Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8463
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wyjątkowa pasterka

Piątek, 25 grudnia 2020, 6:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Wyjątkowa pasterka
Fot. WAC
Wyjątkowo, bo na trzy tury (o godz. 20.00, 22.00 i 24.00) odbyła się tegoroczna pasterka w kościele pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na jeleniogórskim Zabobrzu.

Puste miejsca w ławkach świątyni świadczyły jak wielu wiernych posłuchało wezwań do pozostania w domach i w pasterce uczestniczyło poprzez media. Msza odbywała się też w nieco skromniejszej oprawie liturgicznej. W rozważaniach nie zabrakło odniesień do aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Wspominano tych, którzy nie mogą spotkać się ze swoimi rodzinami oraz tych, którzy w ostatnich miesiącach zmarli. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania oraz życzeń, szczególnie ważnych w obecnym, trudnym czasie. Wielu z uczestniczących w mszy znalazło też czas, aby choć przez chwilę pomodlić się przy szopce, usytuowanej w bocznej nawie kościoła.

Msza święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia ma w kościele katolickim wielowiekową tradycję. Liturgię będącą pierwowzorem pasterki odprawiano już w połowie IV w. Wtedy właśnie wybudowano w Rzymie Bazylikę Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore), gdzie umieszczono żłóbek i szopkę – na wzór tej betlejemskiej. O północy mszę miał odprawić tam ówczesny papież. Specjalny formularz bożonarodzeniowej mszy opracowano jednak dopiero w następnym wieku.

W Polsce pasterkę zaczęto odprawiać w średniowieczu. Zawsze na tym nabożeństwie pojawiały się tłumy wiernych i zwyczaj ten zachował się do czasów współczesnych i wszystkie kościoły niezmiennie są pełne modlących się ludzi.

Twoja reakcja na artykuł?

41
59%
Cieszy
6
9%
Hahaha
2
3%
Nudzi
3
4%
Smuci
4
6%
Złości
14
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (81)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group