Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 7007
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wspólne Miasto wzywa do walki z kryzysem

Poniedziałek, 2 marca 2009, 15:46
Aktualizacja: Środa, 4 marca 2009, 12:54
Autor: TEJO/Angela
JELENIA GÓRA: Wspólne Miasto wzywa do walki z kryzysem
Fot. TEJO
Przepędzenie dzierżawców targowisk, obniżka opłat targowych i promocja lokalnych firm – to część z haseł listu otwartego, który Robert Prystrom skierował dziś do władz Jeleniej Góry, związków zawodowych oraz mediów.

Lider Stowarzyszenia Wspólne Miasto wzywa włodarzy do wywiązywania się z obowiązku, który na nich ciąży i do zadbania o Jelenią Górę w momencie możliwej zapaści finansowej. Robert Prystrom najważniejsze zadania przedstawił w kilku punktach.

Postuluje, między innymi, zniesienie powierzenia obowiązku administrowania targowiskami miejskimi dzierżawcom, przekazując to zakładom gospodarki lokalowej. – Są tam specjaliści od zarządzania, którzy na koszt podatników ukończyli specjalne kursy. Utrzymanie dzierżawców kosztuje miasto zbyt dużo – mówi Robert Prystrom.

Kolejną sprawą, o której wspomina lider Wspólnego Miasta, to promocja lokalnych firm. – W warunkach specyfikacji przetargów z dużymi inwestorami powinien znaleźć się zapis uściślający, że pierwszeństwo przy obsłudze powstających inwestycji mają firmy z Jeleniej Góry i okolic – tłumaczy Prystrom. – Najczęściej zatrudniane są firmy spoza miasta lub duże koncerny i pieniądze idą w Polskę zamiast zostać tu – dodaje.

Robert Prystrom zaznaczył też konieczność wyłączenia ze zwolnień od opłat podatku od nieruchomości wielkopowierzchniowych obiektów handlowych i obniżenie opłaty handlowej. – Skoro zwykły handlarz płaci za metr kwadratowy swojego straganu ponad 20 złotych rocznie, a firma, która zbuduje Focus Park, także za metr, odprowadza do kasy miasta ponad dwa złote za metr, to coś tu jest nie tak. Powinny zostać zachowane proporcje, bo inaczej jest to nieuczciwe – powiedział Robert Prystrom.

Mówiąc o wyłączeniu ze zwolnień od podatków od nieruchomości wielkich obiektów handlowych, Prystrom podkreślił, że są to jedyne pieniądze, jakie wspomniane placówki mogą w Jeleniej Górze zostawić. – Będą tu zakładać stoiska firmy sieciowe, które mają centralę poza Jelenią Górą, i poza nią rozliczają się z fiskusem. Zwolnienie ich od podatku od nieruchomość praktycznie nie da miastu nic – dodał.

Prystrom twierdzi też, że od galerii handlowych, które zostaną wybudowane, nie przybędzie miastu pieniędzy. – To, co mamy wydać, wydamy nie w małych sklepach, tylko w galeriach. Mniejsze sklepy padną, ludzie stracą pracę a cieszyć się będą tylko inwestorzy spoza miasta, którzy będą mnożyć zyski – przewiduje lider Wspólnego Miasta.

Zastępca prezydenta Jerzy Łużniak krytycznie odnosi się do postulatów Roberta Prystroma. Twierdzi, że to właśnie duże inwestycje będą sposobem na kryzys w Jeleniej Górze. – Inwestorzy zapewniają o posiadaniu wystarczających środków finansowych na ich rozpoczęcie zgodnie z planem. Zarówno budowa obwodnicy południowej, basenów termalnych, jak i galerii handlowych ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i potrwa co najmniej przez rok do półtora roku, co stworzy na naszym terenie rynek pracy. Dla naszych mieszkańców będą to nowe i liczne miejsca pracy, które pozwolą nam ten kryzys, jeśli się on w ogóle pojawi, przetrwać – powiedział nam Jerzy Łużniak.

Co jeszcze proponuje Robert Prystrom? Przeczytasz w najnowszym wydaniu Tygodnika Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2147
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
 
Aktualności
Policjantka Ania na szklanym ekranie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group