Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 5971
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Wysokie progi dla urzędników

Czwartek, 15 listopada 2007, 7:33
Aktualizacja: 7:34
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Wysokie progi dla urzędników
Fot. Archiwum
Co pracownik magistratu wiedzieć powinien? Według najnowszych standardów musi mieć w małym palcu wiedzę ogólną: znać prawo Archimedesa i określić działalność Stefana Kisielewskiego. Jeśli tego nie wie, nie ma szans na pracę.

Taką poprzeczkę postawiono kandydatom do pracy w wydziale spraw obywatelskich urzędu w Legnicy. Dla dziesięciu kandydatów przygotowano test, który miał wyłonić najlepszego z nich. Sekretarz miasta wpadł na pomysł, aby egzamin niekoniecznie dotyczył znajomości przepisów, ale wiedzy ogólnej.

Wymyślił pytania, na które odpowiedź powinien znać porządny gimnazjalista: Co to jest liczba pi? Jak brzmi prawo Archimedesa? Co powstaje z ropy naftowej? Które góry oddzielają Europę od Azji? Na czym polega fotosynteza? I – wreszcie – kim był Stefan Kisielewski? – wylicza Polska Gazeta Wrocławska, która o sprawie informuje.

Taki test był sporym zaskoczeniem dla zasiedziałych od lat pań i panów w zarękawkach. Wielu z nich powiedziało, że na większość z tych pytań odpowiedzi nie zna, bo taka wiedza nie jest potrzebna urzędnikowi wydającemu zaświadczenia i przybijającemu pieczątki.

Jak się okazało, nie wszyscy kandydaci zdali na piątkę. Niektórzy mylili Kisielewskiego z Kieślowskim. Ale ocena z egzaminu nie będzie wiążąca, bo chętni do pracy będą musieli poddać się także sprawdzianowi z wiedzy merytorycznej.

Problem jednak pozostaje: chodzi o kwalifikacje i ogólną ogładę ludzi pracujących w urzędach, będących funkcjonariuszami państwa i samorządu. Jak się okazuje, pozostawia ona sporo do życzenia.
Ciekawe, jakie wyniki przyniósłby taki test w Jeleniej Górze. Na szczęście dla kandydatów jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, aby naśladować legnicki przykład. Ale wszystko przed nimi.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group