Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5131
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wymażą czarne punkty z groźnych miejsc

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Sobota, 27 września 2008, 9:06
Aktualizacja: 9:07
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Jak przekonać kierowców, żeby zwolnili tam, gdzie często dochodzi do wypadków, w których giną ludzie? Czarne punkty, które wrosły w krajobraz polskich dróg, okazały się niewypałem.

Program był nieskuteczny – przyznała Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przeczytamy o tym w dzisiejszym Dzienniku. Tablic z czarnym punktami już nie będzie. Kłopotem okazało się… aktualizowanie danych. Bo mimo ostrzeżenia, w oznakowanych miejscach wciąż dochodziło do tragedii i ginęli ludzie.

Z badań przeprowadzonych przez GDDKiA wynika, że tylko 10 procent kierowców zwalniało w takich miejscach, a aż 20 procent przyciskało pedał gazu. Powód takiego postępowania tłumaczy się racjonalnie: widząc niebezpieczeństwo, kierowca chce jak najszybciej oddalić się z jego zasięgu. Krytycy na programie nie zostawili suchej nitki. Zdaniem wielu kierujących dyrekcja poszła na łatwiznę, bo – zamiast starać się o poprawę stanu dróg – wywiesiła tablice o grożącym ryzyku wypadku.

Jaki jest pomysł na doraźne przestrzeganie kierowców przed możliwością tragedii? W Niemczech stosowane są billboardy ze zdjęciami i danymi ludzi, którzy w danych miejscach wskutek wypadku stracili życie. Mariusz Synówka z Jeleniogórskiej Fundacji Bezpieczna Droga zaproponował, aby każdy nowy posiadacz prawa jazdy dostał folder ze zdjęciami z tragicznych wypadków, do których doszło na drogach danego regionu. Pomysłu nie udało się póki co wprowadzić do rzeczywistości. Pozostają jeszcze przydrożne krzyże, które także nie zawsze odnoszą skutek. Kierowcy i tak zapominają o bezpiecznej jeździe, a wypadkowe statystyki mają tendencję zwyżkową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 27-09-2008 9:47
...no niestety, do niektórych nie docierają nawet krzyże stojące... Jestem za podwyższeniem kar i zwiękrzeniem kontroli "takich rajdowców" przez Policje...
~Rally79S. 27-09-2008 10:57
Jeśli ktoś chce żyć, to sam będzie się pilnował. Gorzej jeśli ludzie chociaż na chwile zapomną, że wystarczy sekunda, aby wszystko... wszystko "zgasło" Najgorsi są ci którzy ciągną za sobą innych!!! Pamiętajmy o tym! po co cierpieć kiedy zabraknie naszych BLISKICH!
~zenon 27-09-2008 11:00
A ja zawsze przy "czarnych punktach" zwalniałem do przepisowej prędkości.
~xcd 27-09-2008 18:48
Krzyże przy dorgach to fantastyczna sprawa... szczeólnie te murowane... widac że rodzinom zabitych w tym miejscu zależy na większej ilości ofiar...Kiedy ktos przypadkiem wyleci z drogi zamiast poleciec na pole skasuje taki krzyżyk, efekty mogą być śmiertelne
~zaradny 27-09-2008 19:33
na zgorzeleckiej jest bezpiecznie kierowcy zwalniają ciekawe czemu
~Sabath 27-09-2008 20:16
krzyże są ustawione na boki a będąc kierowcą patrzy się raczej na wprost
~jg 27-09-2008 20:58
Poprawic drogi, i zdjąć 50% niepotrzebnych znaków, te drogi ze znakami wyglądają jak choinki. Może dlatego że ktoś pobiera gażę od ich ilości postawienia i konserwacji ????????
~kolobol 27-09-2008 21:06
