Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8363
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wypasiona sztuka na bruku

Czwartek, 17 grudnia 2009, 9:51
Aktualizacja: 9:51
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wypasiona sztuka na bruku
Otwarcie tegorocznego MFTU. Wiele wskazuje na to, że impreza w przyszłym roku nawiąże do chlubnej przeszłości.
Fot. TEJO
Jeśli uda się pozyskać pieniądze unijne, Festiwal Teatrów Wędrujących już w przyszłym roku ma mieć nowe oblicze. Zostanie rozszerzony na okoliczne gminy. Przed publicznością mają pojawić się same gwiazdy teatrów ulicznych. Obecnie w Teatrze im. C.K. Norwida trwają prace nad kolejnym wnioskiem, który ma dofinansować to zadanie kwotą 800 tys. zł.

Trzy dni festiwalowe miałyby przebiegać zarówno w Jeleniej Górze, jak i w okolicznych gminach z zaproszonymi gwiazdami na zakończenia każdego dnia. Każda z gwiazd miałaby zaprezentować spektakularne pokazy m.in. z pirotechniką w tle. Gdyby te plany udało się zrealizować, byłby to powrót do czterech pierwszych festiwali ulicznych, kiedy do Jeleniej Góry i gmin zapraszane były teatry uliczne na najwyższym poziomie, a cały festiwal autentycznie wędrował.

– Chcemy rozszerzyć działania festiwalowe na gminy naszego województwa. Niektóre z nich już potwierdziły chęć udziału, jak Gryfów Śląski, Wleń czy Lwówek Śląski. Oczekujemy na innych partnerów, z którymi trwają rozmowy – mówi Jolanta Adamczyk, która w Teatrze im. C.K. Norwida zajmuje się m.in. pozyskiwaniem funduszy europejskich.

W każdej z tej gmin miało by się pojawić po dwa - trzy teatry. Byłby to powrót do lat, kiedy ten festiwal autentycznie wędrował. – Chcielibyśmy te gminy osierocone przez lata ponownie ożywić. Pracowałam przy pierwszych festiwalach i wiem, jakie były oczekiwania mieszkańców gmin. Widownia na te teatry czekała od rana – wspomina.

Jak mówi Jolanta Adamczyk teatry dawały mieszkańcom gmin nie tylko rozrywkę, ale i integrację. Festiwal uliczny miałby się pojawić w gminach pomiędzy 9 a 12 sierpnia, w Jeleniej Górze od 13 – 15 sierpnia 2010 roku.
- Mamy nadzieję, że ten projekt będzie zrealizowany, bo byłby to najbardziej „wypasiony” festiwal uliczny od wielu, wielu lat – przekonują organizatorzy.

Wniosek na dofinansowanie tego zadania ma zostać złożony do Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 8 stycznia 2010 roku. Bez pieniędzy zewnętrznych festiwal w takiej formie nie zaistnieje. Jeszcze nie wiadomo, czy dokumenty złoży Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, czy urząd miasta.

Wiadomo natomiast, że Teatr Norwida dostał środki na organizację jubileuszowych 40. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, które odbędą się jesienią przyszłego roku. Poinformował nas o tym wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group