Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 7207
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wstyd na peronach

Niedziela, 24 lutego 2008, 8:10
Aktualizacja: 8:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wstyd na peronach
Fot. TEJO
Zgodnie z zapowiedziami niebawem ma rozpocząć się modernizacja dworca głównego w Jeleniej Górze. Pozostałe stacje w stolicy Karkonoszy są w tragicznym stanie i nie będą wyremontowane. PKP nie mają na to pieniędzy.

Nowy rozkład jazdy to więcej połączeń. Tam, gdzie do grudnia pociągi jeździły rzadko, teraz rozkład jazdy zapełnił się. Ale stacje i tak sprawiają makabryczne wrażenie wymarłych obiektów z katastroficznego filmu grozy.

Jelenia Góra Zachodnia to tylko jeden z przykładów. Jedynym nowym elementem jest właśnie rozkład jazdy pociągów, które zatrzymują się na peronach zrujnowanej stacji.

Nie ma nadziei na remont, bo kolei brakuje pieniędzy na tego rodzaju inwestycje. A dworzec jest coraz bardziej dewastowany: rzadko zaglądają tu patrole Straży Ochrony Kolei, za to wandali można spotkać częściej. Najbardziej rzuca się w oczy dzieło zniszczenia.

Dworzec zachodni był swego czasu ważnym punktem komunikacyjnym. Kiedy w 1945 roku Niemcy wysadzili w powietrze most na Dębowej Górze, z zachodniego odjeżdżały pociągi w kierunku Szklarskiej Poręby i Zgorzelca.

Czasy świetności gmach i jego otoczenie ma już dawno za sobą. Nie ma też recepty, jak przeciwdziałać postępującemu zniszczeniu i zaniedbaniu obiektu, który służy za melinę zdegenerowanym młodocianym wandalom i pijakom.

W podobnym stanie są inne dworce na linii Jelenia Góra – Szklarska Poręba. Niegdyś perełki architektury użytkowej, dziś nie przynoszą chluby okolicom Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group