Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9232
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wyciąć nie wyciąć, rozmawiać warto

Wiadomości: REGION
Niedziela, 20 grudnia 2009, 8:41
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 grudnia 2009, 7:56
Autor: jj
Fot. jj
Ważą się losy przydrożnych drzew między Kopańcem a Wolą Kromnowską. Protest części mieszkańców Kopańca, sołtysa i rady sołeckiej, powstrzymał pod koniec listopada, decyzję dyrekcji Zarządu Dróg Powiatowych i wójta gminy Stara Kamienica o wycięciu ponad stu drzew. Na spotkaniu w gminie i po wizji lokalnej, dopuszczono możliwość pielęgnacji drzew i czyszczenie poboczy przez mieszkańców Kopańca. Decyzja na wycięcie ośmiu z ponad stu przydrożnych drzew jest ważna jeszcze do końca roku. Co do wycinki kolejnych potrzebna będzie opinia fachowców i zgoda samorządu.

Zdaniem dyrektora Powiatowej Dyrekcji Dróg Krzysztofa Sobały, trwające od kilku miesięcy, masowe wycinki przydrożnych drzew, podyktowane są wyłącznie względami bezpieczeństwa. - Tłumacząc się brakiem funduszy na pielęgnację drzew i poboczy, tnie się drzewa chore i zdrowe. Te rosnące tuż przy krawędzi i te rosnące kilka metrów dalej. Znikają na zawsze, urokliwe aleje, stanowiące element niepowtarzalnego krajobrazu Kotliny Jeleniogórskiej i okolic. Na pewno nie wszystkie z tych drzew zasługują na tak okrutny los – argumentują inicjatorzy ochrony i pielęgnacji zabytkowego drzewostanu.

Na początku grudnia, kilkuosobowa grupa mieszkańców Kopańca, wyczyściła z samosiejek ponad stumetrowy odcinek pobocza. Usunięto też z przydrożnych drzew kilkadziesiąt suchy i zwisających nad drogą gałęzi. Prace przerwały opady śniegu i silny mróz. – Tak naprawdę potrzeba dobrej woli, trochę ludzi sprzętu. Nie wszystko da się jednak wykonać jedynie silami mieszkańców. Do usunięcia naniesionej na jezdnię ziemi i odtworzenia rowów, potrzebny jest sprzęt – powiedział nam sołtys Kopańca Zbigniew Lipiński. Sprzęt według zapewnień dyr. Sobały, pojawi się w Kopańcu na wiosnę,

Tegoroczna batalia o drzewa to już nie pierwsza próba i wycięcia. Zakusy na przydrożne drzewa między Kopańcem a Wolą Kromnowską, po raz pierwszy przed kilku laty powstrzymał Krzysztof Podwiński, emerytowany lekarz i społecznik. Pod koniec listopada br. pilarzy powstrzymał w ostatniej chwil jego syn, Norbert Podwiński z zawodu leśniczy, właściciel farmy agroturystycznej. Za pierwszym razem Podwiński senior nagłośnił sprawę planowanej wycinki ponad stu drzew, spotkał się z wójtem gminy Stara Kamienica i wynegocjował decyzję ratującą urokliwą aleję. Deklaracje ochrony przydrożnego drzewostanu, wójt potwierdził potem publicznie, na zebraniu wiejskim w Kopańcu.

Tym razem Podwiński junior, natychmiast zadzwonił do sołtysa Kopańca, a ten o niczym niepoinformowany, natychmiast ruszył do gminy by powstrzymać wójta. Podobnie zareagowała radna z Chromca Katarzyna Andrzejewska. – Nie może być tak, żebym nie wiedział, co dzieje się we wsi –argumentuje sołtys Kopańca Zbigniew Lipiński. Mimo zapewnień o odwołaniu wycinki, nie wszyscy czuli się w pełni uspokojeni. - Do wieczora nie byliśmy pewni, czy wójt, aby na pewno wstrzymał wycinkę. Pilarze stali w Woli Kromnowskiej jeszcze blisko dwie godziny – mówi Piotr Kurowski, szef Stowarzyszenia Kopaniec, jeden z sygnatariuszy listu intencyjnego do wójta.

