• Sobota, 25 stycznia 2020
  • Godz. 18:30
  • Imieniny: Elwiry, Miłosza, Pawła
  • Czytających: 5950
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wymiana sygnalizatorów świetlnych i dźwiękowych

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 13 czerwca 2017, 7:08
Autor: UM JG (komunikat)
Z punktu widzenia kierowcy Jelenia Góra jest „upstrzona” sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniach i co rusz samochód musi stawać przed czerwonym światłem. – To bardzo mylne wrażenie – prostują nas pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. – Skrzyżowań na których ruch jest sterowany światłami jest raptem niewiele ponad 40. Faktem natomiast jest, że w samym centrum miasta i na głównych ulicach osiedla Zabobrze jest ich zagęszczenie, ale – dla przykładu – w całych Cieplicach – raptem sześć.

Do sygnalizacji drogowej należy dodać też tzw. przejścia aktywne, to znaczy podświetlane małymi diodami sylwetki pieszego na znaku informującym o przejściu dla pieszych. Takich przejść mamy w mieście ponad 20, głównie na długiej ulicy Wrocławskiej, z zabudową mieszkaniową po obu stronach i w Cieplicach.

W Jeleniej Górze mamy 260 sygnalizatorów akustycznych, zapewniających bezpieczne przejście osobom niedowidzącym i niewidomym. Sporo. Ale spośród nich tylko część spełnia warunki nowego rozporządzenia w tej sprawie i bardzo wiele będziemy musieli szybko wymienić.

Nowe rozporządzenie bowiem zakłada dwie zmiany konstrukcyjne: głośnik nie może być wbudowany w komorze sygnalizatora, a musi być instalowany na zewnątrz, co zapewnia lepszą słyszalność, a po drugie – musi być emitowany inny, niż dotychczas dźwięk. Do tej pory był dozwolony wysoki, dźwięk, trochę „piszczący”, ale zdaniem inicjatorów zmiany za bardzo przypominał podobny, emitowany przez – dla przykładu – cofające ciężarówki. Nowy ma mieć inną częstotliwość i przypomina raczej kołatkę. Takich mamy obecnie niewiele ponad 40.

Koszt wymiany sygnalizatora, to ok. 740 zł, więc łącznie suma takich innowacji pochłonie sporą kwotę. Miejski Zarząd Dróg i Mostów, w pełnym porozumieniu z przedstawicielami organizacji ludzi niewidomych i niedowidzących określi harmonogramy wymiany tych urządzeń, żeby w miejscach newralgicznych nowe zostały zamontowane od razu, a sukcesywnie – zgodnie z weryfikowanymi potrzebami – będą przeinstalowywane kolejne.

Faktem jest, że autorzy rozporządzenia jednym cięciem pozbyli się też innego udogodnienia dla niewidomych – nie będą już dozwolone tzw. sygnały mówione, to znaczy – głos z komunikatem ”światło czerwone STOP”, czy „światło zielone – IDŹ”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Derik 13-06-2017 7:20
"Kołatki" są rewelacyjne. Niech ktoś sobie stanie na przejściu dla pieszych przy Florze, zamknie oczy i konia z rzędem, jeśli się zorientuje na którym przejściu zapaliło się zielone. Poprzednie sygnalizatory miały piszczący dźwięk nie od parady, dźwięki o wysokiej częstotliwości słyszymy bardziej kierunkowo, dźwięki kołatki "rozchodzą"się dookólnie, zatem rozpoznawalność kierunku jest niższa. Nie jestem osobą niewidomą i być może się mylę i zmiana jest dla takich osób pożądana, ale zajmuje się akustyką od 30 lat i uważam, że to co zrobiono to porażka. Argument do zmiany z cofającą ciężarówką bezcenny.
~starr 13-06-2017 11:55
...a może przy okazji zlikwidować "inteligentny" system sygnalizacji na skrzyżowaniu Różyckiego i JP II...Jadąc od strony Wrocławia całą aleję można przejechać płynnie,ale na tym skrzyżowaniu zatrzymanie jest pewne...
~XXX 13-06-2017 13:04
Te kołatki to jakaś totalna porażka.Nie dość ,że nie wiadomo kiedy wejść bo i tak wyją non stop to jeszcze za nasze pieniądze. Ja się nie zgadzam!!!. Zróbcie referendum!!!. Przy okazji warto by było pomyśleć o rondach,np na ul. Różyckiego i Pl. Kardynała Wyszyńskiego
~Jel.. 13-06-2017 14:49
ja też się nie zgadzam policzcie ile świateł jest np w okolicy :Nowy Rynek: w zamian zróbcie ronda Kołobrzeg jest mniejszy od Jeleniej a le mają rondo za rondem a jaka płynna jazda ,ktoś chyba kasę bierze aby na siłę uszczęśliwiać nas tak zagęszczonymi światłami -ci co piszą że nieprawdą jest (chodzi o liczbę świateł)mydlą nam oczy
~Jel.. 13-06-2017 14:51
jelonka pokazał się mój wpis i zniknął co jest do cholery

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group