Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 4072
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Wyciąg na Kopę (w końcu) otwarty!

Piątek, 27 kwietnia 2018, 7:35
Aktualizacja: Sobota, 28 kwietnia 2018, 9:19
Autor: Przemek Kaczałko
Karpacz: Wyciąg na Kopę (w końcu) otwarty!
Fot. Przemek Kaczałko
Turyści spragnieni pięknych widoków mogą już skorzystać z wyciągu na Kopę, który został wczoraj (26.04) uruchomiony punktualnie o godz. 9:00. Nowa kolej linowa wyposażona jest w czteroosobowe kanapy oraz dwie gondole.

Wysłużony wyciąg krzesełkowy „Zbyszek” został zastąpiony nowoczesną koleją linową Bartholet. Dotychczasowa wartość przeprowadzonych robót to 35 milionów złotych i przedstawiciele MKL w Karpaczu szacują, że drugie tyle zostanie jeszcze zainwestowane.

- Za nami pierwszy etap. Mamy zgodę na naśnieżanie na samą Kopę, Złotówkę i Jana oraz poprowadzenie łącznika dla narciarzy z parkingu do dolnej stacji – powiedział Waldemar Draheim, dyrektor Miejskiej Kolei Linowej w Karpaczu. - Są też prowadzone rozmowy, aby wybudować duży zbiornik na rzece Łomnica. Zaangażowany jest też KPN i władze Karpacza – wszystkim nam zależy, aby cały ośrodek mógł być naśnieżany – dodał W. Draheim.

Start nowej kolei opóźnił się, ale najważniejsze, że obiekt oddano już do użytku i może służyć turystom. - Decyzja środowiskowa mówiła wyraźnie, że prace możemy prowadzić od września do końca lutego, czyli budowa odbywała się zimą. Mimo potężnego wsparcia ze strony Karkonoskiego Parku Narodowego - za co dziękuję – te sprawy się przedłużyły, pogoda popsuła nam szyki – wyjaśnia dyrektor Draheim.

Co ważne, czas jazdy poprzedniego wyciągu wynosił 20-30 minut, a nowy zabierze ludzi na Kopę w 7 minut! Do dyspozycji klientów jest 41 czteroosobowych krzesełek oraz dwie gondole. Przepustowość formalnie nie zmieniła się, bowiem podobnie jak w przypadku „Zbyszka” może być przewożonych 650 osób na godzinę, ale ta wartość przed remontem i tak nie była osiągana (niespełna 400 osób na godzinę jeździło).

Infrastruktura wokół nowego wyciągu jest jeszcze wykańczana, ale już teraz dzięki tej inwestycji ułatwiony dostęp w góry mają osoby niepełnosprawne, które gondolą wygodnie dostaną się na wysokość 1354 m n.p.m. Ceny za przejazd wzrosły – bilet normalny w dwie strony to koszt 45 zł (ulgowy 35 zł), sam wjazd 40 i 30 zł, a zjazd 20 zł. Przewidziane są również bilety dla grup szkolnych. Szczegóły na stronie MKL Karpacz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
146
Nigdy
23%
Rzadko
44%
Czasami
21%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group