Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 7611
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyróżnieni za dostępność

Piątek, 31 grudnia 2021, 15:12
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wyróżnieni za dostępność
Fot. Przemek Kaczałko
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych wraz z Urzędem Miasta Jeleniej Góry przeprowadził konkurs mający na celu wyłonić obiekty otwarte na osoby z niepełnosprawnością. Spośród 11 zgłoszeń, nagrodzono 5 obiektów.
Najpiękniejszym projektem podczas mojego 20-letniego stażu na stanowisku prezesa KSON, jest właśnie rządowy program Dostępność Plus, który jest niesamowitą szansą dla osób niepełnosprawnych. Stanisław Schubert, prezes KSON.

Do pilotażowej edycji konkursu finansowanego z budżetu Jeleniej Góry zaproszono 20 obiektów, zgłosiło się 11, a jury wyróżniło 5.

Obiekty wyróżniają się dostępnością według kryteriów przyjętych w rządowym programie. Zarówno toalety, części konsumenckie, hotelowe, parkingi, czy widownia - muszą być udostępnione wszystkim. Dobrze by było jakby załoga znała język migowy, a jadłospisy były sporządzone pismem Braille'a czy czarnodruku - dodał prezes KSON-u.

Jak zaznaczył zastępca prezydenta Jeleniej Góry, każdego roku robi się wiele, aby polepszyć warunki życia osobom z niepełnosprawnościami, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.

Osoba z niepełnosprawnością jest taka sama jak każdy z nas. Rozwojem cywilizacyjnym jest to, aby każdy mógł korzystać z obiektów użyteczności publicznej - podkreślił Janusz Łyczko.

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Restauracja Drama, Hotel Mercure, Hotel Fenix, Filharmonia Dolnośląska oraz Zdrojowy Teatr Animacji.

To dla nas bardzo ważne wyróżnienie, staramy się, żeby wszyscy goście czuli się u nas bardzo dobrze. Teresa Puchacz, dyrektorka Hotelu Mercure w Jeleniej Górze, gdzie jest m.in. wygodny podjazd, nie ma progów, a osoba na wózku może swobodnie podjechać do stołu restauracyjnego. - Coraz więcej osób z niepełnosprawnością korzysta z turystyki, mamy nawet grupy, które eksplorują Karkonosze - dodała dyrektorka gospodarza uroczystości.
Nagroda jest dla nas niezwykle ważna, ponieważ docenia to, co robimy od wielu lat. Aktywizacja przez kulturę jest niezwykle ważna, daje powód do wyjścia z domu, poznania czegoś nowego, nowych ludzi - mówił Szymon Makowski z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, gdzie odbywają się również warsztaty z osobami niepełnosprawnymi.

Twoja reakcja na artykuł?

18
58%
Cieszy
4
13%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
10%
Złości
5
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
512
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Gol Niemienionka na wagę remisu
 
Aktualności
Para buch, koła w ruch
 
Aktualności
Dzieci wciąż się szkolą
 
Aktualności
Strzelają w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group