Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 3141
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wyciąganie „dołka” z dołka

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 7 kwietnia 2008, 7:47
Aktualizacja: Wtorek, 8 kwietnia 2008, 7:44
Autor: Angela
Fot. Angela
Grupa ludzi chce zagospodarować zabobrzański dołek i wybudować w nim plac zabaw dla dzieci. Teraz miejsce przypomina melinę. Ale na razie miasto musi odzyskać plac. Nie jest wykluczone, że grunt zostanie wydzierżawiony na lokal.

Kiedy w latach 70. zbudowano przy ulicy Różyckiego kort tenisowy, który szybko zyskał nazwę „sportowy zabobrzański dołek”, nikt z mieszkańców nie spodziewał się, że po trzydziestu latach sięgnie dna.

Opuszczonym miejscem kilka lat temu zainteresował się dzierżawca, który urządził w nim tor gokartów. Było też tu lodowisko, które podczas śnieżnej zimy 2005/06 robiło furorę. Później powstał pub.

Wtedy sąsiedzi rozpoczęli wojnę z jego właścicielem. Nie zgadzali się, by pod ich oknami oraz w okolicach szkoły i przedszkola działał taki przybytek. – Wyrzucano gdzie popadnie puszki i butelki. Bywalcy lokalu załatwiali się na skwerku i pod blokami – mówią zabobrzanie. Nie pomagały reprymendy straży miejskiej i policji.

– Kiedy występowaliśmy z wnioskiem do prezydenta o zamkniecie tego baru, pan prezydent tłumaczył nam, że miasto obowiązuje umowa dzierżawy, której nie może zerwać. Teraz skończył okres umowy i w dalszym ciągu dołek przypomina melinę. Mieliśmy spore kłopoty z odebraniem tej nieruchomości dotychczasowemu dzierżawcy -– tłumaczy Jacek Praszczyk, zastępca naczelnika Wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami UM w Jeleniej Górze.

Sprawa niemal nie trafiła do sądu, ponieważ dzierżawca odwoływał się od decyzji prezydenta, nie reagował na pisma ponaglające oddanie nieruchomości. Teraz jednak widzimy, że zaczął to wszystko porządkować. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni odbierzemy tę nieruchomość i wówczas komisja rozwoju zaproponuje dalsze jego przeznaczenie, które przedłoży prezydentowi.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie władze miasta mają zdecydować czy w dalszym ciągu będzie to wydzierżawione na punkt usługowo-handlowy czy na rekreacyjno-sportowy.

Takich rozterek nie mają natomiast sami mieszkańcy. Oni chórem opowiadają się za wybudowaniem na tym miejscu placu zabaw. – Do naszego przedszkola codziennie przychodzą rodzice z dziećmi i proszą o wpuszczenie ich na teren naszego placu zabaw, bo na Zabobrzu brak takich miejsc – mówi pan Piotr z przedszkola Kacperek.

Pana Piotra popiera również duża grupa rodziców, którzy jeszcze nie składali żadnych pism do urzędu miasta w tej sprawie, bo nie wierzą, że sami mogą coś w tej sprawie zdziałać. – Jedna osoba złożyła wniosek z propozycją postawienia tu placu zabaw. Prezydent odesłał pismo, z którego nic nie wynika, same ogólniki – mówi nam jeden z mieszkańców.

Zastępca prezydenta miasta Jerzy Łużniak zaprzecza jednak przekonaniu mieszkańców. Jak mówi, do tej pory nie rozważano takiego pomysłu na zagospodarowanie tego placu, bo nikt z takim pomysłem nie wystąpił. – Nie wykluczone jednak, że gdyby taki postulat został złożony na ręce pana prezydenta przez mieszkańców, taki plac zabaw mógłby tam powstać – mówi wiceszef miasta.