Apelujący prosili w nim o spotkanie i rozmowy w sprawie pielęgnacji drzew i pobocza niespełna dwukilometrowego odcinka drogi. Ostatniego w okolicy, gdzie uchowały się jeszcze dawne nasadzenia. – Wyciąć zawsze można. To ostateczność. Chodzi o to, żeby nie stawiać nas przed faktami dokonanymi. Chcemy mieć możliwość rozmowy o tym, co nas bezpośrednio dotyczy. Przecież nie można wszystkiego tłumaczyć brakiem pieniędzy – argumentuje Norbert Podwiński.

To już drugi, budujący przypadek, udanego działania mieszkańców gminy Stara Kamienica. Pierwszy raz chodziło budowę kopalni skalenia. Wtedy mieszkańcy, wójt i rada gminy opowiedzieli się za swoją wizją rozwoju gminy. Zapisaną w statucie gminy i mówiącą o rozwoju z wykorzystaniem walorów krajobrazowych. Wolą mieszkańców, otwarcie odkrywkowej kopalni, bezpowrotnie degradującej krajobraz i będącej zagrożenie dla zasobów wody dla Starej kamienicy, zostało powstrzymane. Wszelkie kolejne działania w tym kierunku są stale obserwowane i uprzedzane.

W przypadku próby wycięcia starej alei, ostatniej już w najbliższej okolicy, mieszkańcy po raz kolejny pokazali, ze chcą mieć wpływ na to, co dziej się w ich gminie. Chcą rozmawiać, spierać się, ale chcą współuczestniczyć w kształtowaniu otaczającej ich rzeczywistości. Podjęcie rozmów dobrze rokuje na przyszłość, a podjęte ustalenia, otwierają lokalnym społecznościom możliwość do wspólnego działania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~ABE 20-12-2009 9:27
Tak ciężko sprawdzić jak ma na imię osoba pełniąca funkcję publiczną? http://powiat.jeleniogorski.sisco.info/?id=1038
~jp 20-12-2009 9:28
A kto zadecydował i czym uzasadniał wycięcie wszystkich drzew przy drodze między Sobieszowerm a Pakoszowem? Chyba nie względy bezpieczeństwa zadecydowały o wycięciu drzew rosnących za rowem? Ciekawe do kogo trafiły pieniądze uzyskane za drewno?
~jp 20-12-2009 10:55
Nie wiem dlaczego, ale coś rozmnaża mój post (wysłany raz). Proszę moderatora o usunięcie tych powtórek zaśmiecających forum. pozdrawiam
~pytanie dnia 20-12-2009 12:43
czy w gminie stara kamienica rządzi dalej wółjt czy już ekolodzy?
~manik 20-12-2009 13:44
Według mnie wyciąć te drzewa które stwarzają największe zagrożenie
~jj 20-12-2009 13:56
Sprawdziłem, poprawie, a za pomyłkę dyrektora Kszysztofa Sobałę przepraszam.
~kopan 20-12-2009 14:32
Pewnie że wycinać,będzie mozna za grosze kupić troche drewienka jak to zwykle bywa przy takich akcjach
~do jp 20-12-2009 15:32
Zadecydowały względy widokowe: teraz mamy z drogi piękną panoramę Chojnika, Karkonoszy i dużej części Kotliny Jeleniogórskiej. Z korzyścią zarówno dla turystów, jak i samych mieszkańców.
~zxx 20-12-2009 15:50
Obrońcy drzew a ile to w swym życiu poadziliście drzew jak nie macie gdzie to zgłoście się do najbliższego nadleśnictwa. Co takiego obrońce przyrody łączy z przyrodą zielona pietruszka kupiona na FLOŻE.
~do jp 20-12-2009 15:56
A w sprawie pieniędzy proszę nie wnikać. Bowiem, jak słusznie kiedyś zauważył pewien inteligentny człowiek, nie ma niewinnych, są tylko nieprzesłuchani.
