Niedziela, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 6971
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wyprawa wirtualna po skarby baroku

Wtorek, 21 sierpnia 2012, 8:23
Aktualizacja: Środa, 22 sierpnia 2012, 7:46
Autor: umw
Ilu turystów wie, gdzie na Dolnym Śląsku leżą wsie Wojciechów i Maciejowiec? I kto wie, że ukryte są tam prawdziwe skarby? Dzięki unijnej dotacji już wkrótce będzie je można dokładnie obejrzeć, w dodatku bez ruszania się z domu. Dostępne w internecie Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków zgromadzi najcenniejsze barokowe malowidła ścienne Dolnego Śląska – również te zagubione po dolnośląskich wsiach.

- Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej powstanie Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków. Przedsięwzięcie, którego finał jest zaplanowany na koniec 2013 roku, realizuje jeleniogórski magistrat wraz z tamtejszym Muzeum Przyrodniczym - informuje Anna Czujko z Biura Prasowego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Specjalnie stworzona strona internetowa umożliwi spacery on-line po 20 wybranych obiektach sztuki baroku z różnych miejscowości Dolnego Śląska: z Lubiąża, Jeleniej Góry, Wrocławia, Krzeszowa, Lubomierza, Legnickiego Pola, Maciejowca, Starych Bogaczowic, Wojciechowa i zamku Książ.

- Po wybraniu zabytku będziemy mogli zwiedzić wirtualnie jego wnętrze oraz – dzięki zbliżeniom – dokładnie obejrzeć poszczególne freski. Jednak przedsięwzięcie nie ma tylko celu rozrywkowego. Aby muzeum powstało, najpierw historycy sztuki przeprowadzą dokładne badania. Każde malowidło zostanie sfotografowane i w cyfrowej wersji trafi do bazy danych o dolnośląskich zabytkach freskowych - opowiada Anna Czujko.

Jeśli komuś obraz na monitorze komputera nie wystarczy, a nie będzie miał czasu na podróż po całym Dolnym Śląsku, wystarczy, że wybierze się w jedno miejsce: do Jeleniej Góry. W zabytkowym Zespole Pocysterskim przy ul. P. Ściegiennego w Cieplicach powstanie wyjątkowa, multimedialna sala muzealna. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w postaci wirtualnych panoram specjalne projektory wyświetlą na ścianach obrazy, które połączą się ze sobą, tworząc wirtualną przestrzeń. Osoba zwiedzająca będzie miała możliwość wyboru wnętrza zabytku na specjalnym pulpicie – monitorze dotykowym i wyświetlenia go na wielkoformatowych ekranach, które stworzą złudzenie przebywania w obiekcie architektonicznym wśród barokowych malowideł.

Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków ma kosztować ok. 550 tys. zł, z czego ponad 380 tys. sfinansuje Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego (RPO WD). Utworzenie muzeum to tylko jeden z 26 projektów, które Zarząd Województwa Dolnośląskiego wybrał na początku sierpnia (7 sierpnia) do dofinansowania z RPO WD w wyniku kolejnego już konkursu o dotacje na wsparcie turystyki i kultury.

Łączna wartość wszystkich wybranych projektów wynosi 20 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO WD to 12,5 mln zł. W konkursie można było zgłaszać do dofinansowania projekty dotyczące informatyzacji instytucji kultury oraz upowszechniania informacji o dziedzictwie przeszłości oraz o przedsięwzięciach jednostek kultury.

Wybrane przez zarząd przedsięwzięcia obejmują m.in. informatyzację bibliotek, kin, ośrodków kultury, teatrów i muzeów, jak również upowszechnianie zasobów różnych placówek kulturalnych i naukowych, np. archiwum Polskiego Radia i Opery Wrocławskiej. Pełna lista wybranych do unijnego współfinansowania projektów jest dostępna na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group