Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 5287
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wylęgarnia smrodu i szczurów

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 4 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 4 lipca 2007, 10:57
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Pełna gryzoni, brudów i śmieci Młynówka odstrasza wyglądem i fetorem.

Która to już ekipa samorządowa obiecuje zrobienie porządku na tym kanale? I co? I nic.

– Gdy robi się cieplej i poziom wody się obniża, smród staje się nie do zniesienia. Mamy obok kanału śliczne podwórko, a nie możemy nawet spokojnie posiedzieć na dworze – nad kanałem unosi się smród i krążą setki komarów – mówi pani Sylwia mieszkanka domu przy os. Robotniczym.
– Utrapieniem są jeszcze wielkie szczury – ostatnio zagryzły już kilka kaczek. Strach pomyśleć, co mogłoby się stać, gdyby w okolicy pojawiło się małe dziecko – oburza się.

Ludzie dziwią się, że miasto nie dba o kanał, który znajduje się w centrum miasta. Jeleniogórzanie oraz turyści narzekają nie tylko na przykry zapach, ale przede wszystkim na nieestetyczny wygląd kanału, który mógłby być ozdobą.

– Przecież można by było wyczyścić to wszystko i zrobić wzdłuż Młynówki ładną trasę spacerową. W Jeleniej Górze jest tyle ładnych miejsc, ale mało kto potrafi je wykorzystać i zrobić z nich atrakcję turystyczną – mówi Malwina Glinka. – I tylko oglądamy tu tony śmieci. Wstyd przeprowadzać tędy gości – dodaje.
Takie otoczenie nie przeszkadza tylko pijakom, którzy urządzają nad Młynówką libacje pijąc tanie wina i nalewki.

Młynówka nie ma stałego administratora, więc za jego czystość odpowiada miasto. Nie do końca uporządkowane są też sprawy własnościowe, bowiem kanał należał do nieisteniejących Zakładów Chemicznych „Celwiskoza”.
Od czasu do czasu z cieku usuwane są tylko duże odpady. Na więcej nie ma na razie pieniędzy. Jak dowiedzieliśmy się w wydziale ochrony środowiska i rolnictwa, wykonawstwo i pozyskanie środków zostało przekazane do Wydziału Gospodarki Komunalnej.

– Staramy się o środki unijne. Jest już opracowany projekt na zagospodarowanie Młynówki i bodowy sieci kanalizacji sanitarnej osiedla Robotniczego – wyjaśnia Dorota Wiącek, p.o. naczelnik wydziału gospodarki komunalnej urzędu.

– Realnie patrząc, zanim przystąpi się do konkretnych prac związanych z Młynówką, najpierw należy uporządkować sprawy ściekowe – dodaje. Projekt został zgłoszony do funduszu Spójność na lata 2007/2013 w ramach zadań związanych z uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej Jeleniej Góry.

