Wtorek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 7858
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyspa Łza już w piątek w Galerii Skene

Środa, 30 marca 2016, 8:02
Aktualizacja: 8:04
Autor: Org
Jelenia Góra: Wyspa Łza już w piątek w Galerii Skene
Fot. Archiwum Organizatora
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii, Adam Golec oraz Fundacja Miasto Literatury zapraszają 1 kwietnia o godzinie 17.00 do Galerii Skene (Teatr im. C.K. Norwida) na wernisaż wystawy fotografii Adama Golca pt. Wyspa Łza. Ekspozycja będzie czynna do 10 maja.

Jeden kierunek, dwie historie, ta literacka i ta opowiedziana obrazem. Artystyczny kształt podróży, której wynikiem jest książka pt. Wyspa Łza, najnowsza powieść pisarki Joanny Bator, laureatki Nagrody Literackiej „Nike”, i wybitnego fotografa Adama Golca. Opisana w niej Sri Lanka, na którą wyruszają wspólnie autorka i artysta, staje się miejscem poszukiwań, przestrzenią ujawniającą istnienie mrocznej bliźniaczki. Tajemnica nie zostaje rozwikłana, mnożą się tropy, pojawiają się kolejne zagadki. Tytułowa Wyspa Łza niechętnie pokazuje swoje ciemne oblicze, zacierając granicę między snem a jawą. Między tym, co realne, a tym, co chowa się na granicy snu, kryje się głęboko w naszej wyobraźni, lękach i pragnieniach. Zatrzymana w kadrze wyspa zaczyna snuć własną historię. To, czego nie ujawniła w książce, zdradza na tej wyjątkowej wystawie. Ekspozycja to 14 fotografii składających się na pasjonującą i mroczną opowieść o tajemniczym, od lat inspirującym największych mistrzów reportażu zakątku świata, jakim jest Sri Lanka – tytułowa Wyspa Łza. Prezentowane zdjęcia powstały podczas pobytu autora na Sri Lance, w trakcie pracy nad książką – projektem literacko-fotograficznym, z Joanną Bator, laureatką Nagrody Literackiej „Nike”. Pokazana przez Adama Golca Sri Lanka to miejsce z pogranicza snu i jawy, gdzie rzeczywistość miesza się z magią, zmieniając każdego, kto tam trafia.

Adam Golec, rocznik 1970. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Fotograf, videograf. Wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych, Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Foto, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej. Autor między innymi zdjęcia Wisławy Szymborskiej, na którym uwiecznił wzruszającą reakcję Poetki na wiadomość o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Do własnego gwiazdozbioru portretowanych osób zebrał Mario Vargasa Llosę, Johna Malkovicha, Ludwika Jerzego Kerna, Petera Greenawaya, Stanisława Lema, Orhana Pamuka, Andrzeja Stasiuka i wiele innych interesujących postaci. Eseista i dokumentalista fotograficzny. Bohaterami jego reportaży są niepełnosprawni zdobywający Kilimandżaro, członkowie Tamilskich Tygrysów i ofiary wojny domowej na Sri Lance. Buduje przejmujące historie fotograficzne, dokumentujące losy osób postawionych w trudnych sytuacjach życiowych (Anna Krupa, urodzona bez rąk kobieta, która samotnie wychowuje córkę), historie osadzone w okrytych tabu przestrzeniach społecznych (tancerki Go-Go). Związany z polską Agencją Gazeta oraz francuską Agencją VU. Publikuje w Newsweeku, Gazecie Wyborczej, Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, polskiej edycji National Geographic i Traveler, Polityce, Tygodniku Powszechnym, Elle i wielu innych. Adam Golec wykorzystuje w swoim warsztacie czas i przestrzeń, jako pryzmat do przedstawienia esencji wydarzeń. Skupiony na jednostce, z naturalnym obiektywizmem, stara się wnikać w zamknięte środowiska, utrwalając na swoich zdjęciach różnorodne sfery życia. Precyzja, niezwykła wrażliwość i dynamika działania znajdują swoją wypadkową w fotografiach, które prowadzą swoich odbiorców rzadko uczęszczanymi drogami.

Galeria jest czynna codziennie w godzinach 10.00 – 22.00

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
1003
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group