Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 4426
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyjątkowi aktorzy, niecodzienne okoliczności

Sobota, 27 czerwca 2020, 9:17
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 czerwca 2020, 6:08
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wyjątkowi aktorzy, niecodzienne okoliczności
Fot. Tomek Raczyński
Po ponad trzech miesiącach przerwy w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury pojawiła się publiczność. Wszystko za sprawą zaległej premiery "Kartoteki" T. Różewicza w wykonaniu Teatru Limitowana Edycja.

W związku z reżimem sanitarnym połowa miejsc w sali była wyłączona. Ponadto, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Zdrowia, podczas spektaklu widownia zobowiązana była do zasłaniania ust i nosa. Przed wejściem dezynfekowano ręce oraz wpisywano się na listę uczestników. Gdy wszyscy zajęli wyznaczone miejsca, można było odnaleźć się w nowej normalności. Sztuka wróciła na scenę!

Jak zaznaczają organizatorzy w Kartotece młodych poszukiwaczy teatru obserwujemy zmagania absurdalnych postaci, dostrzegając dwuczasowy bieg akcji. Ich statyczność i chaos sceniczny przypomina poszukiwanie straconego czasu, w którym bohaterowie się zagubili. Kartoteka Teatru Limitowana Edycja to sceniczne fiszki, porozrzucane w przestrzeni i czasie, na które widz wpada lub którymi jest adorowany. Nowy spektakl Limitowanej Edycji to przede wszystkim doskonała zabawa i lekcja wyjątkowego spotkania z widzem. Spektakl powstał we współpracy Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa oraz Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Premiera spektaklu była zaplanowana na 21 marca br., czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Niestety, rządowe ograniczenia związane z koronawirusem zmusiły organizatorów do odwołania spektaklu, jednak kilka miesięcy później udało się spełnić marzenie wyjątkowych aktorów.

Najpierw był to dramat, bo tydzień do premiery i trzeba było przerwać prace, rozstaliśmy się na 2 miesiące. Ku mojemu zdziwieniu wystarczyły dwie próby wznowieniowe i "śmigali" tak doskonale, jak przed pierwotną premierą. Co prawda miała się odbyć 21 marca, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa, lecz każdy inny dzień jest równie ważny, bo każda premiera to dzień dla artystów, aktorów, całego zespołu. Jestem z nich dumny - ostro się przełamali i pokonali własne bariery! - wyznał po premierze Łukasz Duda, reżyser spektaklu.

Inspiracja: Tadeusz Różewicz, Kartoteka
Reżyseria: Łukasz Duda
Inspicjent: Anita Glasder
Muzyka: Krzysztof Mikołajczak
Dźwięk: Robert Kuryś, Piotr Warszewski
Światło: Łukasz Izdebski, Łukasz Duda
Opracowanie plastyczne: Magdalena Rzeszutek.

W śnie: Alicja Gargaś, Marzena Giemza, Bożena Tarłowska, Anna Chrostek.
Śnią: Marlena Gardeła, Natalia Karasiewicz, Danuta Chrostek, Anna Glasder, Katarzyna Konstantino, Barbara Staroń, Sara Jedlińska, Julia Konopka, Daria Zagozda, Julia Mikołajczak, Michał Marek, Piotr Gargaś, Łukasz Krupiński, Kacper Tarłowski, Krystian Giemza, Kamil Bogdan.

Twoja reakcja na artykuł?

14
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group