Co na to mieszkańcy? – Słyszymy to samo co najmniej od kilku lat. I nic się nie zmienia. Po prostu szkoda słów – mówią ludzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~valkyrie 4-07-2007 7:08
a nie lepiej zakopać tą młynówkę? ja bym zasypał,bo po remoncie tego kanału i tak nikt tam spewnością nie będzie dbał i z powrotem sie zasyfi i zarośnie.
~dialog 4-07-2007 7:23
Jeden z ważniejszych starszych radnych z ramienia SLD rok temu powiedział, że się nie opłaca za dużo by to kosztowało dlatego przez centrum przepływa śmierdziawka
~cr@zy 4-07-2007 7:56
"Staramy się o środki unijne" – zaczynam myslec co by bylo gdyby nie srodki unijne... Chyba byloby tak jak mawia Kononowicz "Nie bedzie niczego"
~Prosta sprawa 4-07-2007 9:53
Rozwalić groblę przy prywatnej elektrowni na Zabobrzu. To dzięki niej nie przepływa odpowiednia ilość wody przez młynówkę. Przepływy są obliczone dobrze ale nie respektowane.
~ar 4-07-2007 10:27
za zbiorowy gwałt nie powinni ich ukarać p...lia rozwija śię i ot jest to ......
~xyzu 4-07-2007 10:42
przeciez to nie nowosc tam zawsze byl syfek!!!!!jak siegam pamiecia do dziecinnych lat(30lat wstecz) to zawsze smrody brudy i pijacy strach sie bac bylo tamtendy isc,bo,albo zaczepi cie jakis pijak,albo nawachasz sie tyle smrodu z bakteriami ze sie rozchorujesz
~Bach 4-07-2007 10:45
Do valkyrie: Zasypać? przeciż dzika przyroda ma swój urok...:D
~misiekjga 4-07-2007 11:24
Nie znam się na melioracji, ale skoro elektrownia zlokalizowana przy początku Młynówki może rozsądnie dozować ilość wody wpłwającej do niej z Bobru – to czemu do licha (środki finansowe?) nie można tego kanału po prostu zakryć, a po wierzchu zrobić np. ścieżkę rowerową.
~Aaron Palkin 4-07-2007 12:31
Włodarzy naszego miasta, obecnych jak i poprzednich, przerasta problem strumyczka o długości 2000 metrów. A oni chcą wybudowac aquapark, buhhahaha
~jeleniogorzanka 4-07-2007 12:32
Cytat – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 2 kwietnia 1997 art. 74 1. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłemu pokoleniu. 2 Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. I drugi cytat Ustawa z dn. 27 kwietnia 2001 Prawo ochrony środowiska. art. 97 Ochrona wód polega na zapewnieniu ich jak najlepszej jakości w tym utrzymaniu ilości wody na poziomie zapewniającym ochronę równowagi biologicznej, w szczególności przez: 1)utrzymywanie jakości wód powyżej albo co najmiej na poziomie wymaganych w przepisach 2) doprowadzanie jakości wód co najmiej do wymaganego przepisami poziomu, gdy nie jest on osiągnięty. Co na to wszystko nasz Inspektorat Ochrony Srodowiska i władze publiczne?
~zawiedziony 4-07-2007 13:17
Jeden z ważniejszych starszych radnych SLD miał w swoim programie wyborczym oczyszczenie Młynówki,jak zwykle na kiełbasie wyborczej się skończyło–WSTYD
~lx 4-07-2007 13:28
Nie ma czegoś takiego jak fundusz Spójność. Wnioski mogą być złożone do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko albo do Regionalnego Progamu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Pierwszy z nich finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności, drugi tylko z tego pierwszego. Projekt na dzień dzisiejszy nie znalazł się w Wykazie Dużych i Kluczowych Projektów (przedsięwzięć realizowanych w trybie bezkonkursowym) a tryb konkursowy rozpocznie się raczej nie wcześniej niż w przyszłym roku. Proponowałbym nie oglądać się na Unię ale zakasać rękawy i oczyścić ten teren własnymi siłami (czyt. środkami z budżetu miasta).
~jeleniogórzanka 4-07-2007 13:57
Najwyższy czas coś z tym w końcu zrobić. A może SANEPID się tym w końcu zajmie skoro już szczury weszły w akcję?
~Wywiad IV RP 4-07-2007 14:00
To pewnie sprawka "SZATANOW" z TV , napewno –zdaje mi sie .Pisza , ze pieniedzy nie maja , aha , a mieli , to gdzie kasa teraz jest ? Aha smierdzi –to zycie smierdzi , zycie w Mlynowce smierdzi . Aha w 2013 roku to tu juz nic nie bedzie . PAMIETAJCIE LUDKOWIE –wasza wladza jest bezkarna , zaden polityk nie zostal ukarany za zly decyzje , zaden ! Zaden nie zaplacil grosza za zle wydane pieniadze lub za ich przywlaszczenie . PUKNIJCIE sie w glowe ludkowie , tak lopata miedzy oczy . Aha , sami sobie wybraliscie taki rzad , aha i teraz macie sters bo swoich karac nie bedziecie . To sobie zyjcie w smrodzie z Mlynowki .
