Sobota, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5495
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wysoka Łąka z Wojewódzkim? Szpitale jednak razem

Środa, 16 lutego 2011, 13:28
Aktualizacja: Czwartek, 17 lutego 2011, 9:55
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wysoka Łąka z Wojewódzkim? Szpitale jednak razem
Fuzja to jedyne korzystne dla obu placówek rozwiązanie – przekonuje Jerzy Łużniak.
Fot. TEJO
Rozpoczęto procedurę łączenia Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze ze szpitalem „Wysoka Łąka” w Kowarach. Do ostatecznej fuzji ma dojść w marcu. Jerzy Łużniak z zarządu województwa dolnośląskiego. prowadził dzisiaj rozmowy z dyrekcjami obydwu placówek. Na konferencji prasowej zapewniał, że dla szpitali nic się nie zmieni. Powodem przekształceń jest szukanie pieniędzy na oddłużenie jeleniogórskiej placówki.

Jerzy Łużniak zapewnił, że po fuzji szpitale będą funkcjonowały w swoich siedzibach czyli w Jeleniej Górze i Kowarach. Całością będzie zarządzał jeden dyrektor, Stanisław Woźniak, który będzie pracował na pół etatu w każdej z placówek. Marian Krakowiak, dyrektor szpitala Wysoka Łąka ma zostać natomiast jednym z wicedyrektorów.

– Obecnie zarząd województwa przyjął uchwałę o rozpoczęciu procedury łączenia szpitali, która zostanie wprowadzona w życie, po podjęciu uchwały przez sejmik. My jako zarząd będziemy ją sejmikowi rekomendować – mówi Jerzy Łużniak.
Na dzisiejszej konferencji prasowej zapewniano, że nie ma innego rozwiązania na oddłużenie jeleniogórskiej placówki. Obecnie ten szpital jest zadłużony na około 50 mln zł.

– Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze jest jedyną placówką na Dolnym Śląsku, w której nie przeprowadzono restrukturyzacji. Żebyśmy mogli go oddłużyć korzystając z pieniędzy z rządowego planu B, musielibyśmy go przekształcić w spółkę lub połączyć go z drugim szpitalem. Wybieramy formułą łączenia szpitali, bo szpital wojewódzki jest za duży i wykonuje zbyt wiele „nadwykonań”, by mógł funkcjonować jako spółka. Zlikwidujemy więc Szpital w Jeleniej Górze i połączymy go ze szpitalem w Kowarach. Powstanie wówczas jeden szpital o nazwie, która nie została jeszcze ustalona. To pozwoli na przejęcie przez samorząd całego długu szpitala w wysokości 50 mln zł, ale i odzyskanie w ramach planu „B”z tytułu zobowiązań publiczno-prawnych, jakie ten szpital wojewódzki posiada, około 21 - 22 mln zł. Samorząd odzyska te pieniądze w momencie, kiedy przekaże wszystkie dokumenty do Ministerstwa Zdrowia, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi Jerzy Łużniak.

Władze samorządu przekonują, że dla Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze oznacza to zrzucenie wieloletniego „garbu sporych długów” i całkowite jego oddłużenie oraz szansę na bilansowanie się w następnych latach. Ma być to początek pozytywnych zmian dla placówki.

– Ponadto Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze otrzyma około 9 mln zł w ramach programu pulmonologicznego, na rozbudowę bazy łóżek pulmonologicznych, które zjadą tu z różnych części województwa dolnośląskiego. Szpital Wysoka Łąka w Kowarach natomiast jako jeden z dwóch ośrodków na Dolnym Śląsku będzie miał łóżka dla pacjentów cierpiących na gruźlicę. Na dostosowanie bryły budynku do obostrzeń, jakie są wymagane przy usługach przeciwgruźliczych, w tym m.in. na remont dachu oraz pomieszczeń, budowę laboratorium i zakup sprzętu, placówka otrzyma około 7 – 8 mln zł. To zagwarantuje jej pewne kontaktowanie usług z Narodowym Funduszem Zdrowia – przekonuje Jerzy Łużniak.

Największe obawy dotyczące łączenia szpitali były związane m.in. z planowanymi zwolnieniami pracowników. Jerzy Łużniak zapewnia, że po fuzji szpitali nie będzie zwolnień grupowych. – Pewne przeszeregowania mogą się pojawić, ale będą one przeprowadzane w sposób bezstresowy i spokojny – mówi Jerzy Łużniak. Dodał wszakże, że rozmowy ze związkowcami nie będą „łatwe”. Wiadomo wszakże, że załoga „Wysokiej łąki” zebrała siedem tysięcy podpisów przeciwko planom łączenia placówek. Wielu z pracowników uważa, że fuzja będzie dla kowarskiego szpitala zabójcza. Czy rzeczywiście? Pokaże przyszłość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group