota, 23 października 2021, 10:28
Aktualizacja: 10:28
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wystawa już w komplecie
Fot. Przemek Kaczałko
Królewskie Towarzystwo Automobilowe Jelenia Góra zakończyło gromadzenie kolekcji prawdziwych pereł zabytkowej motoryzacji. Niepowtarzalna ekspozycja „Historia kołem się toczy” od 22 października została w całości zaprezentowana w Nowym Rynku. Z okazji otwarcia – tydzień zwiedzania z przewodnikiem za darmo!

Pierwszy produkowany masowo kultowy Ford T, unikatowy, odnaleziony i odrestaurowany polski Fiat 518, który należał do admirała Józefa Unruga, przedwojennego dowódcy naszej floty, taksówka z 1927 roku czy Renault z 1924 – to tylko jedne z kilkudziesięciu eksponatów, które można w Nowym Rynku zobaczyć z bliska. Miłośników motoryzacji z pewnością ucieszy także obecność wielkich amerykańskich krążowników, m.in. Buick Electra, Forda Thunderbird czy ogromnego, siedmiometrowego Lincolna Continental, jak również wiele modeli z lat 50. czy osiągnięć polskiej motoryzacji czasów PRL. Swój wkład w tworzenie wystawy mają też mieszkańcy Dolnego Śląska - informują organizatorzy.

Niepowtarzalną częścią stworzonego muzeum jest wystawa samochodów… prosto ze stodoły! W stertach siana zobaczymy auta, narzędzia i pamiątki dokumentujące 100 lat motoryzacji. Wiele pojazdów jest z naszego rejonu. Zostały one uratowane przez właścicieli przed złomowaniem - powiedział Ryszard Piotrowski, prezes Królewskiego Towarzystwa Automobilowego.

Na ekspozycji w Nowym Rynku można też będzie podziwiać auta znane z tras dolnośląskich rajdów samochodowych, jak Toyota Celica GT4, za kierownicą której ścigał się Krzysztof Hołowczyc, Polonez Coupé 2000 czy kultowe rajdowe „maluchy” oraz wiele pamiątek związanych ze startami.

Niezmiernie cieszy nas to, że jesteśmy częścią tego wyjątkowego projektu tworzonego wraz z Królewskim Towarzystwem Automobilowym oraz pod patronatem prezydenta Jeleniej Góry. Jestem przekonany, że prezentowana w Nowym Rynku kolekcja dostarczy miłośnikom motoryzacji niezapomnianych wrażeń. Będzie też doskonałą okazją do przybliżenia zwiedzającym historii rajdowej naszego regionu oraz integracji wszystkich pasjonatów aut z duszą - podkreślił Robert Bachłaj, dyrektor Nowego Rynku.

Wystawa „Historia kołem się toczy” pozostanie w Nowym Rynku do końca marca 2023 roku. Będzie czynna w godzinach pracy galerii od 10.00 do 21.00 (poniedziałek-sobota) oraz we wszystkie niedziele od 10.00 do 20.00. Ekspozycja zlokalizowana na poziomie drugim została udostępniona bezpłatnie. Dodatkowe zwiedzanie pozostałych eksponatów oraz sali pamiątek możliwe będzie wyłącznie z przewodnikiem.

Nasze miasto zyskuje nową, niepowtarzalną atrakcję. Jestem przekonany, że spotka się ona nie tylko z ogromnym zainteresowaniem fanów motoryzacji z Jeleniej Góry, ale także stanie się znaczącym punktem na turystycznej mapie naszego regionu – dodał Andrzej Marchowski, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

Z okazji otwarcia muzeum, w dniach 22-29 października, przygotowano bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.muzeummotoryzacjijeleniagora.pl oraz www.nowy-rynek.com.

Twoja reakcja na artykuł?

25
86%
Cieszy
3
10%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
775
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group