~ul 20-12-2009 15:58
Wylądujesz na drzewie, to jeśli przeżyjesz będziesz inaczej ćwierkał w necie. Trzeba się stuknąć w bańkę aby zmądrzeć.
~synekurka 20-12-2009 16:33
a gdzie priorytety ----- dziedzictwo kulurowe zrównoważony rozwój harmonia estetyka ład przestrzenny zdrowy rozsądek jeszcze trochę jeszcze chwilka a nie pozwolicie nam żyć ? ! ! ! autka powyżej pięciu lat są przecież już stare i niebezpieczne wycofać je z ruchu razem z nami wszystko można doprowadzić do absurdu siedzcie w domu tam bezpiecznie ========================= ----------------------------------------------------------------
~bobas 20-12-2009 16:51
Popieram zxx dac ekologom lopaty sadzonki wyznaczyc teren i niech sie wreszcie wykaza ze nie tylko potrafia na niby byc obroncami przyrod w gatce a wieczorem w piecu pala plastik i inne swinstwo
~gjkbgkjgbjkgbkj 20-12-2009 19:06
drzewa przy drodze nalezy wyciąć. Stanowią zagrożenie dla kierowców i tyle. Oczywiście zaraz odezwą się ci którzy uważają, że to bezmyślnośc kierowców powoduje zagrożenie. I będą mieli rację. Tyle, że ludzie zawsze byli , są i będą bezmyślni. Tu nic nie poradzimy. Ale możemy choc trochę poprawic bezpieczeństwo wycinając przydrożne drzewa. Byc może utratuje się w ten sposób jakis \"bezmyslny \" człowiek. Bo jak na drzewie ląduje młody człowiek to jego bezmyslność traci znaczenie, szkoda poprostu człowieka. A Państwo ekolodzy niech posadzą sobie wokól swojego domu las. ot tyle. Szkoda, że żabki, ptaszki, rybki, krzaczki są ważniejsze od bezpieczeństwa ludzi.
~extrema 20-12-2009 19:29
Drzewa precz na 30m od szosy, linii energetycznych czy budynków. Las jest dla drzew, mogę nawet coś posadzić prosze bardzo. Co roku grabię ponad tonę liści, żołędzi i kasztanów, do kubłów się nie mieści, spalić nie wolno a jeszcze muszę sprzątać ulicę miejską. Popatrzcie na stare zdjęcia JelGóry , jak ładnie było bez kęp tych chabazi a teraz nawet koło grzybka problem z przetrzebieniem lasu aby jakieś widoki były, to samo na Zakręcie Śmierci. Ja wiem jak wygląda konar na aucie podczas jazdy, życzę tego pseudoobrońcom przyrody. A Człowiek to nie przyroda ? ? ? ?
~wroc ---- 20-12-2009 20:27
do extrema A CZŁOWIEK TO PRZYRODA NIC NA TO NIE PORADZISZ kocham przyrode i nienawidze tych co mówią że człowiek to nie przyroda
~bq 20-12-2009 21:33
wszystko pięknie, ale po kiego wycinana są hurtem też te drzewa, które rosną za rowem? A poza tym zaraz miejsce drzew zastąpią tablice reklamowe, jeszcze bardziej ograniczające widoczność. Na trasie JG-Karpacz przed zjazdem na Kowary nalepione tam tego jak grzybów i na łuku wielkie G widać, zresztą na przerywanej, więc jak nic i tu zaraz zrobią podwójną ciągłą i do samej JG już nigdzie nie będzie można wyminąć lebiegę.
