Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 5791
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Wymażą czarne punkty z groźnych miejsc

Sobota, 27 września 2008, 9:06
Aktualizacja: 9:07
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Wymażą czarne punkty z groźnych miejsc
Fot. TEJO
Jak przekonać kierowców, żeby zwolnili tam, gdzie często dochodzi do wypadków, w których giną ludzie? Czarne punkty, które wrosły w krajobraz polskich dróg, okazały się niewypałem.

Program był nieskuteczny – przyznała Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przeczytamy o tym w dzisiejszym Dzienniku. Tablic z czarnym punktami już nie będzie. Kłopotem okazało się… aktualizowanie danych. Bo mimo ostrzeżenia, w oznakowanych miejscach wciąż dochodziło do tragedii i ginęli ludzie.

Z badań przeprowadzonych przez GDDKiA wynika, że tylko 10 procent kierowców zwalniało w takich miejscach, a aż 20 procent przyciskało pedał gazu. Powód takiego postępowania tłumaczy się racjonalnie: widząc niebezpieczeństwo, kierowca chce jak najszybciej oddalić się z jego zasięgu. Krytycy na programie nie zostawili suchej nitki. Zdaniem wielu kierujących dyrekcja poszła na łatwiznę, bo – zamiast starać się o poprawę stanu dróg – wywiesiła tablice o grożącym ryzyku wypadku.

Jaki jest pomysł na doraźne przestrzeganie kierowców przed możliwością tragedii? W Niemczech stosowane są billboardy ze zdjęciami i danymi ludzi, którzy w danych miejscach wskutek wypadku stracili życie. Mariusz Synówka z Jeleniogórskiej Fundacji Bezpieczna Droga zaproponował, aby każdy nowy posiadacz prawa jazdy dostał folder ze zdjęciami z tragicznych wypadków, do których doszło na drogach danego regionu. Pomysłu nie udało się póki co wprowadzić do rzeczywistości. Pozostają jeszcze przydrożne krzyże, które także nie zawsze odnoszą skutek. Kierowcy i tak zapominają o bezpiecznej jeździe, a wypadkowe statystyki mają tendencję zwyżkową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group