a we włoszech np wieszaja rózne częsci autka ,kierunki , zderzakiczy kaski i co tam jeszcze to bardziej działa na wyobraźnie kierującego
~Ja 27-09-2008 23:11
Nie powinni usuwać czarnych punktów,sam jestem kierowcą i przy ich widoku mimo to że jadę przepisowo,ZWALNIAM!
~mo 27-09-2008 23:49
a może zbudować NORMALNE drogi!
~zenon 28-09-2008 0:21
Do 20:58 | ~jg |: Ja bym zdjął 100% niepotrzebnych znaków!
~HAVA ... 28-09-2008 6:08
Straszne, kiedy bylem w Polsce widzialem dziesiatki krzyzy przy drogach . Straszne jest to, ze w Polsce jak widac nie ma miejsc na cmentarzach dla ofiar wypadkow . Grzebani chyba sa wlasnie w tym miejscu gdzie zgineli ? Ja sie nie znam , ale to chyna profanacja zwlok tak chowac ludzi gdzie "popadnie" nieszczescie . To pamietam z Polski . Rowniez pamietam , widzialem na ulicach samochody robiace 4 slady ??? Ja sie nie znam w zasadzie , ale samochod powinien robic 2 slady , zasadniczo :)) Albo klejenie 1 auta z 3 rozbitych ??? Czy nie mozna kupic 1 dobrego ??? A moze uswiadomic ludziom , ze wasze polskie drogi nadaja sie do D...... ??? I naprawde trzeba byc d...lem aby jechac tam , w wiekszosci przypadkow wiecej jak 60 km/h ? Przeciez tam kierownice z dloni wyrywa na prostej drodze ??? Pozdrowienia i moze tak KRZYZE na cmentarze przeniesc .......
piipi 28-09-2008 15:09
..kodeks drogowy w art.45 zabrania samowolnego umieszczenia przy drodze jakichkolwiek znakow,napisow lub symboli.Grozi za to 100zl.mandat ..~DLACZEGO...nikt nie pyta o pozwolenie Zarzadu Drog Miejskich ?. ~Osoba,a ktora zginela w tym wypadku juz nie moze zapytac...ale sa bliscy ..a ktorzy POWINNI o zgode na postawienie krzyza wystapic. ~Jestem...ZA usunieciem tych krzyrzy !!.~Mamy cmentarz..WYSTARCZY !.
~Mariusz Synówka, fundacja "JABD" 28-09-2008 15:10
Bardzo proszę Redkcję by choć raz w roku (bez upomnienia) napisać poprawnie nazwę fundacji: "Jeleniogórska Akcja - Bezpieczna Droga". Pozostając przy nadziei, że takowe nastąpi, pozdrawiam Jelonkę (nie Sarenkę tudzież inną rogaciznę) i wzystkich naszych sympatyków. Poza tym uważam, że każda forma sięgnięcia do pokładów zdrowego rozsądku u kierowców jest warta zainteresowania i poświęcenia jej uwagi. "Czarne Punkty" przyniosły i nadal mogły by przynosić wiele dobrego. To jest projekt prewencyjny przez co wyklucza możliwość matematycznego obliczenia jego efektów. "Krytycy programu" dziwnym trafem nie zauważają faktu, że Niemcy (i nie tylko) posiadający dobrą sieć dróg o doskonałych nawierzchniach stawiają (również przy autostradach) dziesiątki tablic informacyjnych mających studzić zapędy krewkich kierowców. Mariusz Synówka, fundacja "Jeleniogórska Akcja-Bezpieczna Droga"
piipi 28-09-2008 15:20
..do - [~Hava nagila..]...widze,ze dzisiaj wczesnie wstales i o tej bardzo waznej sprawie ..ZAPOMNIALES !!.~Polacy..sa katolikami i Boga kochaja. ~Mysle,ze taki katolik..pragnie jednego,aby byc jak najszybciej przy Bogu.. ..Moze to jest ..ta przyczyna,ze on po niewlasciwej drodze..szybko jedzie. ~Hava..pamietaj,ze inne dobre drogi rowniez smierc kierowcom przynosza. ~Pozdrawiam.*piipi.
~x do Hava Nagila 28-09-2008 18:07
Byłeś jesteś i będziesz idiotą. Byłeś jesteś i będziesz idiotą. i to w cale nie Twoja wina, to wina całych pokoleń twoich przodków,byliście jesteście i będziecie idiotami.Shalom IDIOTO.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group