ebee 20-12-2009 22:04
Do EXTREMY. Rozumując po twojemu, trzeba by wyburzyć też wszystkie domy stojące bliżej niż 30 m od drogi, bo także zagrażją bezpieczeństwu. Twój dom jeśli stoi bliżej niż 30 m, wyburzył bym w pierwszej kolejności. A swoją drogą wszystkim zwolennikom wycinki drzew proponowałbym zająć sie swoimi posesjami, bowiem chylących się domów w tamtym rejonie nie brakuje . EBEE
ebee 20-12-2009 22:05
Do EXTREMY. Rozumując po twojemu, trzeba by wyburzyć też wszystkie domy stojące bliżej niż 30 m od drogi, bo także zagrażją bezpieczeństwu. Twój dom jeśli stoi bliżej niż 30 m, wyburzył bym w pierwszej kolejności. A swoją drogą wszystkim zwolennikom wycinki drzew proponowałbym zająć sie swoimi posesjami, bowiem chylących się domów w tamtym rejonie nie brakuje . EBEE
Smart 20-12-2009 22:17
Nie chcę rzucać nazwiskami więc tutaj, http://powiat.jeleniogorski.sisco.info/?id=1109 z inicjałami EB jest człowiek, który postawił sobie cel wycięcia - zlikwidowania wszystkich przydrożnych drzew. Powód? Filozofia, brak wiedzy, ignorancja, nadgorliwość... Co nie zmienia faktu, że zdrowe drzewa lecą pod piłę a drewno trafia za grosze do pieca. Smutne. A w myśl ustawy nie robią nic by zrekompensować ilość nowych sadzonych drzew.
~346 20-12-2009 22:55
Do bg: co ci przeszkadzają tablice reklamowe i podwójna ciągła w wymijaniu ? Bo mnie nic a nic. Noooo, chyyyba żeee możeee miałeś na myśli wyprzedzanie ? Tak cię nauczono że wymijanie i wyprzedzanie to jest to samo ? Takie wlaśnie som umiejętności i wiedza połowy sioferów na naszych drogach..
~Alfons. 21-12-2009 1:38
wyciąć !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Kierowca 21-12-2009 7:43
moim zdaniem wycinka drzew w DZIWISZOWIE sprawiła, że trasa Jelenia - Świerzawa jest dożo bezpieczniejsza niż wtedy, gdy jesiony wrośniete w asfalt zbierały swoje "żniwo". Poza tym, obecnie usuwane są pniaki i regulowane pobocza.Żyjemy w czasach cywilizacji, a główna ulica Dziwiszowa wyglądała beznadziejnie.Dziekuje w imieniu wszystkich mądrych i normalnych kierowców Zarzadowi Dróg i właścicielowi firmy wycinajacej za DOBRĄ ROBOTĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ekolodzy wąchajcie szambo.
Smart 21-12-2009 9:01
Tak czytam te posty to widzę że świadomość społeczeństwa jest żenująco niska. Skoro czyta się taki tekst i nie ma nic tylko "wyciąć" bez jakiejkolwiek próby podjęcia wytłumaczenia dlaczego albo opluwanie innych to gratuluję. Tak swoją drogą to niech ci, którzy za wycinką niech określą się co dalej? Wyciąć i co? Niech powiedzą inteligenci jak to będzie wyglądało i niech ruszą wyobraźnią. Powiedzcie jak to jest, że przy drodze prowadzącej do Gryfowa były całe rzędy drzew oddalonych od drogi, a teraz jest wszystko wycięte. Czy nie wiedzą, że zimą drzewa chronią przed nadmiernym nawiewaniem śniegu na drogę, rząd drzew w jakiś sposób wskazuje ciąg kiedy jest zasypana a latem cień drzew powoduje, że asfalt się nie nagrzewa a kierowcy nie czują zmęczenia nadmiernym gorącem co także prowadzi do wypadków? Gdzie tam, wyciąć i zalać betonem i asfaltem. Także uważam, że chore drzewa należy usunąć, ale zastąpić je nowymi nasadzeniami bardziej oddalonymi od drogi ale niech posadzą w to miejsce nowe a nie zostawiają gołe połacie terenu. Społeczeństwo musi najpierw dojrzeć do niektórych spraw.
~Też kierowca 21-12-2009 9:12
Pleciesz "Kierowca" To nie drzewa decydują o wypadkach tylko technika jazdy. Trzeba najpierw nauczyć się dobrze jeździć a potem mieć pretensje do drzew! Jest takie przysłowie: "złej baletnicy w tańcu przeszkadza rąbek spódnicy". Dla mnie ta niszcząca przyrodę wycinka drzew to śmierdząca sprawa. Zbyt ochoczo podejmuje się decyzje o niszczeniu jeleniogórskiej przyrody.
