• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 21:30
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 6975
  • Zalogowanych: 10
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wyczółkowskiego (prawie) gotowa

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 24 maja 2017, 7:57
Aktualizacja: Sobota, 27 maja 2017, 7:56
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Miała być gotowa do końca 2016 roku, następnie do końca kwietnia 2017 r., ale w drugiej połowie maja nadal są nieznaczne braki w remoncie ulicy Wyczółkowskiego, a władze miasta poprzez MZDiM nadal rozmawiają z wykonawcą.

Przypomnijmy. W ubiegłym roku po ok. 10 latach starań mieszkańcy ulicy Wyczółkowskiego doczekali się remontu swojej ulicy i padały oficjalne deklaracje, że prace zostaną zakończone do końca 2016 roku. Mimo opóźnień i kolejnych deklaracji, że droga będzie gotowa do końca kwietnia br. (pisaliśmy o tym tutaj: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,68079), nadal są pewne braki, jednak ulica jest już przejezdna.

Czy w związku z opóźnieniem wykonawca zapłaci kary umowne? - pytaliśmy. - Będziemy rozmawiali z wykonawcą, żeby znaleźć takie wyjście, które zadowoli obie strony – stwierdził wówczas (na początku kwietnia) Jerzy Łużniak. Zapytany o to samo w połowie maja, zastępca prezydenta nadal deklaruje, że nie chce iść z tą sprawą do sądu. - Wiemy, że z jednej strony firma przekroczyła terminy, z drugiej - przedstawia swoje argumenty, które też powinniśmy uwzględnić i tutaj są rozmowy pomiędzy wykonawcą a MZDiM odnośnie kar i rozwiązania tego problemu – powiedział J. Łużniak. Wśród pomysłów na zadośćuczynienie jest m.in. wykonanie nawierzchni do budynków socjalnych czy poprawa stanu ulicy Hofmana, który w wyniku objazdów uległ pogorszeniu.

Dodatkowo „kultura” niektórych kierowców stwarza zagrożenie dla pieszych. Jeden z naszych Czytelników opisał groźną sytuację, której świadkiem jest bardzo często. - Oprócz wody, która po deszczu zalewa skrzyżowanie z Wańkowicza, pojawił się inny problem. Firma remontowa, najpewniej na podstawie projektu, po prawej stronie (jadąc od Wolności) obniżyła krawężniki niemal do poziomu jezdni. W zamyśle ma to na celu ułatwić parkowanie na chodniku. - Pomijam fakt, że auta parkując w całości na nim, mocno ograniczają ruch pieszy. Dużo niebezpieczniejszą sytuacją jest to, co dzieje się po zamontowaniu progów (w zamyśle mających ograniczyć prędkość i poprawić bezpieczeństwo) – poinformował nas jeden z mieszkańców ulic Wyczółkowskiego.

- Mieszkam obok i codziennie przez okno i z balkonu widzę sposób omijania tych progów po chodniku. Grubo ponad połowa kierowców, o ile tylko jest miejsce na chodniku nie zwalniając, a czasem jadąc dość szybko zjeżdża z jezdni. Kilka razy zdarzyło się, że mijanka z pieszymi o mało nie doprowadziła do tragicznego wypadku. Rozumiem, że progi utrudniają kierowcom płynną jazdę i zmuszają do zwolnienia. Jednak, kiedy patrzę na to, co się dzieje na drodze, to uważam, że to właściwy środek zapewnienia bezpieczeństwa. Zastanawia mnie tylko, czy słusznie użyty, bo zamiast bezpieczeństwo poprawić, przenosi niebezpieczeństwo na chodnik. Absolutnie nie jestem za likwidacją progów (są bardzo potrzebne), ale może słupek, barierka, ogranicznik… cokolwiek, co by blokowało omijanie progów po chodniku – apeluje Pan Radosław.

