Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 5608
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wspomnienie grozy sprzed 40 lat

Piątek, 21 marca 2008, 8:41
Aktualizacja: 8:42
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wspomnienie grozy sprzed 40 lat
Fot. Archiwum GOPR
20 marca 1968 roku lawina, która zeszła w Białym Jarze, pogrzebała 19 osób. Śnieg pędził z prędkością 200 km na godzinę przez minutę. Z wycieczki Niemców z NRD, Polaków oraz Rosjan uratowało się tylko pięć osób.

Makabryczne wydarzenia wspomina na swoich łamach Polska Gazeta Wrocławska. – 50 tysięcy ton śniegu przysypało 24 turystów: czterech Polaków, czternastu obywateli ZSRR i sześciu mieszkańców NRD. Do dziś nie ustalono przyczyn tragedii. Prawdopodobnie lawina zeszła samoistnie, a to, że w jej zasięgu znaleźli się ludzie, było zupełnym przypadkiem – pisze dziennik.

W poszukiwaniach prowadzonych głównie za pomocą łopat (nie było jeszcze nowoczesnego sprzętu) brało udział kilkuset ludzi; ratownikom GOPR pomagali żołnierze. Ostatnie dwa ciała wydobyto dopiero po tygodniu. Jednym z bohaterów akcji ratowniczej był Waldemar Siemiaszko, gospodarz schroniska Samotnia, który w latach 90-tych minionego wieku sam zginął w górach w wypadku samochodowym.

- Biały Jar jest bardzo niebezpiecznym miejscem. Prowadzący tamtędy czarny szlak zimą jest zamknięty, a turystom proponujemy inne trasy – informuje na łamach PGWr Maciej Abramowicz, naczelnik karkonoskiej grupy GOPR.

Z okazji bolesnej rocznicy w schronisku Strzecha Akademicka odbędzie się w przyszłym tygodniu spotkanie tych, którzy brali udział w akcji 40 lat temu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group