Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 5328
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wydano książkę o sławach jeleniogórskiego sportu

Czwartek, 12 kwietnia 2012, 15:18
Aktualizacja: 16:05
Autor: Angela
Dwudziestu dwóch autorów tekstów, kilkuset autorów zdjęć, kilkanaście osób pracujących przy przygotowaniu do druku, zarówno z Książnicy Karkonoskiej, jak i Wydawnictwa ADREM, rysunki autorstwa Marka Lerchera, dwa lata pracy – to tylko kilka z elementów, które się złożyły się na całokształt publikacji „Sportowcy Ziemi Jeleniogórskiej 1945 – 2010”.

Wczoraj w ratuszu odbyło się spotkanie wszystkich autorów i współpracujących z prezydentem Jeleniej Góry, przy udziale wydawcy – Alicji Raczek, p.o. dyrektor Książnicy Karkonoskiej.

Roman Prystrom, były tenisista, fan tenisa oraz autor książki o jeleniogórskim tenisie, podkreślał, że pomysł stworzenia takiej publikacji powstał przypadkiem. Dwa lata temu wraz z Marcinem Zawiłą, wówczas dyrektorem Książnicy Karkonoskiej zauważyli, że w regionalnej literaturze wiele jest o domach i fabrykach, a niewiele o ludziach. Zapadła wiec decyzja o wydaniu książki.

– Zorganizuję zespół, który napisze książkę o wszystkich sportowcach, jacy przez pół wieku sławili Jelenią Górę – zadeklarował wówczas Roman Prystrom. Marcin Zawiła natomiast szukał sposobu, by taką książkę wydać. Książka ma ponad 400 stron, bogatą bibliografię i przypisy stanowiące znakomity przyczynek do pisania prac badawczych. Obejmuje ludzi i zdarzenia z aż 65 lat Jeleniej Góry.

- Bywało różnie – przyznawali wszyscy współautorzy. – Roman okazał się trenerem-katem, dopingował nas do pracy i wyciskał siódme poty. Ale dziękujemy mu, bo bez jego uporu, zaangażowania i nieustannego mobilizowania nas pewnie nie udałoby się tego zakończyć.

- To znakomity zespół moich kolegów – powiedział Roman Prystrom - jest zbiorowym autorem tej książki. Mogę powiedzieć, że gdyby nie zdobyli się na napisanie poszczególnych rozdziałów, to pamięć o wielu jeleniogórskich sportowcach, szczególnie z lat 1945 – 55, zapewne przepadłaby bez najmniejszego śladu. Cieszę się, że nasze dyskusje, często zażarte na granicy „awantury” przyniosły dobry, skończony efekt. A myślę, że te dwa lata wspólnej pracy zintegrowały nas w jeden zwarty zespół.

Przedstawicielki Książnicy, Alicja Raczek i kustosz, Joanna Broniarczyk powiedziały, że książka jest tylko częścią ogromnego zbioru materiałów sportowych, bo w zasobach cyfrowych Książnicy Karkonoskiej będzie zachowany cały zbiór licznych fotografii i tekstów, które w książce nie znalazły miejsca, ale są cennym źródłem wiedzy o sporcie i sportowcach.

Podczas wczorajszego spotkania nie zabrakło wspomnień m.in. Eugeniusza Sroki
Czesława Czernieca (zapasy), Stanisława Czajewicza (lekkoatletyka.), Tadeusza Kaczmarka (sporty lotnicze) czy Kazimierza Wolfa (piłka nożna).
Powstał także pomysł nazwania powstających ulic imieniem sportowców opisywanych w książce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1022
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group