~manik 21-12-2009 11:13
Do SMART.Dzrzewa chronią przed śniegiem i dają cień w lecie ale ciekawe co byś Zrobił gdyby ktoś nagle zza zakrętu wyskoczył albo środkiem jechał? Można uciekać na pobocze jak Będziesz miał szczęście to nie trafisz w drzewo i może cało wyjdziesz z wypadku.Drzewa nalezy powycinać tam gdzie stwarzają zagrożenie bez względu na to czy daja cień czy nie....
~jeleniogorzanin 21-12-2009 12:14
Myślę, że dobrym pomysłem byłoby powycinać te drzewa dla bezpieczeństwa, a w zamian postawić takie same, ale ze styropianu. Wtedy byśmy upiekli dwie pieczenie na jednym ogniu: zachowany byłby krajobraz i większe bezpieczeństwo dla kierowców. pozdrawiam
~gjkbgkjgbjkgbkj 21-12-2009 16:04
CYTAT Pleciesz "Kierowca" To nie drzewa decydują o wypadkach tylko technika jazdy. Trzeba najpierw nauczyć się dobrze jeździć a potem mieć pretensje do drzew! Jest takie przysłowie: "złej baletnicy w tańcu przeszkadza rąbek spódnicy". Dla mnie ta niszcząca przyrodę wycinka drzew to śmierdząca sprawa. Zbyt ochoczo podejmuje się decyzje o niszczeniu jeleniogórskiej przyrody. Masz rację, nie drzewa decydują o wypadkach ale często technika jazdy. Radzisz by najpierw nauczyc sie jezdzic. Niestety ale na swiecie zawsze będzie wielu głupców, którzy będą słabo jezdzic i będą stwarzac zagrozenie dla innych. Ale jak taki głupiec zawiśnie na drzewie, albo spowoduje wypadek w którym jego ofiara rozwali się na drzewie, - to można sobie już tylko pogadać, co było przyczyną, kto zawinił. Napewno nie drzewo. NIE MNIEJ GDYBY GO NIE BYŁO ten głupiec mógłby zyć , jego ofiara mogłaby nie zginąć.
~znowu bzdury w artykule 21-12-2009 17:30
wycinane są drzewa przy drodze niszczące konstrukcję drogi, podnoszące asfalt (i te mogą być nawet zdrowe) oraz drzewa chore, za rowem wycinane są topole poniewaz są bardzo kruche, ich rozbudowany system korzeniowy potrafi wędrować w drenażach pól rolnych nawet 50m oraz jest wyraźny przepis na usuwanie topoli. Po za tym jest to już chyba 3ci artykuł o drzewach i zawsze są błędy chyba specjalne żeby poruszyć czytelników ponieważ na w/w odcinku drogi do wycinki zostało wytypowanych przez ZDP około 20tu najgorszych drzew a wspólnie z gminą zdecydowano o 8miu wiec pytam jakie 100!! po co ten pryzmat i krzywe zwierciadło dla ZDP??? TO JEST WŁAŚNIE PROPAGANDA - ostatni raz Panie redaktorze gratuluje!!!
~odnośnie postu z godz. 17:30 21-12-2009 20:35
~odnośnie postu z godz. 17:30 22-12-2009 0:59
Panie Redaktorze, dlaczego mój post z godz. 20:35 z zapytaniem do autora tekstu nie ukazał się? Czy zarzucanie autorowi nieobiektywności i proszenie go o wyjaśnienia to jest obrażanie lub wulgarny komentarz? W jaki sposób został złamany regulamin? Dlaczego w ten mało wyrafinowany sposób chronicie autorów przed krytyką, popierając w ten sposób nierzetelne dziennikarstwo? Jak to się ma w świetle tego co pan niedawno powiedział w wywiadzie, że w "Jelonce" nie ma cenzury? Czy doczekam się wyjaśnień?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group