Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5186
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Warszawa/Region: Wystawa fotografii Doliny Pałaców i Ogrodów w Sejmie

Czwartek, 24 lipca 2014, 8:12
Aktualizacja: 8:41
Autor: Krzysztof Tęcza
Warszawa/Region: Wystawa fotografii Doliny Pałaców i Ogrodów w Sejmie
Fot. Krzysztof Tęcza
Sporym zainteresowaniem cieszy się wystawa fotografii „Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej” otwarta we wtorek (22.07.) w Sejmie przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz. – Jest to już trzecia ekspozycja ukazująca piękno tej części kraju – mówiła Ewa Kopacz.

Poprzednio prezentowano Karkonoski Park Narodowy z pięknem krajobrazu, jak i jego wartościami przyrodniczymi oraz Karkonosze i Góry Izerskie uchodzące za jedne z najładniejszych w tej części Europy.

Obecna wystawa prezentuje wyjątkowe zabytki jakimi są zarówno bardzo ciekawe architektonicznie pałace jak i otaczające je przepiękne założenia parkowe. Ze względu na fakt, że kilkadziesiąt takich obiektów jest zlokalizowanych na powierzchni zaledwie 100 kilometrów kwadratowych, miejsce to jest postrzegane jako kraina piękna i harmonii. O samej randze, w większości odnowionych budowli, świadczy fakt wpisania ich przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w roku 2012 na listę Pomników Historii.

Wystawa została zorganizowana przez Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny oraz Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów, wspieraną przez Związek Gmin Karkonoskich. Pomysłodawczynią była poseł Zofia Czernow, przewodnicząca Karkonosko-Izerskiego Zespołu Parlamentarnego.

Przygotowanie tak dużej wystawy wymagało zaangażowania wielu osób i instytucji. Dlatego też, by wszystko poszło sprawnie, nad poszczególnymi fazami jej przygotowania czuwał dyrektor biura Fundacji „Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej” Krzysztof Korzeń wraz z zespołem.

Oczywiście w organizację wystawy zaangażowali się właściciele poszczególnych obiektów, którzy wsparli całe przedsięwzięcie finansowo. Nie mniejszym wsparciem wykazał się Związek Gmin Karkonoskich, którego zespołem kierował dyrektor Witold Szczudłowski. Aby dać wyobrażenie piękna prezentowanych budowli, w wystawę zaangażował się także twórca „Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska” w Kowarach Marian Piasecki. Jego ekipa przywiozła do Sejmu nową miniaturę przedstawiającą pałac w Wojanowie. W połączeniu z wystawą fotografii miniatura ta pomagała zainteresowanym uzmysłowić sobie jak wielkie są to obiekty.

W trakcie uroczystego otwarcia wystawy zjawiło się w Sejmie wielu wybitnych przedstawicieli kultury i polityków. Były także osoby reprezentujące poszczególne gminy i miasta Ziemi Jeleniogórskiej. Przyszli przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, ale najważniejszym był fakt pojawienia się zwykłych obywateli, zarówno tych przyjezdnych jak i miejscowych. Świadczy to o tym, że temat przedstawiony na wystawie jest dla nich na tyle interesujący, iż postanowili w tak upalny dzień przybyć tu, by dowiedzieć się czegoś więcej o prezentowanych obiektach. Może przełoży się to na chęć zobaczenia oryginałów i przyjazd do Kotliny Jeleniogórskiej. Aby obecni nie zapomnieli o tym zostali obdarowani szlachetnymi kamieniami, których na Dolnym Śląsku jest tak wiele. Również pani marszałek przyjęła kilka kamieni przynoszących szczęście i pomagających w utrzymaniu dobrego humoru.

Podczas spotkania prezes Fundacji „Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej” Piotr Napierała podziękował Ewie Kopacz za udostępnienie sal polskiego parlamentu do zorganizowania wystawy. Podziękowania skierowane zostały również do osób, które pojechały do Sejmu dzień wcześniej, by pownosi i poustawiać wszystko, tak by przybyli na otwarcie wystawy goście mogli bezpiecznie ją zwiedzać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group