Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7985
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Wyborcze zmiany

Niedziela, 17 marca 2019, 6:03
Aktualizacja: Wtorek, 19 marca 2019, 11:18
Autor: Paweł Guszała
Polska: Wyborcze zmiany
Fot. Paweł Guszała
26 maja w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W tzw. międzyczasie zmieniły się niektóre wyborcze przepisy.

Zmiany weszły w życie 13 lutego za sprawą przepisów znowelizowanego kodeksu wyborczego. Najistotniejsze z nich dotyczą przebiegu samego głosowania.

Głosowanie będzie przeprowadzać tylko jedna komisja obwodowa – tłumaczy Agata Rycyk, dyrektor Delegatury Państwowej Komisji Wyborczej w Jeleniej Górze. - Nie jak w poprzednich wyborach do samorządu terytorialnego, kiedy były dwie odrębne komisje. Te dwie odrębne komisje pozostają na razie przy głosowaniu do samorządu terytorialnego na zakończenie kadencji. W pozostałych - do Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Senatu, na Prezydenta, będzie już tylko jedna.

Z punktu widzenia wyborców istotne są też inne zmiany w zakresie obwodowych komisji wyborczych.

Przepisy, które weszły w lutym pozwalają już wyborcy samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę do składu obwodowej komisji wyborczej. Takie zgłoszenie można złożyć we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie gminy. Jednak po takich kandydatów komisarz sięgnie powołując komisję tylko w sytuacji, kiedy będzie za mało kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze – kończy A. Rycyk.

Zgłoszenia kandydatów dokonuje się najpóźniej w 23 dniu przed wyborami. Warto zaznaczyć, że zmieniła się także wysokość diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Przewodniczący otrzyma 500 zł, zastępcy - 400 zł, a pozostali członkowie - 350 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

2
12%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
18%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
11
65%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
391
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group