Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8181
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wycieczki z Eugeniuszem Gronostajem

Czwartek, 25 sierpnia 2016, 15:20
Aktualizacja: 22:58
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wycieczki z Eugeniuszem Gronostajem
Fot. użyczone
W minioną sobotę (20.08) członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Goduszyn udali się na kolejną wyprawę z Eugeniuszem Gronostajem. Tym razem zwiedzili Komorzycę, Kazalnicę i Skalicę, a już za dwa dni (27.08) następna ciekawa wyprawa.

Trasa wycieczki prowadziła z Goduszyna w kierunku południowym ścieżką, z której widoczne jest w całej okazałości pasmo Karkonoszy. Po drodze minęliśmy stary cmentarz ewangelicki i po osiągnięciu ściany lasu wędrowaliśmy oznakowanymi ścieżkami leśnym w kierunku Komorzycy (523m n.p.m.). Komorzyca była miejscem, gdzie po zakończeniu wojny 30-letniej spotykali się ewangelicy celem odprawienia nabożeństw i wysłuchania kazań wygłaszanych przez tzw. kaznodziejów leśnych. Nabożeństwa ewangelickie były odprawiane w latach 1655-1741. Z Komorzycy zalesionymi ścieżkami dotarliśmy do Kazalnicy i dalej osiągając ścianę lasu wyszliśmy na otwartą przestrzeń, skąd rozpościerał się piękny widok na pasmo Gór Izerskich – opisuje trasę wycieczki Eugeniusz Gronostaj.

Położona na obszarze Wysoczyzny Rybnicy Skalica (501m n.p.m.) jest jednym z najbardziej atrakcyjnych wzniesień znajdujących się w pobliżu Goduszyna, w przeszłości bardzo często odwiedzanym przez mieszkańców Jeleniej Góry, jak i kuracjuszy przebywających w Uzdrowisku Cieplice. Najbardziej wybitną formacją skalną, znajdującą się w partii szczytowej Skalicy są granitognejsowe Popielowe Skały (Popelstein), mierzące fragmentami do 15 m wysokości. Popielowe Skały do 1945 r. stanowiły pomnik przyrody i były miejscem, często odwiedzanym przez turystów z Jeleniej Góry oraz kuracjuszy z Cieplic Śląskich Zdrój. Działo się tak za sprawą zbudowania na szczycie Popielowych Skał turystycznej platformy widokowej, z której można podziwiać panoramę Karkonoszy – dodał regionalista. Wyprawa zakończyła się na boisku przy ul. Goduszyńskiej, gdzie uczestnicy rozpoczęli zabawę w ramach festynu „Baw się z nami, sąsiadami”.

Już w najbliższą sobotę chętni na kolejną wyprawę mogą pojawić się o godz. 11:00 przy basenie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze (ul. Lwówecka). - Trasa prowadzi szlakami, które zostały wytyczone przy współudziale Stowarzyszeniem Goduszyn. Spotykamy się przy Bramie KPSW obok basenu w Jeleniej Górze, następnie docieramy do punktu widokowego na górze Gapy. Trasa prowadzi następnie do ruin zamku zbójnickiego, przez Perłę Zachodu, Górę Siodło. Schodzimy z trasy zgorzeleckiej (bar) i dalej na szczyt Góry Godzisz, z którego schodząc docieramy do miejsca o nazwie Szańce Szwedzkie, gdzie widoczne są pozostałości dawnych elementów fortyfikacyjnych. Z tego miejsca udajemy się w kierunku miasta, gdzie wędrując wzdłuż rzeki Kamiennej i dalej ulicą Groszową docieramy do centrum Jeleniej Góry. Zatrzymujemy się w Palarni Kawy Aromacafe, posilając się wyśmienitą kawą lub herbatą. Dla każdego uczestnika przewidziany rabat. W rejonie ul. Groszowej zwracamy uwagę na dawną posiadłość kupiecką Buchsa – opisuje trasę Eugeniusz Gronostaj. Udział jest bezpłatny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
981
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group