Środa, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 8713
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wybudują pałac sprawiedliwości za 35 milionów złotych

Poniedziałek, 26 marca 2012, 7:38
Aktualizacja: Wtorek, 27 marca 2012, 8:00
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wybudują pałac sprawiedliwości za 35 milionów złotych
Fot. Materiały sądu – wizualizacje
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to za dwa lata zostanie otwarty nowoczesny budynek sądu rejonowego przy ulicy Norwida. Jak już informowaliśmy, na czas budowy wydziały gospodarczy, rodzinny oraz kuratorzy zostali przeniesieni do budynku byłej izby skarbowej na Wzgórzu Kościuszki.

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze ma trzy siedziby. Przy ul. Bankowej jest wydział archiwum i ksiąg wieczystych, które pozostaną w tym samym miejscu. Przy ul. Norwida działał wydział rodzinny i gospodarczy oraz kuratorzy. Te komórki zostały przeniesione na Wzgórze Kościuszki 2 do budynku dawnej izby skarbowej (w okolicy LOK-u) i tam będą funkcjonowały do zakończenia inwestycji. Aktualne numery telefonów to 75 7229202 (wydział rodzinny) i 75 7229210 (wydział gospodarczy). Przy al. Wojska Polskiego jest natomiast wydział cywilny i karny Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze, który zostanie przeniesiony do nowego kompleksu po jego wybudowaniu.

Pomysł stworzenia nowego obiektu na potrzeby Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze zrodził się już w 2007 roku, kiedy po analizie metrażu, jaki każdy pracownik powinien mieć w miejscu pracy. Wówczas okazało się, że dotychczasowe siedziby nie spełniają warunków i są niezgodne z przepisami.

W 2009 i 2010 roku przygotowywana była dokumentacja całej inwestycji. 17 sierpnia 2011 roku ogłoszono przetarg na roboty budowlane, w tym budowę nowego obiektu o powierzchni użytkowej 4478 m kw. i kubaturze 18,5 tys. m oraz przebudowie istniejącego zabytkowego budynku o powierzchni użytkowej 842 m kw. i kubaturze 3570m. W grudniu minionego roku rozpoczęto pierwsze prace.

- Wykonane zostało około 60 procent robót okołozimnych. Rozebrano również budynek garażowo-gospodarczy, wylano fundamenty. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, a całość ma się zakończyć w ciągu 48 miesięcy od chwili rozpoczęcia. Niewykluczone jednak, że prace zakończą się szybciej - już w 2014 roku. Obiekt będzie nowoczesny, wygodny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sale rozpraw będą klimatyzowane – zapowiada Danuta Kowal, dyrektor finansowa Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze.

Nowy budynek będzie miał wejście od ul. Mickiewicza. Będzie to obiekt nowoczesny, przeszklony, czterokondygnacyjny z podziemnym parkingiem dla pracowników (około 30 miejsc) i konwojów. W nim będą się też mieściły administracja, sale rozpraw, pomieszczenia techniczne, sekretariaty i cała infrastruktura.

Aktualna siedziba, zabytkowa rezydencja z przełomu XIX i XX wieku, zostanie kompleksowo zmodernizowana i będzie zcalona łącznikiem z nowym gmachem. Po zakończeniu inwestycji w nowym kompleksie będą funkcjonowały wydziały: gospodarczy, rodzinny, pracy, cywilny, karny i kuratorzy.

Osoby, które mają problem z dotarciem do obiektu na Wzgórzu Kościuszki, gdzie mieszczą się wydziały: gospodarczy i rodzinny, przy al. Wojska Polskiego mogą pobrać mapki z informacją jak dojść do nowej, tymczasowej siedziby wydziałów.

Do przetargu na roboty budowlane zgłosiły się cztery firmy, w tym z Miłkowa, Warszawy i Nysy. Dwie z nich zostały odrzucone z przyczyn formalnych. Przetarg wygrała firma Prefabrykat z Miłkowa, która zaoferowała cenę 19 mln 621 tys. zł. Jej konkurent, firma Skanska z Warszawy zaoferowała kwotę około 23 mln zł. Koszt całej inwestycji, włącznie z dokumentacją, to natomiast 35 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (108) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group