Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 9663
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wykup lokali za 1 proc: konsekwencje

Czwartek, 14 grudnia 2017, 6:23
Aktualizacja: Sobota, 16 grudnia 2017, 7:38
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Wykup lokali za 1 proc: konsekwencje
Fot. Paweł Guszała
Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry przedłużona została możliwość sprzedaży mieszkań komunalnych za 1 procent wartości do 2020 roku. To dobra wiadomość dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad wykupem swojego lokalu od miasta. Ale ta sprawa ma dwie strony medalu.

W ostatnich latach Miasto średnio sprzedawało w ten sposób około 200 mieszkań komunalnych rocznie. Były lata kiedy „pod młotek” szło nawet 500 lokali rocznie, jednak zainteresowanie teraz jest o wiele mniejsze. Mimo to, nadal utrzymuje się na takim poziomie, że władze miasta postanowiły dać jeszcze szansę niezdecydowanym na wykupienie swojego lokalu komunalnego za 1 proc. jego wartości do 2020 roku. - Było zainteresowanie ze strony mieszkańców, stąd taka decyzja, zwłaszcza, że są to zazwyczaj pojedyncze lokale, których utrzymanie nam się nie opłaca – skwitował krótko Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

- Pozostało nam już niewiele takich mieszkań, w granicach 1800 – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta. – Gorąco namawiam mieszkańców, aby decydowali się na wykup swojego lokalu. To, co prawda, wiąże się z licznymi odpowiedzialnościami, ale i przywilejami.

Na transakcji korzysta także miasto, bo pozbywa się ciężaru związanego z utrzymaniem lokalu i części wspólnej budynku. Jednak taka polityka będzie w przyszłości miała również swoje konsekwencje - zmusi władze Jeleniej Góry do przedefiniowania formy funkcjonowania gospodarki lokalowej. - Zasobu komunalnego będzie zbyt mało, aby finansować lokale socjalne. Dlatego, żeby ciężar utrzymania nie spoczął na finansowanych barkach „garstki” najemców komunalnych trzeba będzie znaleźć pieniądze na to w miejskim budżecie – mówi Jerzy Lenard, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Czyli i tak władze Jeleniej Góry prędzej, czy później będą musiały dołożyć pieniądze z budżetu do Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, tylko tym razem na utrzymanie lokali socjalnych. Zwłaszcza, że tych w najbliższych latach ma przybywać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
849
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group