Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 4845
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wszyscy za strajkiem

Czwartek, 21 marca 2019, 14:37
Aktualizacja: Piątek, 22 marca 2019, 6:47
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wszyscy za strajkiem
Fot. Przemek Kaczałko
Znamy już wyniki referendum w placówkach oświatowych w Jeleniej Górze. Dzisiaj (20.03) do Związku Nauczycielstwa Polskiego wpłynęły ostatnie wyniki i okazało się, że wszystkie placówki samorządowe odpowiedziały się za przystąpieniem do strajku z dniem 8 kwietnia br.

W jeleniogórskich placówkach referendum było przeprowadzane w dniach 15-20 marca 2019 r. Spośród 34 placówek (32 w Jeleniej Górze, 2 gminie Jeżów Sudecki) - wszystkie opowiedziały się za strajkiem.

Na 1908 uprawnionych - głosowało 1576 osób, co stanowi frekwencję na poziomie 83 procent - poinformowała nas Sylwia Gac-Sufleta, prezes ZNP w Jeleniej Górze (Wyniki głosowania w poszczególnych placówkach - w galerii zdjęć).

W odniesieniu do słów wypowiedzianych przez prezesa ZNP w Polsce (o groźbie braku promocji uczniów do następnej klasy) Sylwia Gac-Sufleta tłumaczy, że był to efekt wszystkiego, co się do tej pory wydarzyło.

Przeprosił za te słowa, bo na pewno nie chciał tego ująć w tym kontekście, tylko dać ministerstwu do zrozumienia, że determinacja środowiska jest bardzo duża - powiedziała prezes jeleniogórskiego ZNP. Wyniki referendum w skali całego kraju mają być znane 25 marca.

Przedstawicielka związkowców podkreśla, że nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni tak naprawdę nie chcą tego strajku.

Chcemy się porozumieć - to ostatnia szansa, żebyśmy sensownie rozmawiali z ministerstwem, premierem. Zyskują inne środowiska, a nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni - nie. Mamy nadzieję, że gdy 25 marca będą wyniki z całego kraju, ci ważniejsi na "górze" zobaczą, że to nie są żarty. Pierwsze egzaminy rozpoczynają się 10 kwietnia, a my rozpoczynamy strajk 8 kwietnia, a więc dajemy jeszcze szansę, aby nie doszło do strajku lub został przerwany np. we wtorek 9 kwietnia - mówiła S. Gac-Sufleta, której zdaniem zarząd główny ZNP jest gotowy na ussępstwa i kompromis. - Jeżeli czarno na białym ktoś nam pokaże, że daje np. 650 zł od razu, a od stycznia pozostałe 350 zł, to myślę, że możemy spokojnie negocjować - dodała szefowa związku.

Przystąpienie do strajku oznacza dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych brak zapłaty za dni, w których nie przystąpią do pracy, jednak część samorządów (związanych z opozycją parlamentarną) deklaruje chęć wsparcia protestujących.

Wysyłam do dyrektorów szkół podstawę prawną, dzięki której może nie dojść do potrąceń wynagrodzenia. Zakładam, że dyrektorzy zwrócą się do prezydenta z zapytaniem, możemy podpisać porozumienia i wówczas zostaną wypłacone wynagrodzenia zasadnicze - mówiła prezes ZNP, która liczy na wsparcie prezydenta Jeleniej Góry.
Jeżeli będzie to zgodne z prawem, będziemy chcieli, żeby to zostało zapłacone za czas strajku - tylko musimy to skonsultować z prawnikami, w jaki sposób można to zapłacić - odpowiada Jerzy Łużniak, który popiera strajk w oświacie.

Twoja reakcja na artykuł?

52
37%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
58
42%
Złości
26
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (130)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group