Teraz, gdy taka propozycja padła już oficjalnie, mieszkańcy trzymają Jerzego Łużniaka za słowo i liczą na to, że władze naszego miasta plac zabaw wezmą poważnie pod uwagę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~madziaaa 7-04-2008 9:31
Bardzo dobre miejsce na plac dla dzieci - dolek jest obszerny i bardzo widoczny z kazdej strony, tak ze rodzice mogliby obserwowac swoje pociechy z laweczek naokolo placu :) oczywiscie gdyby takowe rowniez powstaly
~Urzędnik 7-04-2008 9:36
Szkoda. że mieszkańcy z takimi postulatami nie występowali w czasie ustaleń, a potem zatwierdzania już obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego dla Zabobrza! W tym miejscu zgodnie z zapisami planu (po debatach publicznych z udziałem tych co ich interesowało!) przewidziany jest obiekt handlowo usługowy (wysokość od dwu do czterech kondygnacji). Oznaczenie na planie 4U. Aby w tym miejscu można było prowadzic jakiekolwiek prace to muszą być one zgodne z tymże planem. Jeżeli będzie wola radnych Rady Miejskiej to należy doprowadzić do zmian planu w tym miejscu!
dziadek 7-04-2008 10:24
Całkowicie popieram pomysł powstania w tym miejscu placu zabaw dla dzieci. Miejsc picia piwa mamy dosyć w mieście. Jest tylko mały problem. Z wydzierżawienia placu są pieniążki dla miasta a z placu zabaw nie i jeszcze trzeba by było je wydać by ten plac zabaw powstał.
dziadek 7-04-2008 10:33
Obiektów handlowych w naszym mieście mamy już chyba dosyć. Po starej Biedronce jeszcze jest nie zagospodarowane miejsce.Plany zagospodarowania nazywają się dlatego planami,że można je zmieniać i bardziej przydatny byłby plac zabaw niż sklepy których w tych okolicach jest już chyba wystarczająco dużo.
~hahaha 7-04-2008 10:56
Tak tak myślicie ze tam powstanie coś dla ludzi pfffff Paranoja właściciel dołka prowadził lodowisko , Speedbola i Golfa O tym zapominacie ..... Mało tego ktoś juz w łape dał i Pewnie przejmie teren I nie łudzcie sie ze powstanie w tym miejscu coś dla dzieci .... !!!!!!!
~jo 7-04-2008 11:27
a wiecie co będzie zbudują plac zabaw żeby te młoty którym dołek z barem przeszkadzał mogły pieski wysadzać w piaskownicach,a wieczorkami pijaczki wygodnie z winkiem siedzieć i tłuc tam butelki m chce placu zabaw ,ale jak to rozwiązać
~Z. 7-04-2008 11:31
No tak....Po co miasto ma się rozwijać...Lepiej pozamykać co się da ...Po co wesołe miasteczko?Po co pkt.rekreacyjno -sportowe?Po Wszędzie można zrobić domy starców i place zabaw....A co dla osób w wieku lat około 20? Pewnie - lepiej żeby wyjechali do innych miast...W koncu to tylko studenci...Co z tego ,że wszystkie miasta walczą o studentów , jak Jeleniej oni są niepotrzebni...Wstyd mi miasta , w którym się urodziłem i które kocham....
~pablo 7-04-2008 11:36
a dlaczego nasi urzednicy tylko czekaja az mieszkancy cos zaproponuja, przeciez od tego sa zeby wlasciwie gospodarowac wolnymi miejscami w miescie. czy naprawde nie widac ze w jeleniej nie ma zadnego miejsca gdzie mozna pojsc z malym dzieckiem zeby sie pobawilo (oprocz zalosnych piaskownic i hustawek na zabobrzu z przed 25lat). oczywiscie o braku innych miejsc rozrywki jak basen, fajne kino, kregielnia itp. to juz nie wspominam najwyrazniej boli myslenie naszych urzednikow.
~m 7-04-2008 12:15
czas najwyzszy zmienic stan dołka. Załosny widok soba przedstawia.
~Mieszkaniec Zabobrza 7-04-2008 12:18
