Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8993
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Wyścig do sukcesu

Wtorek, 15 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 15 maja 2007, 15:47
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Wyścig do sukcesu
Fot. UG
Niewielki Chromiec rozwija się – proporcjonalnie co do rangi miejscowości – szybciej od Jeleniej Góry.

Zapomniana przez wielu miejscowość w gminie Stara Kamienica nabiera drugiego oddechu. Niedawno otwarto tam świetlicę, a dzięki wsparciu unijnych środków i aktywności mieszkańców i samorządowców na wsi idzie wyraźnie ku lepszemu. Mieszkańcy mają nadzieję, że rozwinie się agroturystyka, a współpraca z Czechami przyniesie owocne skutki dla lokalnych przedsiębiorców i rzemieślników.

Nieczynna od lat i zaniedbana świetlica, obecnie lśniąca i odnowiona, w której od minionej niedzieli można mile i pożytecznie spędzić czas to pierwszy przykład zmian. W budynku wymieniono okna, zainstalowano system ogrzewania, naprawiono konieczne instalacje. Wszystko w ramach projektu dofinansowanego z funduszu INTERREG Unii Europejskiej oraz pieniędzy z budżetu państwa i gminy.

Co dla mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości było dotychczas nieosiągalne, dziś staje się codziennością. Świetlica w kawiarence internetowej zapewni dostęp do zasobów sieci wszystkim zainteresowanym z Antoniowa, Małej Kamienicy i Kopańca oraz oczywiście z Chromca.

– To także szansa na rozwój dla drobnych przedsiębiorców, którzy będą tam mieli szkolenia i spotkania z partnerami z Czech. Wszystko w nawiązaniu do dawnych wspólnych tradycji szklarskich oraz rzemieślniczych – przewiduje Adam Spólnik, specjalista ds. turystyki z urzędu gminy w Starej Kamienicy. W świetlicy będą także zajęcia artystyczne.

Gmina Stara Kamienica od wielu lat owocnie współpracuje z czeską Gminą Korenov. Wspólnie i skutecznie realizują projekty, które promują Góry Izerskie. Otwarte turystyczne przejście graniczne na Izerce jeszcze bardziej zachęca turystów z obu stron granic do odwiedzin.
Tym bardziej, że region ma zyskać kolejne atrakcje: planuje się na bazie istniejących szlaków pieszych i rowerowych utworzenie Szlaku szklarskiego i mineralogicznego. Uzasadniają to wykopaliska archeologiczne w Chromcu na miejscu starej średniowiecznej huty szkła.

Pierwsza impreza „Góry Izerskie a skarby ziemi” odbyła się w minioną niedzielę. Bractwo Walońskie z Lwówka Śląskiego wprowadziło mieszkańców zgodnie z obrzędowością walońską w tematykę mineralogiczną.
Drugie wydarzenie „Miejsce szklarstwa w historii i tradycji Gór Izerskich” zaplanowano na 20 maja (niedziela) o godz. 14.00 przy współpracy ze Stowarzyszeniem Kopaniec i Grupą Artystyczną Kopaniec.

Jak podkreśla Adam Spólnik, wszystko to jest możliwe dzięki zwykłym ludziom, którzy działają w Stowarzyszeniu „Pod Kamienickim Grzbietem”. Prężności i skuteczności mogą pozazdrościć członkowkie licznych stowarzyszeń w Jeleniej Górze. Tu - oczywiście przy zachowaniu proporcji – dzieje się znacznie mniej niż w zapomnianym "zabitym dechami" Chromcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
859
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group