Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6474
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wspomnienia z Syberii opłatkiem i życzeniami okraszone

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 25 stycznia 2012, 8:26
Aktualizacja: Czwartek, 26 stycznia 2012, 8:08
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Moc noworocznych życzeń składali sobie wczoraj Sybiracy z koła Zabobrze i Centrum. Wręczone zostały odznaczenia i podziękowania za działalność na rzecz związków i pamięci Ofiar. Nie zabrakło sybirackiego hymnu i poezji, a spotkanie umilał śpiewem Zespół Sybiraków i Kresowiaków.

Na uroczystości obecny był prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który w imieniu jeleniogórzan złożył życzenia Sybirakom – Chciałby życzyć zdrowia, pomyślności i szczęścia. Pamiętam opowieści mojej śp. Babci, która 17 września 1939 r. została ewakuowana z Warszawy, cudem z dwoma córkami przeszła do Przemyśla i przekroczyła granice na Sanie, co ją uchroniło od wywiezienia w głąb ZSRR. Dziękuję za krzewienie polskiej kultury na naszych terenach i przypominanie młodym o tragicznych czasach spędzonych na Syberii – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Z Sybirakami podzielili się opłatkiem także: lider weteranów w Jeleniej Górze pułkownik w stanie spoczynku Edward Jakubowski, proboszcz parafii Matki Bożej Miłosierdzia i zarazem kapelan środowiska Sybiraków, ksiądz Józef Stec, a także dziekan jeleniogórski, proboszcz parafii świętych Erazma i Pankracego ksiądz Bogdan Żygadło, który został uhonorowany odznaczeniem przez członków kół sybirackich. Krzyże za zasługi na rzecz działalności Związku Sybiraków zostały wręczone także Jadwidze Kunickiej i Zbigniewowi Gaczyńskiemu.

Janina Myślicka, emerytowana nauczycielka, mówiła o swojej książce wydanej w ubiegłym roku , w której opisuje losy Sybiraków z Gminy Lwówek Śląski. Ponieważ wspomnienia te zostały zebrane głównie dla młodzieży, na jej podstawie stworzyła także scenariusz, który został zrealizowany przez uczniów z janowickiej szkoły. W wydawnictwie znalazły się zarówno wspomnienia żyjących Sybiraków, jak i wspomnienia o tych, którzy odeszli już z tego świata. Nie zabrakło autorskich wierszy jednej z Sybiraczek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~vera 25-01-2012 11:44
Babcia opowiadała mi co przeżyła i jak przeżyła na Syberii, opowiadała jak NKWD wywlokło w nocy dziadka i już go więcej nie zobaczyła, w wagonie towarowym wywieźli ją wraz z dziećmi na Syberię....
~Jork 25-01-2012 18:29
Moi rodzice także zaliczyli Syberię. To było piekło, nawet jak był 40 stopniowy mróz. Ja bym nie wytrzymał. A więc czapki z głów.
~Już czas 25-01-2012 19:23
Albo wywiozą nas na Sybir albo do roboty zagonią nas Niemcy .Oto nasza przyszłość.
~Jel.. 25-01-2012 23:43
szkoda tylko że jak zwykle zapomnieli zaprosić tych najstarszych Sybiraków ale to standard....
~123 26-01-2012 7:27
WIELKI SZACUNEK DLA TYCH TWARDYCH LUDZI BO I MOJA RODZINE WYWLWCZONO NOCA Z DOMU I WYWIEZIONO NA BIAŁE NIEDZWIADKI!!!JEST TAKIE ROSYJSKIE POWIEDZENIE Z TAMTYCH CZASOW---PAKUJ SANIE--- KAZDY WIEDZIAŁ CO TO OZNACZA!!!! WIELKI SZACUNEK DLA TYCH LUDZI

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group