ZAORAĆ I MARKET POSTAWIĆ - I JUŻ PROBLEM Z GŁOWY. To najprostsza decyzja ratusza zero wysiłku, a ludziska niech siedzą w domach zamiast łazić po Zabobrzu - bo tak naprawdę to nie ma gdzie naste spokojnie ,,, na ławce posadzić - bo naokoło same markety. Zaorać niech nic NIE będzie.
~xxx 7-04-2008 12:36
HAHHAHAAA już to widzę jak miasto taki łakomy skrawek ziemi "zmarnuje" pod plac zabaw plac pójdzie pod młotek za duże pieniądze i pewnie powstaną kolejne mieszkania
~:) 7-04-2008 13:41
Tor KARTINGOWY był najlepszy i szkoda ze juz nigdy go nie zobaczymy w tej zawalonej mułem jeleniej :/
~Diablica 7-04-2008 15:18
To miejsce nie było by meliną przez wrednych ludzi. Może nikt nie wie, że kiedy było lodowisko ktoś komu się to nie podobało posypał jedną stronę solą. Był też podpalony. A teraz to ludzie rozkradają niszczą i nie mają szacunku dla niczego i nikogo. Właściciel włożył w to wiele pieniędzy i wysiłku żeby zrobić coś dla ludzi żeby mieli gdzie przyjść pobawić się i spędzić miło czas.
kazimierzp 7-04-2008 17:22
@pablo! Mylisz pojęcia! Urzędnicy są jedynie wykonawcami woli radnych! To radni uczestnicząc w różnych spotkaniach z mieszkańcami, otwartych debatach, dyskutując z projektantami planów okreslają, a następnie uchwalają plany zagospodarowania przestrzennego! Jeżeli jakieś środowisko ma swoich rzeczywistych przedstawicieli w Radzie Miejskiej to oni walczą o takie zapisy aby zadawalały mieszkańców ze swojego regionu. Muszą jeszcze przy tym przekonać większość Rady do swoich racji! Po uchwaleniu planu wtedy staje się on prawem miejscowym i urzędnicy muszą zgodnie z tym prawem postępować. Dlatego dopóki radni nie zmienia zapisów planu to żaden urzędnik nie da zezwolenia na działania w tym "dołku" które nie będą zgodne z tym prawem! Nawet jeżeli tym urzędnikiem będzie Prezydent Miasta!
~_rymcycymcy___ 7-04-2008 17:42
Ja bym też wolał huśtaweczki. Lubię się pobujać w czasie degustacji ;)
~krakers 7-04-2008 19:47
Myślę,że chcą w tym miejscu wybudować hipermarkert. Wszystko to ściemianie ludzi . Niech chopaki budują .
~zabobrzanie wdzięczni radnym 7-04-2008 21:05
Żądamy nowego hipermarketu, bo Bidrony już sie nam znudziły. Może jakiegoś francuza tym razem prosimy, prosimy.
piipi 7-04-2008 21:37
...bujac sie na...drewnianym koniku - to jest fajna zabawa !!.~Mocherowa mozna...tam spotkac.
gosiula281 7-04-2008 21:39
Jestem pod wrazeniem!!!Nie wierze w te obiecanki plany itd..Stale cos planuja ,a gdzie ta budowla na Kilinskiego?Umieja tylko banki, koscioly i markety budowac, ale miejmy nadzieje!!
~tommy 7-04-2008 23:01
Postawcie nowy superhipermarket! Bo tak ich mało w Jeleniej Górze. Nie ma gdzie zakupów zrobić, nie ma gdzie spędzać wolnych chwil... Nowe, błyszczące, blaszane sanktuarium - tego nam trzeba!
~pan:) 7-04-2008 23:50
to jest mój plac i go kurde nieoddam:(
~a 8-04-2008 0:34
<i> i nawzajem :-) </i>
Hava Nagila 8-04-2008 1:23
KOSCIOL postawic , to jest pomysl .Albo klasztor lepiej . W poblizu jak na lekarstwo kosciolow a tym bardziej klasztorow .
piipi 8-04-2008 9:54
..do - [~Haya Nagila..]....myslisz,jak...ZAGUBIONY ~Jelonkowy !!.~Klasztor jest dobrym lekarstwem do myslenia.
~xD 11-01-2009 15:11
Nic tutaj nie powstanie zobaczycie . No Moze ze za Kilkanascie lat.Nielepiej poczekać na euro i wtedy wszystko zagospodarowac ??
~Krymek 27-04-2009 12:43
teraz to wam sie lyso zrobi . i co Zrobili OSK . Ja nie moge . Jakby w tym mieście jeszcze tego brakowało

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group