Udaliśmy się we wskazane miejsce i rzeczywiście dochodzi do takich sytuacji, co uwidocznione jest na kilku zdjęciach. Zdaniem zastępcy prezydenta Jeleniej Góry, barierki oddzielające chodnik od jezdni w okolicach progów zwalniających nie są dobrym pomysłem. - Poproszę straż miejską i policję, żeby pilnowała tego – deklaruje Jerzy Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~r 24-05-2017 8:02
Schodki wejściowe przy budynku Wyczółkowskiego 34 nie naprawione do dziś mimo że kierownik obiecał że po majowym weekendzie się tym zajmie
~@ 24-05-2017 8:17
Co ten WC prezydent pieprzy skoro tu nie mieszka ??? a jak zlikwidować to zjawisko omijania spowalniaczy? modlitwą ? potrzebne są barierki nim ktoś zginie.....
~Wytyk 24-05-2017 8:43
Ja pierdziu zdjęć niby dwadzieścia, a większość to to takie same. W ten sposób można wrzucić ze 200 zdjęć i też będzie wielkie G.... Coś jelonka nie ma szczęścia do fotografów . Kiedyś był taki co z uporem maniaka stosował obiektyw szerokokątny i wszędzie wychodziły pochylone ( walące się) domy. Teraz następny spec fotograf od ilości zamiast jakości
~Jel.. 24-05-2017 9:09
na Drzymały WODNIK modernizował rury a w nagrodę na chodniku wyłożył asfalt- jednym słowem kaszana
~B+ 24-05-2017 9:19
Czy w tym mieście cokolwiek zostało oddane do użytku na czas i wykonane jak należy?
~wycz 24-05-2017 9:37
progi są bez sensu. Auta 50 m za progiem uzyskują taką samą prędkość jakby progu nie było. Dodatkowo większość przejeżdża przez progi niewiele zwalniając, powoduje to tylko dodatkowy uciążliwy hałas dla mieszkańców pobliskich domów. Zwalnianie a potem gwałtowne przyspieszanie za progiem to dodatkowy hałas silnika i spaliny. Już lepiej jak auta przejadą jednym tempem a nie co chwile słychać wycie silników i stukot kół i zawieszenia. Ulica jest na tyle szeroka i bezpieczna, z chodnikami po obu stronach że progi są niepotrzebne. Jakaś moda teraz jest na te progi które tylko powodują dodatkowe uciążliwości. Pomieszkajcie sobie przy takim progu to zobaczycie, a raczej usłyszycie jaka to przyjemność. One nic nie poprawiają bezpieczeństwa, auta jeżdżą z prędkością jak wcześniej. DO LIKWIDACJI!!!
~Zootechnik 24-05-2017 10:20
I teraz trzeba kombinować aby wybronić firmę przed karami, tylko jaki macie w tym interes?
~anetmikimika 24-05-2017 17:08
Progi sa potrzebne bo gdyby ich nie było to wszyscy jeżdżą jak po autostradzie . A co do omijania ich to widzę na co dzień jak kierowcy po chodnikach jadą by tylko przez próg nie przejechać jest to skandal i słupki moim zdanie powinny być , ponieważ boję się o bezpieczeństwo moich dzieci a jest coraz cieplej więc nie ma na co czekać no chyba że dopiero jak jakaś tragedia się stanie to wtedy będzie debata że można było temu zapobiec!!!!!!
~Socjalguy 24-05-2017 17:10
Pomysł ze zrobieniem drogi dojazdowej do socjalu jest dobry - szczególnie kawałek od strony Malczewskiego!! Tam jest dopiero tragedia!!
~wycz 24-05-2017 17:20
to zrób wszędzie progi, na Wolności szczególnie, progomania w tym kraju panuje. co ulica to progi. postój sobie jeden z drugim przy takim progu jak na Wyczółkowskiego to zobaczysz jaka jest ich skuteczność, szczególnie 50 metrów za progiem i dalej. najlepiej to nie remontować dróg, zostawić dziury to i żadne progi nie potrzebne, jak na Grottgera
~BOBAS 24-05-2017 17:43
Zadne slupki progi poszezyc i po klopocie
~Wilek 24-05-2017 18:49
Ja też osłupiałem jak zobaczyłem, że nową nawierzchnię popsuto od razu progami. Czy tam były jakieś groźne wypadki wcześniej. Faktycznie hamowanie, łomot kół na progu a potem gaz i hałas silników to jedyny efekt tego kretyńskiego pomysłu. Proponuję przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną i radarem, który włącza czerwone światło gdy samochód zbliża się zbyt szybko - są takie np we Wrocławiu.
~jaoo 24-05-2017 19:23
Nie ma władzy konkretnej w Jeleniej Górze to i drogi oddaje się po tak długich terminach / ponad rok / zresztą wielokrotnie przekraczanych. Jeśli tak wszystko tu funkcjonuje dzięki władzy to tylko żal mieszkańców. Wybory już nie długo a mieszkańcy mają bardzo dobrą pamięć nie tylko w kwestii drogi na Wyczółkowskiego
~obserwator2 24-05-2017 19:32
Przez te progi nie da się jeździć, dlatego kierowcy je omijają. Nie dziwcie się, nikt nie chce żeby rozpadło mu się zawieszenie, a te progi tylko temu służą..........
~max 24-05-2017 19:47
Progi nie utrudniają jazdy tylko skutecznie niszczą zawieszenie auta !!
~B+ 24-05-2017 20:11
Dobrze, że nie zrobili takich progów zwalniających jak na Osiedlu Robotniczym.Tamtych progów nic nie przebije.
~wycz 25-05-2017 8:09
Może jakiś wniosek o likwidację tych progów. Mieszkańcy zbierzmy się, skoro na Chełmońskiego wywalczyli jednokierunkową (co jest idiotycznym rozwiązaniem) to może uda się zlikwidować idiotyczne progi. To miasto robi wszystko żeby utrudnić życie kierowcom. Takich korków jak są teraz to ja nie pamiętam.
~kinga 25-05-2017 11:09
jestem ZA likwidacją progów,przyglądam się przez 10 minut i 8 aut przejechało przez chodnik obok budynku nr 12 (dzisiaj wolny od parkujących samochodów).
~JA 25-05-2017 14:24
Bez powodu tych progów by nie zamontowali. Małolaty co chwilę zapier.....ją po 100/h Jeszcze jeden bym zamontował koło przejścia z Malczewskiego. Pozdro
~wycz 25-05-2017 17:02
i myślisz że progi im w czymś przeszkadzają? całe miasto chcesz oprogować? progi zamontowali bo taka moda
~kinga 26-05-2017 13:43
przez te progi miasto będzie musiało pomyśleć wkrótce o mieszkaniach zastępczych dla mieszkamcow kamienic które przetrwały 100 lat ale teraz przez wstrząsy może wytrzymają klika.
~majkrone_pl 26-05-2017 22:19
Całkiem przyjemnie teraz jeździ się po Leona Wyczółkowskiego, oby więcej takich wyremontowanych odcinków w JG. Sugeruję Jana Kasprowicza - na odcinku od SaNePiDu Powstańców Śląskich.
~Karol 29-05-2017 8:29
Tymi progami miasto karze nas wszystkich (posiadaczy samochodów) a nie tych co łamią przepisy. Jak chcą ukarać "szaleńców" to niech postawią fotoradar. Koszty poniosą ci którzy stwarzają zagrożenie a nie wszyscy. To jakaś zbiorowa odpowiedzialność czy co?
~ 31-05-2017 11:36
W zamyśle, w zamyśle ... Coś ubogo z zasobem słów u Redaktora.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group