~rys 4-07-2007 15:59
Wreszcie napisano najwazniejsze, do kogo nalezy ta wlasnosc i powyzsze komentarze sa takim samym wolaniem wladzy o niemoc inwestowania. "Młynówka nie ma stałego administratora, więc za jego czystość odpowiada miasto. Nie do końca uporządkowane są też sprawy własnościowe, bowiem kanał należał do nieisteniejących Zakładów Chemicznych „Celwiskoza”."
~Były radny LSD 4-07-2007 16:31
Może zamiast Młynówka zmienić nazwę na PLESKOTÓWKA
~Dyzio 4-07-2007 16:44
Jak by to płynęło Obrębalskiemu , albo Lużniakowi, a wczesniej Kusiakowi pod domem to by już dawno było by zrobione. Vide Czarnoleska.
~A może tak wymienić kolektory sciekowe miata 4-07-2007 17:16
Wzdłóż rzeki Bóbr przebiegają kolektory ściekowe miasta. Wodnik czerpie z nich kożyści materialne. Kolektory te znajdują się na prywatnych działkach i zgodnie z opinią biegłego Sądowego są nieszczelne przeciekają do gruntu a z gruntu do rzeki Bóbr o czym dokładnie od lat wiedzą rajcy i obecny Prezydent i co.Gdzie jest wydział ochrony środowiska ukrywa zbrodnie miasta a nadto mieszkańcy piją wodę z azbestowych rór. Panie prezydencie pora by się tą sprawą zainteresowała prokuratura w Jeleniej Górze. Pan dobrze wie o co chodzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~adam 4-07-2007 19:15
Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie w miejsce Młynówki zakrytego kolektora zbierajacego wody z opadów. Nie ma sensu utrzymywanie obecnego stanu. Młynówka już dawno przestała spełniać funkcję dla której została wybudowana. Inwestowanie środków w urządznie nikomum niepotrzebnego deptaka na ta Śmierdziawka jest poronionym pomysłem.
~obser. 4-07-2007 20:02
do były radny LSD /osobiście nie znam takiego Komitetu Wyborczego/. Uważam, że zmiana nazwy Młynówki będzie uzasadniona po zakończeniu odbudowy, gdyż on jako jeden z nielicznych cały czas walczy o jej uporządkowanie.
~kmam 4-07-2007 20:36
Młynówka nie została wybudowana obecnie, jest to kanał średniowieczny. Jest więc zabytkiem. A takiego zabytku, w takim stanie, należy się wstydzić. Niedaleko centrum miasta po prostu przepływa szambo. Ale jaki Ratusz, takie porządki. Zakrycie takiego kanału , jest wmiataniem śmieci pod dywan.
~moriendor 4-07-2007 20:37
kila na maxa
~rzecznik niedorzecznik 4-07-2007 20:46
Możecie się nie wysilać. Pan prezydent raczy nie czytać komentarzy na Jelonce. Pragnę zapewnić, że pan prezydent patrzy na problem perspektywicznie i w świetle najnowszych koncepcji zarządzania problemem i zgodnie z literaturą przedmiotu!
~jeleniogórzanka 4-07-2007 21:32
oj ludzie!jak czytam, to mi sie chce śmiać! żebyście chociaż wiedzieli, że to wszystko nie jest tak łatwe jak się Wam wydaje. No cóż, lepiej zawsze wszystko krytykować i nawet wówczas, gdy się na dany temat bardzo mało wie, lub wogóle nic zupełnie.... Radze zasięgnąć wiecej informacji na ten temat, ale naprawdę żródłowych, a nie takich bzdur, które pojawiły się powyżej, mających tylko na celu krytykowanie wszystkich i wszystkiego.
~grr 5-07-2007 5:15
a moze kots z redakcji zrobilby rekonesans fotograficzny w oklicach dawnego zmp (nie wiem jak ta ulica teraz sie nazywa, chyba powstancow wlkp.) i tam jest taka "ladnie" pachnaca smrodka, sciek, wyplywajacy bezposrednio do bobru spod ogrodkow dzialkowych (zaraz na skraju osiedla)... jak pamiecia siegam (a mieszkalem na tym osiedlu do 1989 roku) ten ka...l zawsze tam byl i jest (przed bozym narodzeniem go sobie przypomnialem, bedac na sentymentalnym spacerze w okolicach zmp)! i zamisat laczyc sie z miejskim systemem ka...lizacji wplywa ten sciek bezposrednio do bobru! nawet nie wiem skad on bierze poczatek? moze z domow na osiedlu robotniczym? to naprawde wymaga zbadania, napietnowania i rozwiazania! pozdrawiam! grr, niemcy
~jel. 5-07-2007 18:18
Najważniejszym problemem przy odbudowie Młynówki nie jest jej koryto, tylko przebudowa całej ka...lizacji tej części miasta. Dotyczy to także ścieków do Bobru.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group