Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6573
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wycieczka do Rozpadliska

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 27 maja 2019, 8:02
Aktualizacja: Środa, 8 lipca 2020, 7:27
Autor: Sowa
Fot. Sowa
To wycieczka dla osób lubiących zwiedzać atrakcje, które znajdują się poza utartymi szlakami turystycznymi. Chciałem państwa zaprosić na spacer w nieszablonowe zakamarki Kotliny Jeleniogórskiej i Pogórza Karkonoskiego.

Droga nie jest zbyt wymagająca, można ją odbyć pieszo lub na rowerze. Polecam tę trasę szczególnie całym rodzinom, które lubią spędzać czas aktywnie, a może zdecydują się na nią osoby, które wypoczywają w naszej okolicy, np. kuracjusze.

Start eskapady w miejscu ogólnie dostępnym dla wszystkich, z pętli autobusowej MZK ”Osiedle XX-lecia”. To miejsce jest świetnie skomunikowane z Jelenią Górą i Podgórzynem za pośrednictwem autobusów linii nr 6 i 4. Można tu także przyjechać swoim samochodem i zostawić go na parkingu, aby odetchnąć od „czterech kółek”.

Początkowo zaczynamy od wędrówki drogą asfaltową do OW „Dąbrówki”. Trasa wiedzie w bezpośredniej bliskości Stawów Podgórzyńskich, stąd można się spodziewać wizyty ptaków, które żerują w okolicy, stanowi to dodatkową atrakcję tego spaceru. Mnie się udało spotkać m.in. czaplę siwą i bociana białego.

Kierujemy się dalej wzdłuż ogrodzenia i okrążamy teren na wygodną drogę szutrową w kierunku Podgórzyna. Trasa spaceru wiedzie okazałą aleją dębową w kierunku południowym. Po prawej stronie w krajobrazie pojawia się dominujący nad okolicą Zamek Chojnik. Na krańcu alei drzew znajduje się ławeczka, z której przy dobrej widoczności można podziwiać okazałą panoramę Karkonoszy.

Kierujemy się w lewo wzdłuż rzeki Podgórnej trochę wyboistym szutrem. Wychodzimy koło nowej szkoły na drogę asfaltową do Podgórzyna. Jest to niebezpieczny odcinek, musimy go pokonać poboczem, bo nie ma tu jeszcze chodnika. Przechodząc na drugą stronę ulicy koło restauracji „Nad Stawami” warto podnieść wzrok do góry wypatrując bocianiego gniazda.

Skręcamy w prawo, w ulicę Żołnierską do centrum wsi mijając po drodze m.in. kościół parafialny św. Trójcy,
UG Podgórzyn oraz kościół NMP. Tutaj można zrobić sobie przerwę (spacerując z dziećmi) w wycieczce skręcając w lewo w ul. Bojki. Znajduje się tu plac zabaw z wygodnymi stołami na II śniadanie.

Wracamy na ul. Żołnierską kierując się w górę ulicy. Ciekawostką są stare słupy trakcji tramwajowej podtrzymujące współczesne oprawy oświetleniowe. Po kilkunastu minutach spaceru chodnikiem docieramy do skrzyżowania ulic, gdzie skręcamy w lewo. Z daleka widać na Skwerze Seniora ustawiony symbol herbu gminy Podgórzyn – muflona. Miejsce popularne do fotografowania, jednak na zwierzaka nie wolno wchodzić!

Przy okazałym dębie kierujemy się do góry. Idziemy stromą drogą, aż do charakterystycznego drogowskazu, gdzie skręcamy w prawo na boczną ścieżkę, która zaprowadzi nas do Rozpadliska. W ostatnim czasie udało się ponownie udostępnić to miejsce przybywającym w Karkonosze.

Rozpadlisko to geostanowisko nr 99 otuliny KPN. Grupa skalna położona na prawym brzegu Podgórnej, nazwę zawdzięcza głębokiej na ok. 7m i długości 30 m szczelinie skalnej. Ta ciekawostka geologiczna jest dostępna z góry (drewniane barierki) jak i od dołu (drabinka i wykute w granicie schody). Kiedyś była to główna atrakcja Podgórzyna, dobrze, że ponownie można ją zwiedzać. Warto poświęcić kilkanaście minut na eksplorację tego miejsca.

Ostatnim punktem wycieczki jest dojście do Podgórzyna Górnego, popularnej Skałki, gdzie znajduje się tramwaj, a obecnie przystanek autobusowy. Stąd wracamy „4” do pętli „Osiedle XX-lecia” skąd wracamy „6” do J. Góry. Zmotoryzowani skorzystają ponownie ze swojego auta zostawionego na parkingu.

Trasa liczy 7 km. Wprawnym turystom zajmie to pieszo mniej niż 2 godziny, rodzinom około trzech. Na rowerze będzie to niecała godzina.
źródło: Triverna

Twoja reakcja na artykuł?

