Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 8906
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wyróżnieni za selekcję dzięki mieszkańcom

Środa, 25 listopada 2009, 12:39
Aktualizacja: Czwartek, 26 listopada 2009, 7:42
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wyróżnieni za selekcję dzięki mieszkańcom
Fot. TEJO
Pierwszym miejscem za selektywną zbiórkę odpadów w X edycji konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu może pochwalić się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. – To wyróżnienie stało się możliwe tylko dzięki jeleniogórzanom, którym dziękuję – mówi prezes spółki Michał Kasztelan.

Uroczysty finał konkursu odbył się wczoraj podczas targów POLEKO 2009. Imprezie patronowały Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polska Izba Ekologii, Banku Ochrony Środowiska oraz Związek Miast Polskich.

– W kategorii miast liczących od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Jeleniej Górze uzyskało pierwsze miejsce za selektywną zbiórkę odpadów opakowań z tworzyw sztucznych – poinformował nas prezes MPGK Michał Kasztelan.

Szef spółki przywiózł do Jeleniej Góry efektowną i ciężką (ponad trzy kilogramy) statuetkę w kształcie plastikowej butelki. Ponadto spółka uzyskała wyróżnienie wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 5.000 zł przyznane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. – Pieniądze przeznaczymy na rozwój selektywnej zbiórki śmieci – mówi M. Kasztelan.

MPGK prowadzi selektywna zbiórkę odpadów od 1999 roku. W Jeleniej Górze ustawionych jest 388 sztuk pojemników siatkowych, gdzie mieszkańcy mogą wyrzucać opakowania z tworzyw sztucznych. – W ubiegłym roku zebraliśmy 98.150 kg tych odpadów, w 2009 przekroczymy 100.000 kg – zapowiada Michał Kasztelan.

Cztery kata temu przedsiębiorstwo rozpoczęło selektywną zbiórkę stłuczki szklanej. W mieście ustawiono 60 kompletów białych i zielonych pojemników. Mieszkańcy chętnie pozbywają się niepotrzebnych opakowań szklanych. W 2008 roku wyrzucili 227 ton stłuczki szklanej. Jak zapowiada MPGK, pojemników ma być więcej.

Od ubiegłego roku działa Punkt Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów gdzie mieszkańcy Jeleniej Góry maja możliwość nieodpłatnie przekazać takie odpady jak zużyty sprzęt radiowo-telewizyjny. W 2008 roku zebrano 15 ton tych odpadów. W tym roku do dziś – 23 tony. – Spółka rozwija selektywną zbiórkę widząc efekty ekologiczne, znajduje też zrozumienie mieszkańców Jeleniej Góry współtwórców naszych sukcesów w tej dziedzinie – mówi prezes Kasztelan. – Bardzo za to mieszkańcom dziękuję – podkreśla.

Wspomniany sukces nie jest pierwszym wyróżnieniem dla MPGK w zakresie recyklingu. Spółka dostała też dyplom w IV Edycji Konkursu o Puchar Recyklingu Przeglądu Komunalnego, nagrodę WFOŚiGW z Wrocławia. Została uhonorowana też wpisem do Ogólnopolskiej Internetowej Giełdy Odpadów. W gabinecie prezesa wisi też dyplom Mistrza Recyklingu dla MPGK, które jest też laureatem IV edycji konkursu o Puchar Recyklingu Fundacji Nasza Ziemia. Jest też Szabla Recyklingu w VIII Edycji Konkursu o Puchar Recyklingu Przeglądu Komunalnego, a także wróżnienie w kategorii Lider Zbiórki Tworzyw w IX Edycji Konkursu o Puchar Recyklingu Przeglądu Komunalnego. W 2002 roku spółka uzyskała wyróżnienie Polskiej Izby Ekologii „EKOLAURY 2002” za modernizację kotłowni centralnego ogrzewania obiektów Oddziału Zieleni Miejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group