Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 6651
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wsparcie dla kolegiaty

Poniedziałek, 20 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 sierpnia 2007, 16:53
Autor: ROB/TEJO
Jelenia Góra: Wsparcie dla kolegiaty
Fot. M. Tkacz
200 tysięcy złotych dostaną ciepliccy pijarzy na remont dachu kościoła św. Jana Chrzciciela.

To kolejna dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczona dla jeleniogórskich zabytków. Barokowa świątynia będąca pod pieczą Pijarów jest jednym z najcenniejszych zabytków uzdrowiskowej części miasta.

Stowarzyszenie Miłośników Cieplic uważa, że zabytek nie jest do końca wykorzystany jako atrakcja zdroju. Nie są udostępnione krypty Schaffgotschów, które mogłyby być hitem w programach wycieczek. Spoczywają tam przedstawiciele rodu, który do 1945 roku miał we władaniu Cieplice oraz wiele miejscowości w dawnym Jeleniogórskiem. Jest też krypta hrabiego Fritza von Schaffgotscha, który we wrześniu 1939 roku poległ w czasie służby patrolowej Wermahtu nieopodal Skierniewic podczas wojny obronnej Polski. Został zastrzelony przez polskich żołnierzy na krótko przed swoimi 21 urodzinami.

Niewykorzystana pozostaje także dzwonnica, wieża kościoła, na której – zdaniem SMC – można by urządzić punkt widokowy.

To nie pierwsza dotacja z ministerstwa na remont zabytków w naszym regionie. Niedawno resort ten przekazał ponad pół miliona złotych.
W tym m.in. 300 tysięcy złotych otrzymał kościół św. Erazma i Pankracego na remont dachu, 100 tysięcy złotych – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Jeleniej Górze, 42 tysiące złotych – Baszta Grodzka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group