42
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Tymcio 27-05-2019 21:47
Co do tego rozpadliska, to trzy lata wstecz ja z żoną poszliśmy tam by wyczyścić ten teren z liści, było ich tyle że nie było nawet widać kamiennych schodów. Dobrze że znalazł się ktoś kto o ten teren zadbał. Niestety krew mnie zalewa jak w tym miejscu gdzie był punkt widokowy wszystko jest zarośnięte samosiejkami. Mogę za darmo oczyścić ten teren tylko proszę o pozwolenie. A tak w ogóle to gmina jest zainteresowana rozwojem pod względem turystyki? Bo takich miejsc jest cała masa ale wszyscy mają to 4 literach.
~Jan 27-05-2019 21:57
Tymcio! Dzięki za to co robisz. Tak trzymać. Pozdrawiam
~Tymcio 27-05-2019 22:02
Zapomniałem dodać że w Podgorzynie znajdują się MEGA parki z alejkami spacerowymi z pięknymi punktami widokowymi na alejkach są ławki a na skałach barierki by turysta mógł podejść blisko nich i podziwiać super widoki. To wszystko jest ale jest małe ale, w gminie nie są zainteresowani rozwojem turystyki i to wszystko zaroslo samosiejkami, zlomiarze zrobili swoje. WSTYD Niemiec płacze jak przyjeżdża w te rejony i wchodzi do lasu. Tak się składa że są to najmniejsze koszta w promocji turystyki. Co ja piszę, przecież urzędnik nie będzie zainteresowany p...lami, dla niego jest ważniejsze fotel i to co mu tam wpłynie, a reszta to drugorzędna sprawa.☹️☹️☹️
~ping-pong 27-05-2019 22:18
do: ~Tymcio (22:02)
W ostatnich latach włodarze oczyścili jedynie Gapę i na nowo odkryli dawną ścieżkę poetów z punktem na Trafalgarze - ciut mało, reszta - niedawno jeszcze dostępna choć od lat zarośnięta - leży pod zwalonymi przez wichury drzewami, tym nikt się już nie interesuje. Tymcio, piszesz o parkach w Podgórzynie, możesz podrzucić szczegóły?
~Tymcio 27-05-2019 22:33
do: ~ping-pong (22:18)
Od Śnieżki do przystanku Podgórzyn Skalka, po obu stronach rzeki, tylko że to już zatarte ślady, lepiej widoczne są nad tym tramwajem w tym lesie nad skałami
~ping-pong 27-05-2019 23:06
do: ~Tymcio (22:33)
To ten szlak po drugiej stronie rzeki prowadzący do początku drogi pod Reglami?
~Tymcio 27-05-2019 22:13
Uczepilem się gminy Podgórzyn ale problem jest, leży w całym Powiacie Jeleniogórskim a nawet i dalej. Nie wiem czy to choroba urzędnika czy lenistwo wszystkich mieszkańców mieszkających w tych okolicach. Ale mamy przepiękne tereny lecz to wszystko jest zdewastowane. Chmara turystów przyjeżdża w główny masyw Karkonoszy KPN się wkurza nic dziwnego a tu na dole to wszystko jest zapuszczone. Co ciekawe są to najtańsze koszta, wycięcie samosiejek lub paru drzew, postawienie ławek, barierek, tablice z mapami i słupy z drogowskazami by zaciągnąć tam turystę nic więcej. Reszta przyjdzie sama, turystów będzie więcej i Karkonosze odetchną. Tylko że, no właśnie.
~H. 27-05-2019 23:22
Udostępnienie Rozpadliska to społeczna praca. Moja i grona znajomych. Cieszę się, że to miejsce jest odwiedzane. Z wycinką nie jest tak łatwo. Ale przy deklarowanej pomocy chętnie zabierzemy się za wyczyszczenie chociaż z samosiejek. Jeśli Tymcio chcesz pomóc, a takich osób jest niewiele w Podgórzynie, to chętnie wspólnie podziałamy :)
~devil 28-05-2019 16:05
Jakaś mapka by się przydała :)
~miejscowy turysta 28-05-2019 18:52
Proponuję aby na łamach Jelonki stworzyć zakładkę gdzie każda z gmin karkonoskich opisze swoje atrakcje turystyczne z podziałem na miejscowości. Zapewne pojawi się wiele ciekawych komentarzy z których urzędnicy dowiedzą się o ciekawych miejscach. Jeżeli urzędnicy będą mieli wszystko w ... to trudno, przynajmniej my, okoliczni mieszkańcy dowiemy się o ciekawych miejscach. W zakładce tej widoczne było by zaangażowanie (lub jego brak) urzędników mających promować dany region. Mapka z usytuowaniem ciekawych miejsc jak najbardziej wskazana. Dzięki "Tymcio", muszę zobaczyć te Rozpadlisko.
~Małpka 29-05-2019 8:35
Pinio ogarnij się.
rymcycymcy 29-05-2019 9:19
Lubię zwiedzać rozpadliska ! :) ...to też chętnie odwiedzę. Czy ktoś ma współrzędne do nawigacji ...żeby łatwiej trafić ? :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group